Mega-revenirea Alba oprește o serie negativă incredibilă

Bayern se impune și în Euroligă

Aplauze după aruncarea decisivă a lui Jonas Mattisseck..aussiedlerbote.de

După șase înfrângeri la rând, lucrurile par dramatice pentru Alba Berlin în meciul din Euroligă cu Kaunas, dar apoi se întâmplă ceva uimitor. Între timp, seria de victorii a lui Bayern Munchen continuă. Un joc furibund le aduce a treia victorie consecutivă.

Seria negativă oprită cu o mega-revenire: După șase înfrângeri consecutive în meciurile competitive, Alba Berlin a întors soarta cu o demonstrație de forță și a obținut doar a doua victorie în cel de-al doisprezecelea meci de Euroligă al sezonului. Echipa condusă de campionul mondial de baschet Johannes Thiemann, care a fost afectată de accidentări, a învins campioana Lituaniei, Zalgiris Kaunas, cu 64:62 (25:28): Jonas Mattisseck a marcat o aruncare de trei puncte cu 6,7 secunde înainte de final, pe ultima sirenă, pentru a-și aduce echipa în avantaj pentru prima dată și a consfinți victoria.

Bayern Munchen, între timp, a sărbătorit o victorie de prestigiu în confruntarea de campionat mondial cu Armani Milano. Câștigătorii Cupei Germaniei, conduși de Isaac Bonga și Niels Giffey, s-au impus cu 91:84 (44:39, 76:76) după prelungiri în fața echipei celor doi internaționali Maodo Lo și Johannes Voigtmann. Cu câteva fracțiuni înainte de finalul timpului regulamentar, fostul jucător din NBA Serge Ibaka a salvat-o pe Bayern cu un coș de trei puncte în prelungiri.

Cu toate acestea, Alba rămâne totuși pe ultimul loc al clasamentului

Grație celei de-a patra victorii din ultimele cinci partide din Euroligă, Munchen a urcat pe locul 11, în timp ce Alba rămâne pe ultimul loc în ciuda evadării.

În fața oaspeților favoriți, "una dintre cele mai fizice echipe din Euroligă", potrivit antrenorului principal al echipei din Alba, Israel Gonzalez, Berlinul a fost condusă încă de la început la 16 puncte. Totuși, Alba a revenit la jumătatea primului sfert cu trei coșuri reușite la rând, s-a ținut mai bine în zonă de atunci încolo și s-a răsplătit în cele din urmă în ultima repriză. Cea mai bună marcatoare a Berlinului a fost căpitanul Thiemann, cu 16 puncte.

Campania de Euroligă a echipei din Alba continuă joi seara, când formația lui Gonzalez va primi vizita campioanei Turciei, Anadolu Istanbul. Cu o seară înainte, Bayern va înfrunta prima echipă din Grecia, Olympiakos Pireu.