O echipă șocantă a DFB a fost învinsă de Austria

Sané își iese din fire și vede roșu

Leroy Sané și-a pierdut cumpătul la scurt timp după pauză și a văzut roșu..aussiedlerbote.de

Echipa națională de fotbal a Germaniei se afundă și mai mult în criză. La trei zile după înfrângerea cu Turcia, meciul din Austria a fost pierdut tot într-o manieră șocantă (0:2). Frustrarea este imensă și este exprimată de Leroy Sané într-un atac.

Următoarea debandadă se anunță la Campionatul European: Julian Nagelsmann și naționala Germaniei au intrat în lunga pauză internațională cu o manifestare alarmantă de frustrare. Cu șapte luni înainte de meciul de deschidere, echipa DFB a pierdut marți la Viena cu 0:2 (0:1) în fața Austriei și poartă o ipotecă uriașă în anul turneului. Vedeta lui Bayern, Leroy Sané, l-a lovit în față pe adversarul Phillipp Mwene de la FSV Mainz 05 la începutul reprizei secunde și ar putea rata întreaga pregătire pentru Campionatul European din cauza unei suspendări.

Profesionistul din Dortmund Marcel Sabitzer (29 de ani) a marcat golul victoriei în fața a 46.000 de spectatori. Christoph Baumgartner (73), de la RB Leipzig, a decis meciul. Nagelsmann a încercat mai multe schimbări după ce Sané s-a speriat (49), dar niciuna nu a ajutat. Niciodată nu au existat două înfrângeri de toamnă la sfârșitul anului, înaintea unui Campionat European sau a unei Cupe Mondiale - echipa DFB va avea ocazia să se revanșeze cel mai devreme în martie.

La trei zile după înfrângerea cu 3-2 în fața Turciei, Nagelsmann a întărit apărarea mult-denunțată pentru duelul de antrenori cu fostul său patron Ralf Rangnick, cu Leon Goretzka ca rezervă și trei fundași centrali adevărați. Cu toate acestea, echipa DFB a rămas extrem de vulnerabilă în fața unor gazde motivate.

"Suntem deja sub o oarecare presiune pentru a obține un rezultat. Avem și un anumit tip de presiune", a declarat Nagelsmann la ZDF. Ceea ce antrenorul, îmbrăcat într-o jachetă de iarnă închisă la culoare, a văzut apoi pe linia de tușă nu a fost deloc pe placul său. Echipa DFB s-a pus în mod repetat în dificultate cu pierderi rapide de mingi în jocul de construcție.

Introducerea veteranului Mats Hummels ca fundaș central suplimentar alături de Antonio Rüdiger și Jonathan Tah trebuia să aducă mai multă stabilitate în jocul german. Dar s-a întâmplat contrariul: apărarea a fost șubredă și vulnerabilă. După doar 90 de secunde, Baumgartner, de la Leipzig, a tras un prim foc de avertisment spre poarta germană, care a fost din nou apărată de Kevin Trapp. Prima ocazie a venit de pe flancul stâng al lui Kai Havertz, al cărui rol în meciul cu Turcia fusese criticat, dar care nu a avut nicio vină în această situație.

Havertz a avut din nou toată libertatea de care avea nevoie pe flancul stâng și a dat un impuls, deși ofensiva Germaniei a rămas înfricoșător de inofensivă în primele 45 de minute. A fost mult prea puțin venind de la mijlocul terenului, unde Leon Goretzka l-a înlocuit pe Joshua Kimmich alături de căpitanul Ilkay Gündogan.

Austriecii, în schimb, au fost altfel: au pus în mod repetat probleme gazdelor de la Campionatul European cu mingi lungi, cum ar fi cele două ocazii ale lui Michael Gregoritsch de la Freiburg (minutele 12 și 17). Acest lucru nu a putut dura mult timp. Încă o dată, austriecii au făcut rapid punte în propria jumătate. Sabitzer nu a fost abordat consistent de Tah, permițându-i jucătorului din Dortmund să tragă un șut puternic în colțul din stânga jos. Rangnick, care a ghidat cu încredere Austria spre un loc la Campionatul European și a avut opt jucători din Bundesliga în 11-le de start împotriva țării sale, a strâns pumnul.

Încă o dată, echipa germană nu a reușit să păstreze o foaie albă, fiind pentru a zecea oară consecutiv când nu reușește acest lucru de la înfrângerea cu 2-0 în fața Peru, în martie. Nagelsmann a așteptat în zadar o reacție din partea echipei sale în prima repriză, cu un șut de la distanță al lui Serge Gnabry (40'), care a părut neajutorat și a fost aproape de a fi înlocuit. Nagelsmann s-a târât la vestiare la pauză cu o stare de spirit acră pe măsură. "Este un fotbal care dă de gândit. (...) Nu se adună prea multe", a criticat la pauză expertul ZDF și fostul campion mondial Per Mertesacker.

Thomas Müller, care a intrat în locul lui Niclas Füllkrug în a doua repriză, trebuia să îndrepte lucrurile. Cu toate acestea, efectul de semnal sperat a fost imediat zădărnicit de o mișcare stupidă a lui Sané. După un duel aprins cu Mwene, jucătorul din Munchen, atât de remarcabil în acest sezon, s-a lăsat dus de val și a comis o infracțiune urâtă, împingând mâna jucătorului de la Mainz în fața sa și trântindu-l la pământ. Cartonașul roșu a fost logic, iar Sané a trebuit totuși să fie imobilizat după aceea cu ajutorul veteranului austriac Marko Arnautovic. Pentru Sané, a fost prima eliminare din cariera sa profesionistă.

Nagelsmann a revenit apoi la o linie de patru fundași prin înlocuirea lui Benjamin Henrichs, iar Florian Wirtz, Kimmich și Robert Andrich au intrat în joc la scurt timp după aceea. Germania trebuia acum să își asume riscuri și, prin urmare, a fost deschisă la contraatacuri, cum ar fi șutul lui Gregoritsch (64'). Ușurința cu care echipa germană putea fi anulată a devenit evidentă la al doilea gol, când Gregoritsch a jucat o minge directă pentru Baumgartner, care nu i-a dat nicio șansă lui Trapp. Stadionul Ernst Happel a răsunat de scandări de "Oh, ce frumos este" pentru echipa germană, care ar fi putut pierde la o diferență mult mai mare în ultimele faze.