SportȘtirifotbal

Manchester United egalează pe Liverpool, iar Fernandes, din penalty, elimină Villa

Manchester United a egalat-o la puncte pe marea rivală Liverpool în fruntea campionatului englez de fotbal, după ce un penalty transformat frumos de Bruno Fernandes a asigurat victoria cu 2-1 în fața lui Aston Villa pe Old Trafford.

.aussiedlerbote.de

Cel de-al 15-lea gol al sezonului al lui Fernandes a rezolvat o întâlnire de înaltă calitate în ziua de Anul Nou, după ce Bertrand Traore a anulat deschiderea scorului lui Anthony Martial în prima repriză pentru echipa gazdă.

Liverpool o conduce în continuare pe United la diferența de goluri, dar după un început de sezon anevoios, echipa lui Ole Gunnar Solskjær a avut un parcurs impresionant în campionat.

A treia victorie consecutivă pe teren propriu și șapte victorii în ultimele nouă au făcut ca United să urce în clasament și să ocupe cea mai bună poziție la începutul anului de la ultimul sezon al domniei lui Alex Ferguson ca antrenor, în 2012-13, când titlul englez a fost câștigat ultima dată de Diavolii Roșii.

Solskjær a fost încântat de victorie, dar a minimizat șansele echipei sale la titlu.

"Suntem la începutul sezonului și nu ar trebui să ne lăsăm purtați de trei puncte", a declarat el pentru Sky Sports.

"Ne-am îmbunătățit și suntem din ce în ce mai buni în campionat, iar sezonul va fi strâns, așa că trebuie doar să continuăm să muncim și să ne îmbunătățim ca echipă".

MANCHESTER, ANGLIA - 29 DECEMBRIE 29: Edinson Cavani de la Manchester United se încălzește înainte de meciul din Premier League dintre Manchester United și Wolverhampton Wanderers pe Old Trafford pe 29 decembrie 2020 în Manchester, Anglia. Meciul se va disputa fără fani, cu ușile închise, ca măsură de precauție Covid-19. (Fotografie realizată de Michael Regan/Getty Images)

Cu Jack Grealish trăgând sforile, Villa, atât de aproape de retrogradare în sezonul trecut, este o echipă transformată în această campanie. A fost nevoie de un blocaj strălucit al lui Eric Bailly pentru a-l respinge pe înlocuitorul Keinan Davis la final pentru a păstra avantajul lui United.

Villa rămâne pe locul șase, la șapte puncte în urma liderului, dar cu un meci în plus.

Managerul lui Villa, Dean Smith, a fost nemulțumit de prestația echipei sale în prima repriză, în care United a forțat ritmul, Martial, Fernandes și Paul Pogba având cu toții încercări bune înainte ca Martial să aducă echipa gazdă în avantaj chiar înainte de pauză.

Pogba și Marcus Rashford au combinat la mijlocul terenului pentru a-l trimite pe Aaron Wan-Bissaka, a cărui centrare a fost trimisă cu capul la prima stâlp de francez, primul său gol din joc deschis în acest sezon.

Mijlocașul portughez al lui Manchester United, Bruno Fernandes, sărbătorește cu colegii de echipă după ce a marcat din penalty pentru 2-1 împotriva lui Aston Villa, vineri, 1 ianuarie.

Lovitura lui John McGinn a fost cea mai apropiată de Villa de a marca în prima repriză, dar vizitatorul a fost primul care a lovit în partea a doua, când o lovitură liberă rapidă l-a găsit pe Grealish care a centrat pentru Bertrand Traore, care a controlat frumos și a tras în poartă.

Echipele au fost la egalitate timp de doar trei minute, când Pogba s-a strecurat în careu și Douglas Luiz l-a împiedicat cu cea mai ușoară atingere din spate.

Arbitrul Michael Oliver a indicat punctul de pedeapsă, dar a fost nevoie de o nouă verificare a arbitrului asistent video pentru ca penalty-ul să fie confirmat.

Smith a declarat după meci că a crezut că a fost o decizie greșită, dar Fernandes nu a greșit cu penalty-ul în fața portarului lui Villa, Emiliano Martinez, al 11-lea său gol în campionat în această campanie.

Anthony Martial de la Manchester United sărbătorește după ce a marcat primul gol împotriva lui Aston Villa, vineri, 1 ianuarie.

Pe măsură ce meciul s-a deschis, Pogba nu a putut transforma din apropiere, Fernandes a avut un șut deviat în bara transversală, iar Rashford a trecut puțin peste din cornerul care a urmat.

Villa a amenințat și ea și Tyrone Mings a reluat cu capul puțin pe lângă din lovitură liberă a lui Grealish, în timp ce Anwar El Ghazi a fost respins de o ultimă respingere întinsă de Wan-Bissaka.

Eroismul lui Bailly l-a văzut înconjurat de coechipieri la final, înainte de fluierul final, United păstrând trei puncte prețioase.

Stimularea lui West Ham

Anterior, West Ham a pus capăt recentei bune perioade a lui Everton cu o victorie cu 1-0 pe Goodison Park, datorită unui gol târziu al lui Tomas Soucek.

Acesta a dat curs unui șut deviat al lui Aaron Cresswell și a marcat al cincilea său gol al sezonului în minutul 86, ghidându-și șutul pe lângă Jordan Pickford.

Ocaziile de gol la Goodison au fost puține și rare, cu doar un singur șut pe poartă în prima repriză, în timp ce a doua repriză a oferit puțin mai mult în ceea ce privește divertismentul.

Cea mai bună șansă i-a aparținut lui Pablo Fornals de la West Ham, dar a reluat slab cu capul dintr-o poziție bună.

Columbianul James Rodriguez a intrat pe teren ca rezervă în repriza a doua, după o pauză din cauza unei accidentări, dar nu a reușit să declanșeze revirimentul gazdelor, înainte ca Hammers să reușească să se desprindă pe final.

Antrenorul lui West Ham, David Moyes, a obținut prima sa victorie împotriva echipei pe care a condus-o anterior, în timp ce Everton-ul lui Carlo Ancelotti rămâne pe locul patru, la patru puncte de lider.

"O treabă foarte bună, profesionistă", a spus Moyes, lăudându-și echipa pentru că a încheiat atât de puternic o serie de trei meciuri din șase partide.

Incertitudine în Covidiu

Între timp, actuala criză Covid-19 ar putea avea un impact asupra meciurilor de duminică, antrenorul lui Manchester City, Pep Guardiola, dezvăluind că va fi lipsit de cinci jucători pentru confruntarea cheie planificată cu Chelsea.

City a declarat în ziua de Crăciun că au existat patru cazuri pozitive la club, inclusiv Kyle Walker și Gabriel Jesus, ceea ce a făcut ca meciul de luni cu Everton să fie amânat la scurt timp.

Testele ulterioare au scos la iveală mai multe cazuri pozitive, inclusiv alți trei membri ai echipei a căror identitate nu a fost dezvăluită.

Meciul lui Fulham la Burnley, echipă aflată în dificultate, este, de asemenea, sub semnul întrebării, fiind așteptate rezultatele testelor suplimentare ale echipei sale.

Derby-ul londonez de miercuri cu Tottenham Hotspur a fost anulat la scurt timp, o decizie catalogată drept "neprofesionistă" de către Jose Mourinho, antrenorul lui Spurs, care își pregătește echipa pentru meciul de sâmbătă, pe teren propriu, cu Leeds United.

Premier League s-a confruntat cu apeluri pentru o "pauză de circuit", odată cu creșterea numărului de teste pozitive , dar până acum a insistat că sezonul trebuie să se desfășoare conform planului.