SportȘtiritenis

Nick Kyrgios spune că se simte "calm" și "matur" după ce a trecut de Brandon Nakashima și a ajuns în sferturile de finală la Wimbledon

La opt ani de la ultima sa apariție în sferturile de finală la Wimbledon, Nick Kyrgios spune că se simte "calm" și "matur" după ce a ajuns în aceeași fază cu o victorie în cinci seturi în fața lui Brandon Nakashima.

Kyrgios sărbătorește mingea de meci împotriva lui Nakashima.aussiedlerbote.de

Kyrgios a avut o prestație mult mai modestă pe terenul central, în comparație cu meciul său înflăcărat de sâmbătă împotriva lui Stefanos Tsitsipas , iar australianul a recunoscut că a fost departe de cea mai bună evoluție a sa, după ce a triumfat cu 4-6 6-4 7-6 (7-2) 3-6 6-2.

Abia când a scos un voleu de forehand la prima minge de meci din setul al cincilea, Kyrgios a dat semne reale de emoție - uitându-se la public și răcnind de încântare.

Victoria a fost, de asemenea, greu de obținut, deoarece jucătorul în vârstă de 27 de ani a părut să se lupte cu o problemă la umăr pe tot parcursul meciului și a avut nevoie de tratament de la fizioterapeut la 3-2 în setul al treilea.

"Cu siguranță am nevoie de un pahar de vin în seara asta", a recunoscut el în interviul de pe teren după meci.

Kyrgios a avut nevoie de îngrijiri medicale la jumătatea meciului cu Nakashima.

Următorul adversar al lui Kyrgios este chilianul Cristian Garin, care a devenit primul jucător de la ediția din acest an a turneului care a reușit să revină de la două seturi în urmă, învingându-l pe australianul Alex de Minaur.

Kyrgios a ajuns acum în primul său sfert de finală de Grand Slam din ultimii șapte ani și rămâne neînvins în toate confruntările sale în cinci seturi la Wimbledon.

"Astăzi, aproape că zâmbeam și râdeam pentru mine pe partea cealaltă, știind că am fost blocat într-o bătălie absolută", a declarat el reporterilor. "În trecut nu am fost capabil să mă bucur de asta ... Aproape că mă bucuram de competitivitate (astăzi)".

Americanul Nakashima, aflat la primul său meci în turul al patrulea la un Grand Slam, și-a adjudecat primul set cu prima minge de break a meciului, dar Kyrgios, în ciuda faptului că s-a agățat de umăr de mai multe ori, a ripostat cu un break la începutul celui de-al doilea.

Serviciul s-a dovedit a fi cea mai bună armă a lui Kyrgios, cu un as care a înregistrat 137 de mile pe oră, în timp ce a terminat setul și a egalat meciul.

Au existat puține oportunități de break pentru oricare dintre jucători în setul al treilea, dar Kyrgios a câștigat avantajul în tie-break, trimițând o lovitură de dreapta transversală dincolo de raza de acțiune a lui Nakashima pentru a trece în avantaj în meci.

Nakashima s-a bucurat de cel mai bun parcurs al său la ediția din acest an a turneului de la Wimbledon, după ce anul trecut a fost eliminat în primul tur.

Cu toate acestea, jucătorul de 20 de ani era departe de a fi terminat și a făcut break pentru un avantaj de 4-3 în setul al patrulea. Ceea ce a urmat a fost un pasaj ciudat de joc în care Kyrgios a părut să arunce în aer restul setului cu servicii lente și lovituri lipsite de strălucire pe teren.

"Tactică completă de funie-a-doi", a explicat el mai târziu. "Am aruncat la gunoi acel game de serviciu. Știam că era în ritm, că începea să mă depășească și am vrut doar să îl dezechilibrez puțin."

Asta a însemnat că meciul a ajuns în decisiv, doar că Kyrgios a produs unul dintre cele mai bune tenisuri ale sale, în timp ce Nakashima a pălit.

O dublă rupere de serviciu a pus bazele victoriei, iar Kyrgios a încheiat meciul cu 35 de ași - ducând numărul său pentru turneu la 103 - și 79 de lovituri câștigătoare

El va disputa acum al doilea său sfert de finală la Wimbledon și primul din 2014; atunci, el l-a învins în mod celebru pe Rafael Nadal în turul al patrulea, pe când era un debutant de 19 ani.

Este posibil ca prestația sa de luni să nu fi avut aceeași energie contagioasă și palpitantă ca în cazul victoriei sale împotriva lui Nadal, dar a fost totuși o victorie curajoasă.

"Nu a fost nici pe departe cea mai bună performanță a mea din punct de vedere al nivelului, dar sunt super fericit că am trecut", a declarat Kyrgios. "Am luptat foarte mult astăzi".

Pentru a doua oară în acest an la Wimbledon, Kyrgios a fost nevoit să ajungă la cinci seturi.

Controversele au avut tendința de a-l urmări pe Kyrgios de-a lungul carierei sale de tenis, iar ediția din acest an de la Wimbledon nu a făcut excepție.

El a fost amendat cu 4.000 de dolari pentru o obscenitate verbală în meciul cu Tsitsipas, care se adaugă la cei 10.000 de dolari pe care i-a primit pentru comportament nesportiv, după ce a scuipat un fan despre care a spus că nu l-a respectat în timpul meciului din primul tur cu Paul Jubb.

Dar Kyrgios a recunoscut că este un jucător și o persoană diferită față de cea care l-a înfruntat pe Nadal în urmă cu opt ani, după cum reiese din exteriorul calm pe care l-a afișat luni.

La începutul acestui an, el a dezvăluit luptele cu problemele de sănătate mintală cu care s-a confruntat de-a lungul carierei sale, povestind luptele sale cu abuzul de droguri și alcool, precum și cu automutilarea.

Luni, el a putut reflecta pe scurt asupra a ceea ce a descris ca fiind călătoria sa în "roller coaster".

"Uite, a fost o perioadă în care a trebuit să fiu forțat să ies dintr-un pub la 4 dimineața pentru a juca împotriva lui Nadal în turul al doilea", a spus Kyrgios.

"Agentul meu a trebuit să vină și să mă scoată din pub la 4 dimineața înainte de a juca meciul meu pe terenul central la Wimbledon.

"Am parcurs un drum lung, asta e sigur. Cred că este vorba de obiceiurile zilnice și de oamenii din jurul meu ... Acum, să stau aici în sferturile de finală de la Wimbledon, să mă simt bine, să mă simt calmă, să mă simt matură și să am asta în jurul meu, sunt extrem de binecuvântată și simt că mă simt bine în pielea mea."

Împotriva lui Garin, un jucător aflat cu trei locuri sub el în clasamentul mondial, dar cu mai puțină experiență pe cele mai mari scene ale sportului, Kyrgios ar putea păși pentru prima dată în final four-ul unui Grand Slam.

Acesta ar fi un moment important pentru un jucător obișnuit să traverseze suișurile și coborâșurile unei cariere de tenis profesionist.