Nawrath tronează pe culoarul german de succes al biatlonului

Prima victorie în tricoul galben

Philipp Nawrath și-a propus să obțină prima sa victorie la Cupa Mondială..aussiedlerbote.de

Încă un german pe podium: Lucrurile merg foarte bine pentru biatloniști, Philipp Nawrath nu este cu nimic mai prejos decât coechipierii săi cu prima sa victorie în Cupa Mondială. De asemenea, el preia tricoul galben de la Roman Rees.

Roman Rees se sprijinea de mult timp în zona de sosire în tricoul galben, complet dezamăgit, în zona de sosire, când Philipp Nawrath a continuat basmul german de biatlon în congelatorul de la Östersund: în vârstă de 30 de ani a triumfat senzațional în sprintul de 10 kilometri după o tragere fără cusur și a obținut a doua victorie pentru germani în cea de-a doua probă individuală. La linia de sosire, el a strâns pumnul și a scos un strigăt de bucurie în minus 15 grade.

Ca o recompensă suplimentară pentru victoria sa, el a preluat și conducerea generală a Cupei Mondiale de la Rees. "Emoțiile sunt de nedescris", a declarat Nawrath cu un zâmbet larg la ZDF: "Am încercat să organizez bine cursa. A fost dificil cu temperaturile. Este o nebunie. Încă nu-mi vine să cred". După ce timp de 15 ani niciun german nu a mai purtat tricoul galben, acum sunt trei sportivi DSV în fruntea clasamentului. Acest lucru îl face "mândru ca cel mai în vârstă membru al echipei", a spus Benedikt Doll cu apreciere.

"Visul de iarnă"

Nawrath nu mai urcase niciodată pe podium în Cupa Mondială. Ca de obicei, puternicul bavarez a început extrem de vioi cursa cu numărul 51, dar, spre deosebire de multe alte dăți, a rămas rece și la tir. A fost doar a șasea oară în Cupa Mondială când a rămas liber. "Se pare că toți trebuie să împlinim 30 de ani pentru a fi în vârf", a spus Nawrath făcând cu ochiul în direcția lui Rees, care a sărbătorit prima sa victorie duminica trecută.

"Eram deja o echipă puternică înainte", a spus noul antrenor principal Uros Velepec: "Acum avem o nouă energie, se potrivește". A fost "un vis de iarnă, un basm absolut", s-a entuziasmat expertul ZDF Laura Dahlmeier. Dacă lucrurile nu merg bine pentru cineva, "următoarea persoană din această echipă este întotdeauna acolo", a adăugat Sven Fischer.

"A fost o onoare în galben"

Așadar, a fost suportabil faptul că Rees a trebuit să recupereze ceva teren după infecția sa. În ciuda a cinci lovituri, el era deja mult în urmă după tragerea în poziția culcat, iar apoi omul din Pădurea Neagră a făcut trei greșeli absolut neobișnuite în poziția în picioare. "A fost o onoare în galben", a declarat Rees: "Puterea nu a fost acolo după boală, așa că recuperarea pentru tirul în picioare nu a venit la fel de bine. A fost un rezultat prost".

Justus Strelow s-a descurcat mai bine pe pistă după pauza forțată de la ștafetă și a făcut doar o singură greșeală în poziția în picioare la tirul din poligon. Cu toate acestea, nu a fost suficient pentru ca vicecampionul en-titre să preia tricoul galben pe locul 15, la 1:17,4 minute. Nawrath se află la un punct în spatele său în clasamentul general, Rees fiind pe locul trei. Johannes Kühn (1 penalizare/+57,2 secunde), pe locul opt, și Doll (1/+58,5), pe locul zece, au impresionat, de asemenea, la sprint.

Cele două curse de urmărire (14:00 și 16:00/ZDF și Eurosport ) sunt programate duminică, la finalul Cupei Mondiale din Suedia. La fel ca Nawrath, Franziska Preuß va concura în tricoul galben al liderului general al Cupei Mondiale. Sportiva în vârstă de 29 de ani va porni la startul cursei de pe locul patru, la 18 secunde în spatele liderului, în timp ce Vanessa Voigt se află și ea într-o poziție bună, pe locul cinci.