SportȘtirifotbal

Lyon uimește deținătoarea Barcelona și cucerește al optulea titlu în Liga Campionilor

Lyon a surprins cu 3-1 deținătoarea Ligii Campionilor, Barcelona, și a câștigat al optulea titlu, un record.

Amandine Henry sărbătorește alături de coechipierele sale după ce a marcat primul gol al lui Lyon....aussiedlerbote.de
Amandine Henry sărbătorește alături de coechipierele sale după ce a marcat primul gol al lui Lyon împotriva Barcelonei..aussiedlerbote.de

Amandine Henry a marcat un gol amețitor în minutul 6, înainte ca Ada Hegerberg să înscrie cu capul o centrare rafinată a Selmei Bacha și să dubleze avantajul lui Lyon.

Catarina Macario a marcat a treia oară din apropiere, înainte ca Alexia Putellas să reducă din diferență pentru giganții spanioli.

În ciuda presiunii exercitate de Barca în a doua repriză, Lyon a rămas fermă, fiind din nou încoronată campioană europeană.

Hegerberg marchează al doilea gol al lui Lyon împotriva Barcelonei.

Calitate

A fost bătălia dintre cele mai mari două echipe din fotbalul feminin.

Lyon: De șapte ori câștigătoare, plină de câștigători experimentați și condusă de prolifica marcatoare Hegerberg.

Și Barcelona: Cea mai în formă echipă din acest moment, care o include pe Putellas, câștigătoarea în exercițiu a Balonului de Aur Feminin.

Cele două echipe s-au mai întâlnit înainte într-o finală a Ligii Campionilor, cu Hegerberg marcând un hat trick într-o victorie 4-1 Lyon în 2019. Dar de data aceasta a fost diferit.

Și cu un Juventus Stadium din Torino plin de așteptare, mulțimea de fani nu a fost dezamăgită.

Începând din primul minut, meciul a fost o afacere de la un capăt la altul, cu abilitățile de atac ale ambelor echipe care au dominat procedurile.

Catarina Macario sărbătorește după ce a marcat al treilea gol al lui Lyon.

Dar a fost un pic de magie - demnă de o finală - care i-a ridicat pe fani în picioare încă de la început.

Henry, care a preluat mingea la aproape 30 de metri, a executat un șut de la distanță impresionant, care a intrat în colțul scurt, fără nicio șansă pentru portarul Barcei, Sandra Paños.

Acest moment de clasă al internaționalului francez Henry a deschis poarta pentru incursiuni în atac, lucru pe care experimentații șefi de la Lyon l-au valorificat.

O centrare somptuoasă cu stângul de la Bacha a fost reluată cu capul de Hegerberg - cel mai bun marcator all-time al competiției - pentru a mări și mai mult avantajul.

Iar meciul părea să fie pierdut de vedere pentru Barca, campioana în exercițiu, atunci când Macario a marcat cu o lovitură de la câțiva centimetri.

Dar, Barca - o echipă care făcuse istorie cu doar câteva săptămâni în urmă, când a încheiat o campanie perfectă în campionat, compusă din 30 de victorii în 30 de meciuri - și-a etalat abilitățile și curajul pentru a se impune.

Putellas înscrie împotriva lui Lyon.

Golul lui Putellas din finalul primei reprize a dat speranțe echipei sale la intrarea la pauză.

După pauză, a fost la fel, cu ocazii de ambele părți, cea mai apropiată fiind atunci când Patricia Guijarro a încercat o lovitură îndrăzneață de la aproape 40 de metri, încercarea ei lovindu-se de bară înainte de a ricoșa în siguranță.

În ciuda presiunii exercitate de Barcelona, aceasta nu a reușit să finalizeze niciuna dintre șansele sale, ceea ce înseamnă că Lyon a ridicat al optulea său titlu de Liga Campionilor, al optulea din istorie.