Nawrath câștigă la Östersund - Rees pierde tricoul galben

Încă o victorie pentru biatloniștii germani: Philipp Nawrath câștigă la Östersund. Bavarezul câștigă pentru prima dată în carieră. Coechipierul său Roman Rees pierde tricoul galben.

Surprinzător a obținut prima sa victorie în Cupa Mondială la Östersund: Philipp Nawrath. Foto:.aussiedlerbote.de

Biatlon - Nawrath câștigă la Östersund - Rees pierde tricoul galben

Philipp Nawrath a adus cea de-a doua victorie pentru germanii de la biatlon în cea de-a doua cursă individuală a iernii.

Bavarezul în vârstă de 30 de ani s-a impus în sprintul de la Östersund fără nicio greșeală de tir și a fost imbatabil la temperaturi de 15 grade sub zero. În spatele lui Nawrath, care a sărbătorit în mod surprinzător prima sa victorie în Cupa Mondială, norvegienii Tarjei Bö și Vebjörn Sörum au terminat pe locurile doi și trei pe distanța de zece kilometri, de asemenea fără nicio greșeală.

În schimb, coechipierul lui Nawrath, Roman Rees, a pierdut poziția de lider în clasamentul general al Cupei Mondiale. Sportivul în vârstă de 30 de ani a concurat în tricoul galben pentru prima dată în carieră, dar nu a reușit să se bazeze pe această performanță la șase zile după prima sa victorie pe 20 de kilometri. "Puterea nu a fost acolo la final. Am avut o tragere în picioare neobișnuit de slabă", a declarat Rees, care a ratat intrarea în top 50 după trei bucle de penalizare. Al doilea cel mai bun german a fost Johannes Kühn (1 penalizare), pe locul opt, iar Benedikt Doll (1) a terminat al zecelea.

Primele curse de urmărire ale iernii sunt în programul finalei Cupei Mondiale de duminică (de la ora 14:00/ZDF și Eurosport). Franziska Preuß va purta pentru prima dată tricoul galben în cursa feminină. Ea și-a asigurat râvnita piesă vestimentară terminând pe locul patru la sprint. Norvegianca Karoline Offigstad Knotten va pleca și ea în galben, ambele fiind la egalitate de puncte și rezultate după două curse.