Magia lui Taylor Swift a dispărut

Două vedete din NFL au fost grav rănite

Soții lor pierd, dar Taylor Swift și Brittany Mahomes s-au distrat oricum..aussiedlerbote.de

Philadelphia Eagles joacă un sezon furibund și visează să joace din nou în Super Bowl. Dar 49ers dă buzna în mijlocul acestor vise și îi smulge pe Eagles. Campionii de la Kansas City pierd și ei, în parte pentru că superstarul are o seară proastă.

Ura, ce lovitură: Philadelphia Eagles a pierdut pentru prima dată în acest sezon un meci pe teren propriu și trebuie să se teamă pentru avantajul terenului propriu în playoff cu cinci săptămâni înainte de finalul rundei principale. După patru victorii recente în revenire, participanții la Super Bowl din sezonul trecut au pierdut cu 19:42 în fața celor de la San Francisco 49ers în cel mai important meci al zilei. Cu două înfrângeri acum, Dallas Cowboys ar putea egala Eagles în fruntea NFC în confruntarea directă de săptămâna viitoare. De asemenea, 49ers le suflă în ceafă celor de la Eagles, cu nouă victorii și trei înfrângeri.

Rolurile s-au inversat în meciul revanșă din finala Conferinței NFC din sezonul trecut, pe care 49ers l-au pierdut clar după ce fundașul Brock Purdy s-a accidentat. Jalen Hurts, fundașul lui Eagles, a trebuit chiar să fie scos de pe teren și examinat în sfertul patru - dar până atunci meciul era ca și decis. Purdy a excelat cu patru pase de eseu și aruncări pentru 314 yarzi. Deebo Samuel a prins două eseuri pe pase și a mai avut unul pe o cursă.

Înciuda sprijinului proeminent, Chiefs se împiedică : Campioana Super Bowl Kansas City Chiefs a cedat a patra înfrângere a sezonului într-o înfrângere cu 19-27 în fața lui Green Bay Packers. Quarterback-ul superstar Patrick Mahomes a părut extrem de lipsit de încredere, comițând multe penalități inutile și permițându-le celor de la Packers să câștige mult spațiu pe scenele individuale. Chiefs au avut ghinion la ultima fază, când două încălcări clare ale regulamentului de către apărătorii Packers la pase lungi nu au fost recunoscute de arbitri. Fundașul lui Packers, Jordan Love, a impresionat cu trei pase de eseu, în timp ce Mahomes a avut doar o singură pasă reușită în zona de eseu și a făcut o greșeală pre-decizională cu 4:37 minute înainte de final.

Mulțimea de pe Lambeau Field a fost plină de celebrități: Taylor Swift, vedetă pop și fan Taylor Swift, l-a încurajat pe Travis Kelce de la Chiefs, în timp ce regina gimnasticii Simone Biles i-a ținut pumnii soțului ei și fundașului lui Packers, Jonathan Owens. De altfel, a fost a cincea oară când Swift și-a urmărit iubitul jucând live pe stadion - și prima dată când Chiefs au pierdut. A fost prima vizită a lui Swift la stadion din 22 octombrie. De atunci, cântăreața a fost ocupată cu turneul ei, care în prezent este din nou în pauză. Swift a urmărit meciul alături de soția fundașului echipei Chiefs, Patrick Mahomes, Brittany Mahomes.

Lions încep cu dreptul: Amon-Ra St. Brown a prins al șaselea eseu, egalând cel mai bun scor al său din sezonul precedent din NFL. Germano-americanul în vârstă de 24 de ani a marcat în victoria celor de la Detroit Lions cu 33:28 în fața celor de la New Orleans Saints. După touchdown-ul și extra point-ul său din primul sfert, Lions conducea deja cu 21-0, dar a trebuit totuși să tremure în fața celor de la Saints pentru a obține cea de-a noua victorie a sezonului. După un start bun, lucrurile nu au mers bine nici pentru St Brown. Doar două pase prinse din șase aruncări în direcția sa au fost cifra negativă a sezonului său. Cu nouă victorii și trei înfrângeri, Lions au acum, după douăsprezece meciuri, un bilanț mai bun decât au avut din 1962 încoace. Ei pot planifica prima lor apariție în play-off din sezonul 2016/2017.

