SportȘtirifotbal

Mohamed Salah marchează un gol solist de senzație și Liverpool remizează cu Manchester City

Liverpool și Manchester City au înregistrat duminică o remiză entuziasmantă, 2-2, în Premier League, într-un meci în care Mohamed Salah a marcat un gol solist magic.

.aussiedlerbote.de

După o primă repriză fără goluri, meciul a revenit la viață după pauză, iar cei prezenți pe stadionul Anfield au avut parte de un spectacol uluitor de fotbal ofensiv.

În ciuda faptului că vizitatorii au dominat înainte de pauză, Sadio Mané a deschis scorul pentru Liverpool, trimițând în poartă după ce a fost servit inteligent de Salah.

City a replicat apoi la doar 10 minute după ce a fost condusă în inferioritate numerică, Phil Foden, care a trimis o săgeată de egalare în colțul scurt al porții.

Cu ambele echipe entuziasmate, meciul s-a transformat într-un clasic și Salah a readus Liverpool în avantaj cu un gol solitar uimitor.

Egipteanul și-a etalat abilitățile de talie mondială, trecând pe lângă mai mulți apărători ai lui City înainte de a trage cu stângul pe lângă portarul Ederson.

"Trebuie să mă uit ca să văd", a zâmbit Salah în interviul acordat lui Sky Sports după meci. "Cred că ar fi fost mai special dacă am fi câștigat meciul, dar este ceea ce este. Cred că a fost un gol bun, dar nu am prea multe de spus".

În ciuda faptului că el însuși a minimalizat acest lucru, a fost un alt moment special în incredibila carieră a lui Salah la Liverpool, dar nu s-a dovedit a fi câștigător, City egalând pentru a doua oară la doar cinci minute după aceea.

Șutul lui Kevin De Bruyne a fost deviat în plasă de Joel Matip după o nouă muncă bună a lui Foden pe banda stângă.

O remiză a însemnat că niciuna dintre cele două echipe nu a putut să o scoată pe Chelsea din fruntea clasamentului, Liverpool fiind pe locul doi, iar City pe trei, înainte de pauza internațională.

CITEȘTE: Messi suferă prima înfrângere ca jucător al lui PSG, iar Rennes face o surpriză

Mohamed Salah marchează al doilea gol al echipei sale în timpul meciului din Premier League cu Manchester City.

Guardiola este frustrat

Ambele echipe au fost pline de admirație una față de cealaltă înainte de startul partidei, dar meciul s-a transformat într-o afacere plină de bătaie în a doua repriză.

Pep Guardiola, managerul lui City, a rămas furios pe margine când jucătorului lui Liverpool, James Milner, nu i s-a arătat al doilea cartonaș galben cu câteva momente înainte ca Salah să înscrie.

Milner, care fusese deja avertizat, a părut să se împiedice de Foden, dar a scăpat de a fi eliminat, arbitrul Paul Tierney arătând o oarecare indulgență, spre supărarea băncii de rezerve a lui City.

"A fost un cartonaș galben, este prea clar", a declarat Guardiola pentru Sky Sports după meci. "Dar este Anfield, ca și Old Trafford. În această situație, un jucător de la City ar fi fost eliminat".

La începutul meciului, Milner se pare că l-a împiedicat pe Foden în timp ce atacantul englez a pătruns în careu, dar Tierney a făcut din nou semn să continue jocul.

În ciuda controversei, meciul va rămâne în memorie pentru măiestria ofensivă a ambelor echipe și pentru incredibilul efort individual al lui Salah.

"Dacă Lionel Messi marchează acel gol sau Cristiano Ronaldo, atunci întreaga lume spune: "Da, pentru că sunt de clasă mondială"", a declarat Jurgen Klopp, antrenorul lui Liverpool, pentru Sky Sports, după meci.

"Mo Salah marchează acel gol pentru că este de clasă mondială. Este unul dintre cei mai buni jucători din lume. Așa stau lucrurile".

Având în vedere forma sa din ultimele sezoane, fanii sunt disperați ca jucătorul de 29 de ani să semneze un nou contract la club, actuala sa înțelegere urmând să expire în 2023.

Liverpool nu a ajuns încă la un acord cu egipteanul, dar fostul jucător Jamie Carragher spune că este imperativ ca clubul să încheie afacerea.

"Cunosc situația în care se află Liverpool. Nu au finanțele lui Manchester City când te gândești la salariile pe care le dau", a declarat Carragher în cadrul unei intervenții în calitate de expert Sky Sports duminică.

"Dar, în acest moment, Salah joacă la fel de bine ca oricine în fotbalul european.

"Liverpool nu-și poate permite să lase să se prelungească situația lui contractuală, cu amenințarea că l-ar putea pierde în următorii doi ani".