SportȘtirifotbal

Manchester United, la un pas de o eliminare timpurie din Liga Campionilor după o remiză haotică cu Galatasaray

Manchester United este la un pas de o eliminare timpurie din Liga Campionilor, după ce a irosit de două ori un avantaj de două goluri într-o remiză haotică, 3-3 cu Galatasaray.

United a irosit de două ori un avantaj de două goluri..aussiedlerbote.de

Echipalui Erik ten Hag a început bine meciul, nefiind în mod clar deranjată de celebra atmosferă ostilă din RAMS Park din Istanbul, și a preluat conducerea prin Alejandro Garnacho după doar 11 minute, în urma unei mișcări minunate și cursive.

Căpitanul Bruno Fernandes a dublat avantajul lui United cu o lovitură uimitoare de la distanță, doar șapte minute mai târziu, înainte ca Hakim Ziyech să îl încurce pe Andre Onana cu o lovitură liberă și să înjumătățească deficitul după o jumătate de oră.

Scott McTominay a restabilit avantajul de două goluri al lui United după doar 10 minute din a doua repriză, după un contraatac rapid al lui United, dar coșmarul lui Onana pentru noul său club a continuat când internaționalul camerunez a deviat în mod inexplicabil centrarea lui Ziyech în propria poartă și a dus scorul la 3-2.

Golul i-a galvanizat pe jucători și pe suporterii gazdă, în timp ce Galatasaray a plecat în căutarea egalării.

Nu a trebuit să aștepte prea mult, deoarece înlocuitorul Muhammed Kerem Aktürkoğlu a tras o lovitură fulgerătoare pe lângă Onana pentru a-și egala echipa mai puțin de 10 minute mai târziu.

Ambele echipe au avut o mulțime de ocazii de a câștiga meciul în ultimele 20 de minute, dar, în cele din urmă, au trebuit să se mulțumească cu o împărțire a pradă.

După meci, ten Hag s-a declarat mulțumit de prestația echipei, dar a deplâns încă o seară de greșeli care i-au costat scump echipa.

Acesta este al doilea sezon al lui Erik ten Hag ca manager al lui Manchester United.

"Ar fi trebuit să luăm trei puncte", a declarat olandezul pentru TNT Sports după meci. "Dar și ca și în alte meciuri, acasă cu Galatasaray și în deplasare la Copenhaga, am jucat foarte bine, așa că trebuie să fac un mare compliment echipei.

United a încasat acum 14 goluri în doar cinci meciuri din grupele Ligii Campionilor, cele mai multe primite de un club englez după cinci meciuri din istoria competiției, potrivit Opta.

United este acum pe ultimul loc în grupa A, cu patru puncte, Copenhaga și Galatasaray având un punct avans, pe locurile doi, respectiv trei. Bayern era deja calificată în fazele eliminatorii înainte de remiza 0-0 cu Copenhaga de marți.

În timp ce forma lui United în Premier League s-a îmbunătățit, câștigând cinci din ultimele șase meciuri pentru a urca pe locul șase în clasament, performanțele echipei au rămas în mare parte turgescente și neinspirate.

Înfrângerea cu 3-0 de pe teren propriu în fața lui Manchester City nu a făcut decât să arate cât de departe este United în prezent de a concura cu echipele de top din Anglia și Europa, în ciuda faptului că a cheltuit sume uriașe pe transferuri de jucători.

Garnacho a dat startul în forță pentru United.

Echipa a fost, de asemenea, eliminată categoric din Cupa Ligii de către Newcastle după o altă înfrângere cu 3-0 pe teren propriu, lăsând Cupa Angliei ca singura șansă realistă de a obține trofee pentru Diavolii Roșii în acest sezon.

Singura șansă a echipei de a ajunge în fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor este să o învingă pe Bayern Munchen pe Old Trafford în ultimul meci din grupă și să spere că Copenhaga și Galatasaray vor remiza.