Situația lui New England seînrăutățește : Pentru fosta campioană New England Patriots și pentru antrenorul lor de succes dintotdeauna, Bill Belichick, lucrurile sunt din ce în ce mai întunecate. În înfrângerea cu 6-0 în fața celor de la Los Angeles Chargers, Patriots nu a reușit să marcheze niciun punct pentru a doua oară în acest sezon. Planul lui Belichick de a-l înlocui pe nefericitul fundaș Mac Jones cu Bailey Zappe nu a avut niciun efect. Nici măcar înlocuitorul nu a reușit să împiedice a cincea înfrângere consecutivă și a zecea din acest sezon. Zappe a reușit doar 141 de yarzi și, de asemenea, a cedat cinci sacks-uri. La aceasta s-a adăugat și un fumble pierdut de running back Rhamondre Stevenson, care s-a accidentat la gleznă în timpul acțiunii și nu a mai revenit. În schimb, pentru Chargers, Khalil Mack a făcut o impresie deosebită și, cu două sacks-uri în acest meci, a devenit liderul NFL cu 15 sacks-uri în total.

Indianapolis a câștigat un schimb de lovituri nebunesc : Cu 2:31 minute rămase din prelungiri, fundașul lui Colts, Gardner Minshew, l-a găsit pe receptorul său preferat, Michael Pittman, în zona de eseu pentru touchdown-ul decisiv al meciului. Înainte de asta, Titans marcase un field goal la prima lor acțiune. Colts, care a avut chiar mai puține yarzi totale decât Titans (355:381), a avut o secvență de două lovituri de pedeapsă blocate de Titans la rând în sfertul al treilea. Primul a fost recuperat de Grant Stuard pentru un eseu. Cu toate acestea, Minshew a aruncat apoi o pasă greșită sălbatică, lăsând ușa deschisă pentru echipa gazdă. Titans, al căror punter Ryan Stonehouse ar fi putut suferi o accidentare gravă la a doua lovitură de pedeapsă blocată, a avut victoria la îndemână în timpul regulamentar după un eseu al lui DeAndre Hopkins, dar kickerul Nick Folk a ratat extrapunctul - cu portarul Ryan Tannehill, care a intrat în locul lui Stonehouse și nu a executat ideal reținerea.

Marea cursă a celor de la Denver Broncos a avut un final amar : cu câteva secunde înainte de final, Broncos a mai avut o șansă de a întoarce meciul, dar pasa lui Russell Wilson în zona de final a aterizat cu Jimmie Ward, safety-ul celor de la Houston Texans, pentru a decide meciul. A fost a treia intercepție a lui Wilson, precedentele două fiind reușite de fundașul Derek Stingley. Acest lucru a pus capăt seriei de cinci victorii consecutive a celor de la Denver, cea mai lungă din NFL în prezent. Broncos s-a luptat încă de la început, în special în ofensivă. Nu au reușit să transforme niciuna din cele șase a treia încercări. Chiar dacă texanii au fost superiori în special în jocul de pase, majoritatea loviturilor de departajare s-au încheiat cu lovituri de pedeapsă, ceea ce înseamnă că nu au reușit să se distanțeze devreme. În plus, receptorul debutant Tank Dell a suferit o accidentare gravă în primul sfert. El va rata restul sezonului din cauza unei fracturi de peroneu. În ultimul sfert, fundașul texanilor, C.J. Stroud, a trebuit să părăsească terenul cu o presupusă comoție cerebrală, după ce a fost lent să se pună pe picioare după un atac al fundașului și s-a clătinat în mod clar. El a părut însă bine după aceea, a rămas pe margine și chiar a acordat un interviu.

Ofensiva lui Miami este pe val : Miami Dolphins, care s-a impus cu 45-15 în fața celor de la Washington Commanders, are și ea nouă victorii și trei înfrângeri. Receptorul de pase al celor de la Dolphins, Tyreek Hill, a marcat două eseuri și și-a extins avansul în fruntea clasamentului.