SportȘtirifotbal

Manchester United îl semnează pe Raphaël Varane; o învinge pe Leeds United, Bruno Fernandes înscriind un hat-trick

Manchester United a defilat cu noua achiziție Raphaël Varane înaintea meciului cu Leeds United, disputat sâmbătă pe Old Trafford, iar apoi l-a tratat pe internaționalul francez cu o victorie impresionantă în primul său meci din noul sezon din Premier League.

.aussiedlerbote.de

Varane, care s-a alăturat clubului din Manchester de la Real Madrid până în iunie 2025, într-o tranzacție despre care se spune că are o valoare de 57 de milioane de dolari, a fost prezentat fanilor lui United înaintea victoriei cu 5-1 în fața lui Leeds, în care Bruno Fernandes a marcat un hat-trick.

Mason Greenwood și brazilianul Fred au marcat celelalte goluri pentru echipa lui Ole Gunnar Solskjaer.

Bruno Fernandes de la Manchester United marchează al treilea său gol în victoria cu 5-1 a lui Manchester United în fața lui Leeds United pe Old Trafford.
Mason Greenwood, de la Manchester United, sărbătorește după ce a marcat al doilea gol al echipei sale.

La începutul reprizei secunde, un șut superb de la distanță al lui Luke Ayling a egalat-o pe Leeds, dar trei goluri în opt minute au întors meciul în favoarea lui United în fața a peste 70.000 de fani de pe Old Trafford.

Paul Pogba a asistat la patru dintre cele cinci goluri ale lui United, iar o altă nouă achiziție, Jadon Sancho, care a venit de la Borussia Dortmund într-un transfer de 100 de milioane de dolari, a intrat pe teren ca rezervă în repriza a doua.

CITEȘTE: PSG nu mai are acum "nicio scuză" în încercarea de a domina Liga Campionilor

'Un apărător unic'

Varane, în vârstă de 28 de ani, care a jucat de 79 de ori pentru Franța, a fost descris de United ca fiind unul dintre "cei mai decorați jucători din fotbalul mondial și a adunat peste 19 trofee în cariera sa de până acum, inclusiv patru Ligi ale Campionilor, trei titluri spaniole și Cupa Mondială din 2018".

"Manchester United este unul dintre cele mai emblematice cluburi din fotbalul mondial, iar șansa de a veni aici și de a juca în Premier League este ceva ce nu puteam refuza", a declarat Varane pentru site-ul lui United.

"Sunt mult mai multe lucruri pe care vreau să le realizez în cariera mea și știu că mă alătur unei echipe pline de jucători extraordinari care vor avea cu toții aceeași determinare de a câștiga meciuri și trofee", a adăugat Varane.

"Vreau să am un impact aici și voi da totul pentru a face parte din istoria ilustră a acestui club".

Raphaël Varane, de la Manchester United, este prezentat fanilor înaintea meciului de fotbal din Premier League engleză cu Leeds United.

Managerul lui United, Solskjaer, a declarat că Varane este un "apărător unic".

"Avem o mare profunzime de apărători internaționali, iar el va adăuga setul său imens de abilități și leadership la acest grup", a adăugat Solskjaer.

Sezonul trecut, United a terminat pe locul doi în Premier League, în spatele campioanei Manchester City.