SportȘtirifotbal

Manchester United primește două autogoluri în ultimele două minute și lasă în suspensie meciul cu Sevilla din Europa League

Totul mergea atât de bine pentru Manchester United împotriva celor de la Sevilla. Apoi, într-o clipită, totul s-a schimbat.

O primă repriză dominată în totalitate de echipa lui Erik ten Hag a deschis un avantaj confortabil de 2-0 la pauză, grație dublei lui Marcel Sabitzer, avantaj care ar fi trebuit să fie mărit în partea a doua, când United a continuat să mențină presiunea.

Cu toate acestea, echipa a fost nevoită să regrete o serie de ocazii irosite, deoarece două goluri ale Sevillei în ultimele minute au răsturnat complet egalitatea.

Cu doar cinci minute rămase din timpul regulamentar, slăbiciunile defensive ale lui United s-au întors să o bântuie încă o dată, când ezitarea din linia de fund i-a permis mai întâi lui Jesús Navas, aflat în spate, să tragă un șut deviat de Tyrell Malacia și să-l depășească pe David de Gea.

După ce a efectuat toate cele cinci înlocuiri, United a fost apoi forțată să joace minutele rămase cu doar 10 oameni după ce Lisandro Martínez a fost scos din teren cu o aparentă accidentare la picior.

Apoi, în prelungirile timpului de joc, lovitura de cap rătăcită a lui Youssef En-Nesyri s-a lovit întâmplător de fruntea lui Harry Maguire pentru a-l împiedica pe De Gea și a-i oferi Sevillei o egalare șocantă.

"Au fost câteva momente nefericite, accidentări", a declarat zece Hag după meci, conform United, "așa că a trebuit să facem câteva înlocuiri și apoi să pierdem controlul în momentul nefericit [primul gol al Sevillei].

"Un alt moment ghinionist cu Licha Martínez. Avem 10 [oameni] și am primit două autogoluri. A fost ghinion și trebuie să ne ocupăm de asta.

"Bineînțeles, trebuie să învățăm, trebuie să omorâm jocul, dar totuși totul este deschis pentru următorul meci".

Dar poate că revenirea Sevillei - oricât de puțin probabilă ar fi părut în acea seară - nu ar fi trebuit să fie o surpriză prea mare.

Clubul, la urma urmei, este regele Europa League, după ce a câștigat turneul de șase ori, un record, cel mai recent triumf venind în 2020.

În pregătirea meciului, mijlocașul Ivan Rakitić și președintele clubului, José Castro, au descris Europa League ca fiind "competiția noastră", această convingere fiind afișată chiar și în finalul meciului, când lucrurile nu mergeau conform planului.

"Am vorbit despre acest lucru la pauză - 2-0 [cu 2-0], dar cu un singur gol, ne-am pus la egalitate și am arătat puterea de a nu renunța și de a profita de oportunitățile noastre", a declarat noul antrenor principal al Sevillei, José Luis Mendilibar, potrivit clubului.

"În această competiție, sufletul Sevillei este foarte greu de avut pentru alte echipe. Chiar și United, cu scorul de 2-0, când am făcut 2-1, au început să se sperie de noi.

"Este istoria Sevillei în această competiție, ceea ce o face și mai mare."

Meciul retur are loc pe stadionul Ramón Sánchez Pizjuán din Sevilla, pe 20 aprilie.