SportȘtirifotbal

Manchester United suferă o înfrângere cu 2-0 în fața rivalei Manchester City, în timp ce crește presiunea asupra managerului Ole Gunnar Solskjaer

Manchester United a suferit a patra înfrângere din acest sezon de Premier League, sâmbătă, pe Old Trafford, fiind învinsă cu 2-0 de rivala Manchester City.

Portarul spaniol al lui Manchester United, David de Gea, reacționează în timp ce mijlocașul....aussiedlerbote.de
Portarul spaniol al lui Manchester United, David de Gea, reacționează în timp ce mijlocașul portughez al lui Manchester City, Bernardo Silva (stânga), sărbătorește după ce a marcat al doilea gol al echipei sale..aussiedlerbote.de

Ambele goluri ale meciului - un autogol al fundașului Eric Bailly, înainte ca Bernardo Silva să transforme o centrare la pauză - au venit în prima repriză, punând și mai multă presiune pe managerul lui United, Ole Gunnar Solskjaer.

Cu acest rezultat, City urcă pe locul al doilea în clasament, în timp ce United, care a câștigat acum doar unul din ultimele șase meciuri din Premier League, rămâne pe locul al cincilea.

"Au jucat bine, bineînțeles, nu-ți oferă oportunități de a câștiga mingea de la ei, așa că trebuie să li se aducă unele laude", a declarat Solskjaer pentru Sky Sports.

"Dar noi nu am fost la nivelul nostru și standardele trebuie să fie ridicate".

Vizitați CNN.com/sport pentru mai multe știri, videoclipuri și reportaje

Bernardo Silva (stânga) sărbătorește marcarea celui de-al doilea gol al lui Man City.

City a preluat conducerea după doar șapte minute, când Bailly a deviat centrarea lui Joao Cancelo în poarta lui United.

Cea mai bună șansă de egalare a echipei locale a venit în minutul 26, când Cristiano Ronaldo a avut un voleu puternic salvat de Ederson, dar City a fost cea care a dominat prima repriză, Gabriel Jesus și Cancelo având șuturi salvate puternic de de Gea.

Însă portarul lui United nu a putut să rețină șutul împins al lui Bernardo Silva din centrarea lui Cancelo chiar înainte de pauză, când City și-a dublat avantajul.

United l-a introdus pe Jadon Sancho în a doua repriză, care a început ca o dispută mai echilibrată decât prima.

CITEȘTE: Barcelona îl numește pe Xavi, legenda clubului, ca nou antrenor

Cristiano Ronaldo a avut singurul șut pe poartă al lui Manchester United împotriva lui Manchester City.

Cu toate acestea, avantajul lui City nu a părut niciodată amenințat, echipa lui Pep Guardiola dominând posesia.

Phil Foden și John Stones au avut amândoi șanse de a adăuga un al treilea gol în ultimele 10 minute, dar scorul a rămas 2-0 la fluierul final.

"Cred că am avut meciul vieții noastre astăzi", a declarat Foden pentru Sky Sports. "Totul a mers bine - multă posesie și multe ocazii. Am dominat de la început până la sfârșit, ceea ce este, evident, foarte bine".

Cea mai recentă înfrângere a lui United în campionat vine la două săptămâni după o umilitoare bătaie cu 5-0 în fața lui Liverpool, după care a urmat o victorie cu 3-0 împotriva lui Tottenham Hotspur și o remiză salvatoare de 2-2 cu Atalanta în Liga Campionilor.

Dar, în ciuda rezultatelor recente, Solskjaer a declarat că nu se simte ca și cum ar fi în situația de a fi împrumutat ca manager al lui United.

"Am o comunicare bună tot timpul cu clubul care este foarte direct și onest în legătură cu situația", a adăugat el.

"Lucrez pentru Man United, vreau ce este mai bun pentru Man United și, bineînțeles, atâta timp cât sunt aici, vreau să fac tot ce pot pentru a îmbunătăți acest lucru".