SportȘtirifotbal

Manchester City face un pas mare spre apărarea titlului în Premier League engleză, după ce a învins-o pe Chelsea

Manchester City și-a mărit la 13 puncte avansul în fruntea campionatului englez de fotbal, după victoria cu 1-0 în fața lui Chelsea, sâmbătă.

Kevin De Bruyne sărbătorește alături de coechipierul Raheem Sterling după ce a marcat pe Etihad....aussiedlerbote.de
Kevin De Bruyne sărbătorește alături de coechipierul Raheem Sterling după ce a marcat pe Etihad Stadium pe 15 ianuarie 2022..aussiedlerbote.de

Talismanul Kevin De Bruyne a fost cel care a făcut diferența cu un șut frumos executat din afara careului, după 70 de minute.

City a câștigat acum 12 meciuri consecutive în campionat și pare puternică pentru a-și apăra titlul în Premier League.

Chelsea rămâne pe locul al doilea, iar Liverpool se află la un punct în spate, cu două meciuri în plus - echipa lui Jurgen Klopp pare acum singura care ar putea contesta apărarea titlului de către Pep Guardiola.

"Nu vom renunța, dar dacă Manchester City continuă să câștige fiecare meci, nimeni nu o poate opri", a declarat după meci Thomas Tuchel, managerul lui Chelsea, după meci.

Antonio Ruediger îl atacă pe De Bruyne în timpul meciului din Premier League engleză.

'Momentul se poate schimba'

City a părut impresionant pe tot parcursul meciului, cu jucătorii săi de bază, precum De Bruyne și Raheem Sterling, care s-au prezentat la marele meci împotriva rivalilor la titlu.

Poate că Chelsea a părut pasivă în mare parte a meciului - nu a reușit să înregistreze niciun șut pe poartă în prima repriză -, dar echipa lui Tuchel a avut șanse să obțină toate cele trei puncte.

Cea mai bună i-a revenit lui Romelu Lukaku, care și-a văzut șutul curbat salvat cu brio de portarul Ederson, când scorul era încă egal.

Jack Grealish a irosit cea mai bună șansă a lui City în prima repriză, dar De Bruyne i-a salvat rușinea cu un șut superb de la distanță cu doar 20 de minute înainte de final.

"Este frumos să înscrii, a fost important pentru că a fost singurul gol. Știam că dacă vom câștiga vom mări diferența", a declarat De Bruyne după meci.

"Am scăpat de N'Golo Kante la momentul potrivit, mă uitam la spațiu și ei se lăsau în jos, am găsit unghiul și a funcționat perfect.

"Am mai fost în această situație înainte, lucrurile se pot schimba și impulsul se poate schimba. Echipa a fost concentrată pe ceea ce am putut face astăzi".

Liverpool are șansa de a face o breșă în avansul lui City în fruntea clasamentului atunci când se va confrunta cu Brentford duminică.

Echipa lui Klopp va avea nevoie de un final de sezon aproape perfect dacă are vreo șansă de a ajunge din urmă Manchester City.

"Dacă Liverpool câștigă meciurile pe care le are în mână, sunt opt puncte, așa că treaba mea este să scot din capul jucătorilor ceea ce va spune lumea", a declarat Guardiola când a fost întrebat despre cursa pentru titlu.

"Suntem mai mult decât mulțumiți, dar mai este mult de lucru".