SportȘtirifotbal

Manchester City, lovită de Covidiu, se bucură de o victorie pe terenul unei Chelsea în dificultate

Manchester City a trecut peste pierderea a șase jucători din cauza lui Covid-19 și a învins-o duminică pe Chelsea cu 3-1, relansându-și lupta pentru titlul în Premier League engleză.

.aussiedlerbote.de

Echipa lui Pep Guardiola a avut, după standardele sale înalte, un început de campanie ezitant, nefiind ajutată de întreruperea testelor recente pozitive la coronavirus în rândul membrilor echipei, fundașul Eric Garcia, accidentat, fiind ultimul care a cedat.

Dar toate acestea au fost lăsate în urmă cu o prestație fulminantă în prima repriză pe Stamford Bridge, care a lăsat-o pe Chelsea lui Frank Lampard să se clatine.

Golurile lui Ilkay Gundogan, Phil Foden și Kevin De Bruyne au oferit orașului un tampon câștigător, cu echipa locală incapabilă să facă o impresie prea mare până când Callum Hudson-Odoi a marcat o consolare târzie.

City a urcat pe locul cinci în clasament, la patru puncte de liderul Liverpool și de rivala de peste oraș, Manchester United, cu un meci în minus, în timp ce Chelsea rămâne pe locul opt.

De Bruyne a jucat un rol de atacant central din cauza echipei reduse a lui City, Gabriel Jesus fiind unul dintre cei aflați pe tușă după un test pozitiv.

El a spus că a fost o victorie importantă împotriva uneia dintre primele șase echipe recunoscute.

CITEȘTE: Liverpool și Man City au remizat la începutul sezonului

"Cred că este important să câștigăm aceste meciuri mari și astăzi am arătat că putem câștiga aceste meciuri mari", a spus starul belgian.

Guardiola a fost încântat de prestația echipei sale, care s-a apropiat tot mai mult de ordinea în cursa pentru titlu.

"Modul în care am câștigat campionate în trecut este modul în care am jucat astăzi", a declarat el pentru Sky Sports, evidențiindu-l pe Foden pentru performanța sa.

"Poate juca în față pe toate cele patru poziții; modul în care ne bazăm pe el este incredibil", a spus Guardiola.

Chelsea, în schimb, a câștigat doar un singur meci din șase, iar a cincea înfrângere în campionat ridică semne de întrebare asupra antrenorului Frank Lampard, care a preluat conducerea pe Stamford Bridge în vara anului 2019.

Contractele sale de bani mari din apropierea sezonului nu au reușit să facă scântei, iar Timo Werner a făcut o figură frustrată în față, în timp ce seceta sa de goluri a continuat.

"Există perioade de durere prin care vom trece. A fost dureros în prima repriză pentru jucători", a declarat Lampard pentru Sky Sports.

Chelsea a avut un început strălucit, dar munca bună a fost anulată de două goluri în succesiune rapidă din partea oaspeților.

Excelentul Gundogan a lovit primul în minutul 18, învârtindu-se frumos pentru a înscrie din marginea careului, după o pasă inteligentă a lui Foden.

LIVERPOOL, ANGLIA - 28 DECEMBRIE 28: O grafică pe ecran mare anunță anularea meciului înainte de așteptatul meci din Premier League dintre Everton și Manchester City pe Goodison Park, pe 28 decembrie 2020, în Liverpool, Anglia. (Foto: Tony McArdle/Everton FC via Getty Images)

Foden a fost următorul țintaș, trei minute mai târziu, când a măturat o centrare joasă a lui De Bruyne, cu apărarea lui Chelsea în dezordine.

Chiar înainte de pauză, Raheem Sterling a fost trimis în aut după ce un atac al lui Chelsea s-a desprins.

Lovitura sa a zdruncinat lemnul, iar De Bruyne a fost la îndemână pentru a controla perfect și a înscrie cu un șut pe jos.

Lampard a făcut schimbări în a doua repriză fără prea multă impresie asupra jocului, dar doi dintre înlocuitori au combinat pentru un gol în prelungiri, Kai Havertz a atacat în față pentru a-l elibera pe Hudson-Odoi, care a finalizat frumos.

Leicester scufundă Newcastle

Anterior, Leicester City a făcut ordine pe locul al treilea în clasament cu o victorie cu 2-1 pe terenul lui Newcastle, lăsându-i pe Foxes la un punct de lider, având un meci în plus.

James Maddison a deschis scorul în minutul 55, după o muncă bună a lui Harvey Barnes și Jamie Vardy, care a așezat mingea în calea sa și a tras în poartă.

Giovanni Lo Celso, Sergio Reguilon, Erik Lamela de la Tottenham Hotspur

Youri Tielemans a izbutit un al doilea gol strălucit, dar primul gol al înlocuitorului Andy Carroll în tricoul lui Newcastle după 10 ani a pregătit un final nervos pentru echipa lui Brendan Rodgers pe St James' Park.

"În a doua repriză am rămas puternici în defensivă. Odată ce am marcat primul gol, s-a deschis un pic. A devenit un război în ultimele 10 minute", a declarat el pentru Sky Sports.

"Echipa a fost extraordinară în ceea ce privește modul în care a făcut față eforturilor europene și ale noastre în campionat. Mai este încă mult până departe, dar este un început grozav pentru noi".

Rivalii de la Milan sunt pe primul loc în Italia

Acțiunea în alte ligi europene importante a fost reluată, de asemenea, după o pauză de sărbători, iar AC Milan a rămas pe primul loc în Serie A cu o victorie cu 2-0 asupra lui Benevento, care se află la mijlocul clasamentului.

Rivalii de la City, Inter, se află la doar un punct în urmă, după ce Lautaro Martinez a marcat un hat-trick în victoria cu 6-2 în fața celor de la Crotone. Romelu Lukaku a marcat al 50-lea său gol pentru Inter în această victorie.

CITEȘTE: Lewandowski a câștigat premiul FIFA

În Germania, Robert Lewandowski a marcat de două ori, iar Bayern Munchen a revenit de la două goluri înfrângerea cu 5-2 în fața celor de la Mainz și a trecut pe primul loc în Bundesliga.

Puterea bavareză are două puncte avans față de a doua clasată, RB Leipzig, învingătoare cu 1-0 în fața lui Stuttgart sâmbătă.

În La Liga, Atletico Madrid și-a depășit vecinii de la Real Madrid în fruntea clasamentului, deoarece Luis Suarez a marcat golul victoriei în minutul 90 și a învins-o cu 2-1 pe Alaves (10).

Atletico are două puncte avans, cu două meciuri în plus față de Real, campioana în exercițiu.

James Maddison de la Leicester City sărbătorește după ce a marcat golul care a deschis scorul la Newcastle, în victoria cu 2-1.