Marcus Ericsson câștigă Indianapolis 500 după ce un restart a stabilit un sprint până la final

Marcus Ericsson de la Honda a supraviețuit unei provocări de ultimă oră pentru a câștiga cursa Indy 500 de duminică și a câștigat dreptul la râvnitul trofeu Borg-Warner și de a sărbători pe podium cu o sticlă tradițională de lapte.

Marcus Ericsson, pilotul cursei Huski Chocolate Chip Ganassi Racing Honda nr. 8, ia steagul în....aussiedlerbote.de
Marcus Ericsson, pilotul cursei Huski Chocolate Chip Ganassi Racing Honda nr. 8, ia steagul în carouri în cea de-a 106-a ediție a cursei Indianapolis 500 pe Indianapolis Motor Speedway..aussiedlerbote.de

Ericsson avea un avans de 3 secunde cu 5 tururi înainte de final și se îndrepta spre victorie, când Jimmie Johnson s-a izbit de zid, provocând un steag roșu care a oprit temporar cursa și a dat startul unui sprint final până la sosire.

La reluarea cursei, Ericsson s-a luptat cu Pato O'Ward, care se apropia de el, și a câștigat cursa pentru prima dată în cariera sa.

În interviul de după cursă, Ericsson a declarat că a trebuit să se concentreze din nou pentru reluarea cursei, dar știa că încă mai poate lua steagul în carouri.

"A trebuit să fac totul acolo și atunci pentru a-i ține în spate", a spus el. "Nu-mi vine să cred, sunt atât de fericit".

Ericsson a trecut în frunte după o greșeală catastrofală a neozeelandezului Scott Dixon în finalul cursei.

Dixon, care a pornit din pole position, părea să fie câștigătorul probabil cu cea mai puternică mașină de pe Indianapolis Motor Speedway, până când o încălcare a vitezei la ultima oprire la boxe l-a scos din poziția de a câștiga. După ce a condus 95 din cele 200 de tururi de duminică, Dixon se consolează cu faptul că a devenit liderul all-time al tururilor din istoria Indy 500, depășindu-l pe Al Unser.

Ericsson, care a concurat în Formula 1 din 2015 până în 2018 înainte de a trece la IndyCar, este al doilea suedez care a câștigat Indy 500, după titlul lui Kenny Bräck din 1999.

El a avut de înfruntat provocările altor șapte foști câștigători din pluton, inclusiv a cvadruplului câștigător Helio Castroneves, care a terminat pe locul 7.

Denumit după cele 500 de mile parcurse de pluton, "Cel mai mare spectacol din curse" este evenimentul emblematic al IndyCar Series și a fost alergat pentru prima dată în 1911. Arena sa este Indianapolis Motor Speedway - un oval lung de 2,5 mile, atât de mare încât înconjoară un teren de golf cu 18 găuri și are o capacitate permanentă de 257.325 de locuri, fiind cel mai mare loc de sport din lume cu cea mai mare capacitate.

Anul acesta a fost marcat de revenirea tuturor acelor spectatori, după ce pandemia Covid-19 a limitat cursa de anul trecut la un număr redus de spectatori și i-a împiedicat pe toți fanii să participe în 2020.

Indy 500 a fost cea de-a 2-a etapă a unei zile de trei curse de elită duminică, venind după Marele Premiu de Formula 1 de la Monaco și înainte de Coca-Cola 600 de la NASCAR din Charlotte, Carolina de Nord.

Issy Ronald de la CNN a contribuit la acest reportaj.