SportȘtirifotbal

Paris Saint-Germain se strecoară în faza eliminatorie a Ligii Campionilor după un final dramatic de grupe

Paris Saint-Germain a evitat la limită eliminarea din faza grupelor Ligii Campionilor, după ce a fost ținută miercuri la egalitate, 1-1, de Borussia Dortmund.

PSG evoluează în 16-imile de finală ale Ligii Campionilor..aussiedlerbote.de

În urma acestui rezultat, campioana Franței ar fi fost eliminată din competiție dacă Newcastle ar fi învins-o pe AC Milan în celălalt meci din Grupa F.

Din fericire pentru PSG, Newcastle a irosit un avantaj de 1-0, deoarece formația italiană a marcat un gol pe final de meci și a obținut o victorie cu 2-1 într-o seară de rollercoaster.

Acest lucru a însemnat că Dortmund a trecut în runda următoare ca și câștigător al grupei, iar echipa franceză s-a alăturat acesteia ca și vicecampion. AC Milan a coborât în Europa League după ce a terminat pe locul trei, în timp ce campania europeană a lui Newcastle s-a încheiat cu o dezamăgire.

Ar fi putut fi atât de diferit pentru PSG, care, în mare parte a serii, se îndrepta spre ieșirea din competiție.

Newcastle a preluat conducerea în prima repriză împotriva Rossoneri prin șutul feroce al lui Joelinton, punând presiune asupra parizienilor pentru a obține o victorie.

PSG a început bine meciul de la Dortmund, dar a fost privată de avantaj printr-un amestec de risipă și apărare strălucită.

Starul Kylian Mbappé a fost cel care a avut prima ocazie reală a serii. Francezul l-a ocolit pe portarul Gregor Kobel în minutul 17, dar și-a văzut șutul său, care a fost respins spectaculos de fundașul Niklas Süle.

Bradley Barcola a lovit apoi stâlpul, înainte ca Randal Kolo Muani să rateze două ocazii glorioase atunci când a avut ocazia de a marca.

Dortmund a avut și ea ocazii într-o primă repriză frenetică, care s-a încheiat cumva fără goluri.

GETAFE, SPANIA - 19 SEPTEMBRIE: John Obi Mikel de la Trabzonspor privește în timpul meciului din grupa C a UEFA Europa League dintre Getafe CF și Trabzonspor la Coliseum Alfonso Perez, la 19 septembrie 2019, în Getafe, Spania. (Fotografie realizată de TF-Images/Getty Images)

Totuși, acest lucru s-a schimbat la scurt timp după reluare, Dortmund a profitat de faptul că PSG a cedat posesia în apropierea propriei porți. Karim Adeyemi a fost omul care a trimis mingea în plasă în minutul 51, un gol care a împins PSG în pragul eliminării din Liga Campionilor.

Dar avantajul gazdelor nu a durat mult timp și PSG a găsit egalarea doar cinci minute mai târziu, când Warren Zaïre-Emery, în vârstă de 17 ani, a trecut cu un șut pe lângă poarta lui Kobel.

Parizienii au primit apoi alte vești bune, deoarece Christian Pulisic, de la AC Milan, a marcat golul egalizator împotriva lui Newcastle, un gol care a readus campioana Franței în fotoliul de lider.

În timpul unui final în rollercoaster în ambele meciuri, Mbappé a avut un gol anulat pentru offside, iar AC Milan a finalizat o revenire strălucită când înlocuitorul Samuel Chukwueze a marcat golul victoriei în minutul 84.

Acest lucru a însemnat că PSG, care încă mai candidează pentru a câștiga un prim titlu de Liga Campionilor, a smuls ultimul loc de calificare în ciuda unei campanii mai puțin convingătoare în faza grupelor.

"A fost important să ne calificăm indiferent de situație", a declarat după meci fundașul lui PSG, Marquinhos, potrivit Reuters.

"De acum și până în runda următoare, va trebui să ne pregătim bine și să ne pregătim mai bine, pentru că adversari mari vor fi pe drum".

PSG și Dortmund își vor afla următorul adversar atunci când va avea loc tragerea la sorți a tururilor de finală, pe 18 decembrie.