Ngoumou salvează victoria lui Gladbach și pune capăt seriei lui Hoffenheim

Pentru o lungă perioadă de timp a părut că punctele vor fi împărțite, dar apoi Gladbach a dat drumul la căldură și a obținut o nouă victorie pe teren propriu.

Nathan Ngoumou (r) a salvat victoria lui Gladbach. Foto:.aussiedlerbote.de

Ziua 13 - Ngoumou salvează victoria lui Gladbach și pune capăt seriei lui Hoffenheim

Borussia Mönchengladbach a urcat în prima jumătate a clasamentului cu a patra victorie consecutivă pe teren propriu și a provocat prima înfrângere în deplasare din acest sezon de Bundesliga în fața lui TSG Hoffenheim.

Gazdele i-au învins cu 2:1 (0:0) pe craioveni, care nu mai câștigaseră de cinci meciuri competiționale, și au sărbătorit astfel a patra victorie la rând în fața lui Hoffenheim. Alassane Plea (minutul 58/penalty) și Nathan Ngoumou (minutul 80) au marcat pentru Gladbach, în fața a 49.341 de spectatori la Borussia-Park. Wout Weghorst (60') a marcat pentru oaspeți.

Antrenorul lui Hoffenheim, Pellegrino Matarazzo, și-a remaniat puțin echipa după unele prestații neinspirate din ultima perioadă și a convocat patru jucători noi. De data aceasta, Andrej Kramaric a trebuit să se mulțumească și cu un loc pe bancă. Finlandezul Ole Becker l-a înlocuit pe Grischa Prömel, suspendat, în 11-le de start.

Cu un nou impuls, oaspeții au avut câteva mișcări bune de atac încă de la început. Maximilian Beier a ratat de puțin deschiderea scorului de două ori (3/19). Anton Stach nu a reușit să înscrie la scurt timp după aceea și din nou înainte de pauză, cu un șut de la distanță, în fața portarului lui Gladbach, Moritz Nicolas, care a avut o prestație solidă.

Gladbach cu câteva schimbări

Gladbach a fost nevoită să facă câteva schimbări la o săptămână după înfrângerea cu 4-2 de la Borussia Dortmund, fundașii Julian Weigl și Maximilian Wöber, precum și atacanții Tomas Cvancara și Jordan Siebatcheu fiind indisponibili.

Florian Neuhaus și Marvin Friedrich au revenit, așadar, în echipa de start pentru prima dată în patru meciuri. În centrul atacului, antrenorul Gerardo Seoane a optat în mod surprinzător pentru rapidul Ngoumou, care inițial reprezenta o amenințare în atac doar prin viteza sa. "Aceasta este șansa băieților și o pot folosi pentru a se prezenta din nou pentru meciul din cupă", a declarat antrenorul elvețian, care își va duce marți echipa la VfL Wolfsburg, în 16-imile de finală ale Cupei DFB.

Cu toate acestea, gazdele s-au luptat în general cu apărarea compactă a lui Hoffenheim. Gladbach și-a creat puține ocazii de a marca. Cele mai bune au fost Rocco Reitz, care a tras peste poartă din apropiere și dintr-un unghi ascuțit cu puțin timp înainte de pauză, și Plea, al cărui șut a ratat de puțin stâlpul din stânga.

Un penalty a adus apoi gazdele în avantaj. Faultul lui Ozan Kabak asupra lui Plea a fost fructificat chiar de atacant, care a transformat lovitura de pedeapsă pentru a face 1:0. Weghorst a marcat apoi al patrulea său gol al sezonului, pentru a menține în viață seria de goluri în deplasare a lui Hoffenheim. Dar Ngoumou a trimis Gladbach la victorie după o pasă a lui Luca Netz.