NFL se transformă încet-încet în linie dreaptă acasă. Texanii și prodigioasa lor C.J. Stroud nu reușesc să se impună în mod dramatic, Philadelphia și Buffalo oferă un thriller în prelungiri - iar Kansas City Chiefs învinge un blestem înfricoșător. Rapperul Ludacris, între timp, coboară în rapel din tavanul stadionului.

Ziua Recunoștinței s-a încheiat, iar sezonul regulat al NFL se transformă încet-încet în ultima linie dreaptă. Texanii, conduși de puștiul-minune C.J. Stroud, și Patriots nu reușesc să se impună în mod dramatic, Philadelphia și Bills oferă un thriller în prelungiri - iar Kansas City Chiefs învinge un blestem înfricoșător. Apoi mai este și rapperul Ludacris care coboară în rapel din tavanul stadionului. Săptămâna 12 într-o verificare rapidă.

Nu o altă capodoperă a lui Stroud

La începutul lunii, kickerul Matt Ammendola este transferat de pe canapeaua sa la echipa Houston Texans. Anterior, tânărul de 26 de ani, care nu avea club, nu a putut să se afirme la nicio echipă din NFL. El a avut patru încercări de peste 50 de metri în cariera sa până acum (una în această seară), dintre care nu a transformat niciuna.

Acum, cu 34 de secunde înainte de finalul meciului, Ammendola aleargă 58 de metri, șutul pare perfect, zboară superb de sus și centrat. Dar chiar înainte de stâlpii porții, acesta coboară brusc, iar fețele texanilor sunt nedumerite. Și într-adevăr: lipsesc milimetrii. Mingea se izbește de bara transversală și de acolo, în loc să intre între stâlpi, se întoarce în teren. Jacksonville câștigă cu 24:21, Houston și fundașul C.J. Stroud sunt serviți.

În mod dramatic, Stroud este privat de următoarele sale eroisme, după ultimele sale jocuri uluitoare pentru a câștiga ultimele meciuri. Începătorul și-a readus echipa pe linia de plutire în fața celor de la Jacksonville Jaguars într-un mod spectaculos (304 yarzi, două eseuri, nicio intercepție) și aproape a egalat scorul la ultima acțiune. Dar numai aproape.

Stroud a aruncat pentru 3266 de metri în unsprezece meciuri în acest sezon, puțin sub 300 pe meci. Cu șase meciuri rămase de disputat pentru texanii săi, jucătorul de 22 de ani este pe cale să doboare recordul lui Andrew Luck, stabilit în 2012 pentru debutanți, în ceea ce privește numărul de metri de pase (4374). Duelul dintre cei doi mari jucători ai sezonului nu îi revine super debutantului (care a câștigat deja mai multe meciuri cu Texans decât a adunat echipa în cele trei sezoane precedente), ci lui Trevor Lawrence, care joacă chiar mai bine decât se aștepta în acest an cu echipa sa Jaguars. Cu această victorie, echipa sa (8-3) își păstrează primul loc în AFC South și poate începe să se gândească la play-off.

Chiefs se eliberează de blestem

Las Vegas Raiders încep în forță și îi surprind pe campionii în exercițiu: outsiderii conduc cu 14-0 la începutul sfertului doi. Dar Kansas City nu are degeaba cel mai bun fundaș din NFL, Patrick Mahomes își conduce echipa înapoi și, după o magie a celor de la Chiefs chiar înainte de pauză, reușesc să egaleze. Chiefs aruncă trei pase în spate înainte ca Mahomes să îl găsească pe cel mai bun coechipier al său, Travis Kelce, în apropierea zonei de final cu o pasă lungă. La scurt timp după aceea, prinderea lui Justin Watson a dus scorul la 14:14.

În jocul care a deschis sfertul al treilea, Chiefs au reușit în sfârșit să facă ceva ce nu reușiseră să facă în precedentele trei meciuri (!) de după pauză: au marcat. Isiah Pacheco aleargă pentru avantaj, o ușurare de la blestemul ciudat al celei de-a doua reprize. Odată ruptă, vrăjitoria nu mai contează, Mahomes domină ca de obicei și Chiefs câștigă cu 31-17.

