Nici o idee genială: Heidenheim și Bochum cu o foaie curată

O remiză foarte disputată între 1. FC Heidenheim și Bochum. Nou-promovata rămâne în fața lui VfL, care are cele mai multe remize dintre toate cluburile din Bundesliga.

Duel fără goluri în subsol: 1. FC Heidenheim și VfL Bochum și-au împărțit punctele..aussiedlerbote.de

Multă luptă, dar fără goluri: promovatele 1. FC Heidenheim și VfL Bochum au remizat 0-0 după 90 de minute grele.

Heidenheim și-a îndeplinit astfel misiunea antrenorului Frank Schmidt de a lua ceva valoros acasă împotriva rivalilor direcți din partea de jos a clasamentului din Bundesliga.

Nou-veniții s-au menținut pe locul 13 în clasament, cu unsprezece puncte - dintre care zece au fost obținute acasă. A fost a șaptea remiză a sezonului pentru VfL, care se află mai jos în clasament.

"Mă aștept la un adversar care va călca pe accelerație încă de la început", a declarat antrenorul lui VfL, Thomas Letsch, înaintea celui de-al 953-lea meci din istoria Bundesligii. Iar tehnicianul în vârstă de 55 de ani a avut dreptate în presupunerea sa, Eren Dinkci având prima ocazie pentru echipa gazdă într-o primă fază surprinzător de rapidă. Cu toate acestea, împrumutatul lui Werder Bremen a nimerit exteriorul porții după două minute. Însă nici VfL nu s-a ascuns. Jonas Föhrenbach l-a salvat pe Takuma Asano (9'), iar după o jumătate de oră, atacantul japonez a fost prea îndărătnic. Kevin Stöger a ratat și el de la distanță (23').

Heidenheim ia adesea decizii greșite

"Avem nevoie de o voință extrem de puternică și de decizii bune și rapide", a declarat antrenorul FCH, Frank Schmidt, care a făcut o singură schimbare în 11-le de start. Voința elevilor săi nu a putut fi negată. Cu toate acestea, formația din Heidenheim a luat deseori decizii greșite atunci când a avansat: Uneori, mingea periculoasă nu a fost jucată în adâncime, ci pe aripă. Uneori, jucătorii de atac au preferat să se aventureze în centru în loc să joace pentru jucătorul mai bine poziționat lângă ei.

Lupta a continuat și după pauză. Abia după opt minute de la reluare, poarta PCH a devenit periculoasă pentru prima dată. Kevin Müller l-a împiedicat pe Patrick Osterhage să ajungă în spatele porții cu o paradă zburătoare (53'), iar la cealaltă extremă Manuel Riemann l-a salvat pe Tim Kleindienst, care împreună cu Eren Dinkci și Jan-Niklas Beste au marcat 15 din cele 17 goluri de până acum în acest sezon.

Lucrurile s-au mai încins acum. Cristian Gamboa a intrat în conflict cu arbitrul Felix Zwayer și a primit un cartonaș galben pentru nemulțumirea sa. Dar și portarii au avut mai mult de lucru: Müller i-a respins pe vivacele Asano și Riemann a făcut ca lucrurile să fie deosebit de tensionate. Nu a reușit să rețină un șut al înlocuitorului Nikola Dovedan, forțându-l pe portar să facă o nouă paradă. El a împiedicat golul din finalul meciului la timp. Cu puțin timp înainte de final, Kleindienst a ratat apoi golul victoriei, după ce Erhan Masovi a greșit în fața lui Riemann.