NHL: Sharks au obținut prima victorie în deplasare a sezonului

San Jose Sharks, condusă de internaționalul Nico Sturm, este în acest moment cea mai slabă echipă din NHL. După zece înfrângeri, echipa a obținut acum prima victorie în deplasare din acest sezon.

Nico Sturm (r) de la San Jose și Michael McLeod (M-l) de la New Jersey se confruntă în prima....aussiedlerbote.de
Nico Sturm (r) de la San Jose și Michael McLeod (M-l) de la New Jersey se confruntă în prima repriză. Foto:.aussiedlerbote.de

Hochei pe gheață - NHL: Sharks au obținut prima victorie în deplasare a sezonului

San Jose Sharks a obținut prima victorie în deplasare din acest sezon în NHL. Echipa condusă de internaționalul de hochei pe gheață Nico Sturm s-a impus cu 6:3 (1:1, 2:0, 3:2) în fața celor de la New Jersey Devils. Portarul Kaapo Kahkonen, în special, a avut o prestație excelentă, apărând 44 de șuturi pe poartă.

Pe de altă parte, Sharks a reușit 18 aruncări proprii pentru șase goluri. Ei reușiseră tot atâtea în precedentele zece meciuri în deplasare. Jacob MacDonald și Anthony Duclair au marcat de două ori fiecare, Mikael Granlund a înscris un gol și a dat două pase de gol, iar William Eklund a înscris în poarta goală cu puțin timp înainte de final. Nico Sturm a rămas fără gol în aproximativ 14 minute pe gheață.

În ciuda primei victorii în deplasare din acest sezon, Sharks au în continuare cel mai slab bilanț din campionat. Cu toate acestea, după un început de sezon slab din punct de vedere istoric, echipa californiană a reușit recent trei victorii din patru meciuri.

În cel de-al doilea meci al serii, Ottawa Senators a lui Tim Stützle a pierdut cu 2-4 pe terenul celor de la Columbus Blue Jackets, după ce a condus cu două goluri și a avut un avantaj clar. Stützle a stat aproximativ 22 de minute pe gheață fără să înscrie un gol. A fost a treia înfrângere la rând pentru Senators.