Eagles câștigă un thriller de revenire

Ce meci! Într-un thriller nebunesc, cu prelungiri pe o ploaie continuă, Buffalo Bills și Josh Allen dovedesc în premieră de ce sunt capabili. Nu doar cele 46 și 47 de eseuri ale fundașului (al doilea la această categorie în istoria NFL), ci și lansările sale spectaculoase i-au pus în umbră pe Jalen Hurts și pe Philadelphia Eagles, care au slăbit în prima repriză.

Lucrurile devin nebunești chiar înainte de pauză. Mai întâi, Eagles blochează o încercare de field goal. Apoi, ei înșiși încearcă să înscrie rapid, dar pierd mingea, oferindu-le din nou mingea celor de la Bills. Cu doar douăsprezece secunde rămase pe ceas, Allen aruncă o rachetă perfectă între trei apărători pentru un eseu. În repriza a doua, lucrurile nu merg din nou bine pentru Bills, kickerul Tyler Bass ratează un al doilea field goal. Dar Hurts ridică tensiunea, iar Eagles se distanțează la 14:17 după aruncarea sa pentru eseu.

Continuă sălbatic: Allen duce scorul la 21:14, dar Eagles revine la trei puncte puțin mai târziu. Chiar la următorul drive, fundașul lui Bills aruncă o intercepție, Hurts preia conducerea, iar playmaker-ul îi face pe fanii din Philadelphia să intre în delir: Olamide Zaccheaus îi smulge spectaculos din aer pasa în adâncime pentru un avantaj de 28-24. Bineînțeles, Bills a reacționat și a preluat din nou conducerea cu trei puncte, cu puțin mai puțin de două minute rămase de jucat. Dar Eagles au egalat cu un field goal cu 20 de secunde înainte de final. Whew.

În prelungiri, Allen, care nu a câștigat niciodată în prelungiri în cariera sa, are victoria în mâini pentru Bills, dar fundașul și receptorul său de pase eșuează la aruncare din cauza unei simple comunicări. Buffalo trece în față cu un field goal, dar Philadelphia contraatacă cu pase și alergări precise - și apoi Jalen Hurts stabilește punctul final excepțional: o fentă de corp, eschivată o dată, blocată o dată, iar fundașul se execută singur spre o victorie cu 37:34. Pentru al patrulea meci la rând, Eagles a fost condusă la pauză și totuși a câștigat.

Fără Burrow, fără victorie a lui Bengals

Aproape totul este în joc pentru Cincinnati Bengals în confruntarea importantă dintre rivalii din AFC North: dacă participanții la Super Bowl din penultimul sezon mai vor să ajungă în playoff, trebuie să îi învingă pe Pittsburgh Steelers. După șocul pierderii superstarului quarterback Joe Burrow (eliminat pentru tot sezonul din cauza unei accidentări la încheietura mâinii), înlocuitorul Jake Browning trebuie să demonstreze că Bengals mai poate ajunge cu el în faza eliminatorie.

Și, deși Browning nu are un meci rău (227 de metri, un eseu, o intercepție), Bengals pierde cu 10-16 într-o luptă defensivă, mai ales că jocul de alergare al lui Pittsburgh, care a revenit în forță, împotriva apărării de alergare a lui Cincinnati, aflată pe locul 31, îl afectează pe Burrow, care privește pe bancă. Steelers a alergat pentru 154 de metri (99, inclusiv un eseu al lui Najee Harris) la doar 25 pentru Bengals. De asemenea: Pentru prima dată în 57 de meciuri, Pittsburgh pune peste 400 de yarzi de atac, punând capăt celei mai lungi secete din NFL la această categorie.

Pierderile de mingi și interceptările fac jocul difuz, dar Ja'Marr Chase, receptorul lui Bengals, reușește un moment incredibil la începutul reprizei secunde: în timp ce încă își ține apărătoarea de gură în mâini, prinde o pasă de la Browning. Wow. Dar, după o intercepție crucială a fundașului de rezervă Browning, Steelers preia conducerea cu 10-7 în al treilea sfert, iar Bengals nu se mai poate apropia și va trebui să termine în curând pe ultimul loc în AFC North dacă lucrurile continuă în acest mod negativ.

