NBA: LeBron James suferă cea mai mare înfrângere din cariera sa

LeBron James joacă în NBA din 2003 și nimeni nu a jucat atâtea minute pe teren ca el. Superstarul nu a cunoscut niciodată o înfrângere precum cea de luni seară împotriva celor de la Philadelphia 76ers.

Superstarul lui Lakers, LeBron James (l), a suferit o înfrângere grea în fața lui Joel Embiid și a....aussiedlerbote.de
Superstarul lui Lakers, LeBron James (l), a suferit o înfrângere grea în fața lui Joel Embiid și a celor de la Philadelphia 76ers..aussiedlerbote.de

LeBron James a suferit cea mai mare înfrângere din cariera sa în NBA. Superstarul baschetului a pierdut 94:138 cu Los Angeles Lakers în fața celor de la Philadelphia 76ers. De la debutul său în liga nord-americană, în 2003, el nu a fost niciodată condus la 44 de puncte.

"Ce trebuie să se schimbe pentru ca acest lucru să nu se mai întâmple? Multe", a declarat jucătorul de 38 de ani după un meci în care nu a luat nicio recuperare și nu a avut niciodată o confruntare reală cu Joel Embiid de partea cealaltă.

Embiid, desemnat cel mai valoros jucător (MVP) al sezonului trecut, a dominat-o pe Lakers atât de evident încât a înregistrat un așa-zis triple double de 30 de puncte și câte 11 pase decisive și recuperări după doar trei sferturi și nici măcar nu a fost pe teren în ultimul sfert. Cu toate acestea, 76ers a decis ultimul sfert cu 40:14 în favoarea lor.

În cele 290 de dueluri dintre 76ers și Lakers, nu a existat niciodată o înfrângere mai clară pentru campionii recordurilor din NBA. Faptul că James este acum baschetbalistul cu cele mai multe minute jucate din istoria NBA, înlocuindu-l pe fostul jucător profesionist de la Lakers, Kareem Abdul-Jabbar, ca deținător al recordului, a rămas un aspect marginal.

Înfrângere pentru Theis și Clippers

Daniel Theis și Los Angeles Clippers au pierdut cu 104:113 acasă cu Denver Nuggets, deși campionii au fost lipsiți de starul sârb Nikola Jokic din cauza unor probleme la spate. Clippers a condus încă 90:80 la începutul ultimului sfert, dar apoi oaspeții au întors rezultatul. Campionul mondial Theis a marcat patru puncte în douăsprezece minute pentru noua sa echipă. Kawhi Leonard a fost cel mai bun marcator, cu 31 de puncte, în timp ce Reggie Jackson s-a remarcat pentru Denver cu 35 de puncte și 13 pase decisive.