SportȘtiritenis

Medvedev, supărat pe regula "stupidă" a pauzei de toaletă

Favoritul de la Australian Open, Daniil Medvedev, a calificat drept "stupidă" regula pauzei de la baie, după ce s-a certat cu arbitrul de scaun pentru a se împrospăta în timpul victoriei sale de luni, în turul patru, în fața lui Maxime Cressy, în care a transpirat.

Daniil Medvedev din Rusia joacă o lovitură în timpul meciului de simplu din turul al patrulea....aussiedlerbote.de
Daniil Medvedev din Rusia joacă o lovitură în timpul meciului de simplu din turul al patrulea împotriva lui Maxime Cressy din Statele Unite în timpul zilei a opta de la Australian Open 2022..aussiedlerbote.de

Rusul Medvedev l-a lătrat pe arbitrul francez Renaud Lichtenstein din cauza regulii recent actualizate, care limitează jucătorii la maximum trei minute în afara terenului, cu două minute suplimentare dacă optează pentru schimbarea hainelor.

După ce a obținut o victorie dificilă cu 6-2 7-6(4) 6-7(4) 7-5 în fața americanului Cressy într-o zi sufocantă pe Margaret Court Arena, al doilea favorit a declarat că jucătorii au nevoie de mai multă libertate pentru a se împrospăta în zilele de căldură extremă.

"Chestia este că știu că pe o căldură de 35 (de grade), când joci în soare, o să vreau să mă schimb după două seturi, pentru că o să te uzi", a declarat el reporterilor.

"Voi vrea să îmi schimb pantalonii scurți, pe sub pantaloni, șosetele, pantofii. Ai nevoie de vreo patru minute bune pentru a face asta, iar corpul meu a vrut să facă pipi după primul set.

"Așa că nu văd nicio logică în aceste reguli, așa că, prin urmare, pot spune că este o prostie".

După ce a cedat setul al treilea împotriva lui Cressy, care își face serviciul în mod regulat, Medvedev a devenit irascibil în setul al patrulea, deoarece nu a reușit să îi ia serviciul americanului prin opt mingi de break.

Dar a spus că era deja supărat din cauza faptului că a fost pus pentru al doilea meci la rând pe terenul al doilea de la Margaret Court Arena pentru al doilea meci la rând, în loc de terenul central de la Rod Laver Arena.

"Am fost destul de supărat astăzi din cauza câtorva lucruri", a declarat campionul de la US Open, cel mai mare favorit la Melbourne Park după ce numărul unu mondial Novak Djokovic a fost expulzat din Australia.

"În primul rând este unde chiar nu știu, cum ar fi, ce ar trebui să fac pentru a juca pe terenurile centrale în Grand Slam-uri.

"Pentru că am câștigat ultimul Grand Slam. Adică, sunt cel mai mare cap de serie aici, iar să joc împotriva lui Maxime ar fi mai ușor pe Rod Laver (Arena), mai mult spațiu.

"Când joci pe un teren mai mic este mai greu să joci împotriva cuiva care face serviciu și volei decât pe un teren mai mare."

Medvedev, vicecampion anul trecut în fața lui Djokovic, va juca împotriva canadianului Felix Auger-Aliassime pentru un loc în semifinale.