Îngrijorările lui Patriots cresc împotriva lui Giants

Cât de amar poate deveni sezonul celor de la New England Patriots? Cu trei secunde pe ceas, fosta echipă a superstarului Tom Brady, retras din activitate, poate egala cu un gol de câmp în fața celor de la New York Giants (antrenorul Bill Belichick ar fi putut să meargă la victorie). Dar kickerul Chad Ryland a ratat de la doar 35 de metri. În plus, problemele lui Patriots la postul de fundaș continuă, după ce Mac Jones a fost pe teren în primele zece meciuri, dar a fost lăsat pe bancă după ce a aruncat o intercepție în apropierea zonei de final, în meciul pierdut cu 10-6 la Frankfurt, în fața lui Indianapolis. De data aceasta, atât Jones (două intercepții, niciun eseu), cât și înlocuitorul său, Bailey Zappe (o intercepție, niciun eseu), au avut ocazia să joace fără succes.

Victoria spasmodică de 10:7 a celor de la Giants (4-8) arată: Zilele de glorie ale rivalității dintre Patriots (2-9) și echipa din Big Apple au apus de mult. Echipele s-au înfruntat în Super Bowl în 2008 și 2012, iar pentru prima dată din 1999 încoace, nici Brady, nici Eli Manning nu vor fi fundașii uneia dintre cele două echipe.

Broncos câștigă al cincilea meci la rând

Denver Broncos și Russell Wilson câștigă al cincilea meci la rând (6-5), domină în fața unei apărări altfel puternice a celor de la Cleveland Browns și au acum o șansă legitimă de a ajunge din nou în playoff, lucru pe care nimeni nu l-ar fi crezut posibil cu câteva săptămâni în urmă. Victoria cu 29:12 s-a datorat în principal unui joc de alergare mai bun.

Ludacris rapează Atlanta spre victorie

Într-un meci nebunesc, fundașul echipei Falcons, Desmond Ridder, compensează două intercepții, reușind o pasă de eseu în sfertul al patrulea, oferind victoria echipei Atlanta Falcons cu 24-15 în fața echipei New Orleans Saints. Punctul culminant al pauzei: Rapperul Ludacris, originar din Atlanta, coboară în rapel de pe acoperișul stadionului și interpretează câteva melodii.

Colts speră, Buccaneers tremură

Lucrurile merg groaznic pentru Buccaneers la prima lovitură de departajare: fundașul Baker Mayfield este accidentat, dar poate reveni cel puțin mai târziu. Nu ajută, însă, pentru că Jonathan Taylor aleargă pentru două eseuri și apărarea lui Colts forțează o cifră de afaceri în final, iar Indianapolis învinge Tampa Bay cu 27-20. Indy (6-5) câștigă pentru a treia oară la rând și poate continua să spere la playoff, în timp ce dubla campioană NFC South din Florida (4-7) trebuie să înceapă să tremure după ce a pierdut patru meciuri la rând în deplasare.

Stafford cu patru eseuri

Los Angeles Rams trece peste Arizona Cardinals într-o victorie cu 37-14. Fundașul Matthew Stafford excelează cu cele mai bune patru pase de eseu din acest sezon, iar ofensiva sa livrează 457 de yarzi, față de 292 ale celor de la Cardinals. Rams (5-6) își continuă dominația recentă în NFC West împotriva Arizonei, câștigând toate cele nouă meciuri pe terenul celor de la Cardinals din 2014.

Panthers nu găsește un răspuns pentru Derrick Henry

Derrick Henry este de neoprit, alergând pentru două eseuri și ajutându-i pe Tennessee Titans să câștige cu 17-10 în fața celor de la Carolina Panthers. Carolina (1-10) rămâne cea mai slabă echipă din NFL, cedând a patra înfrângere consecutivă și pierzând toate cele șase meciuri jucate în deplasare în acest sezon.