SportȘtirifotbal

Louie Barry: Un tânăr de 17 ani a făcut furori în fotbalul englezesc cu un gol - și un zâmbet - la debut

Fotbaliștii nu obișnuiesc să zâmbească după ce pierd un meci cu 4-1, dar totul este iertat în cazul adolescentului Louie Barry.

.aussiedlerbote.de

Jucătorul de 17 ani a făcut parte dintr-o echipă tânără a lui Aston Villa - cu o medie de vârstă de 18 ani - care a fost învinsă vineri de Liverpool în turul al treilea al Cupei Angliei. Cupa FA, care a fost înființată în 1871, este cea mai veche competiție internă de cupe a asociațiilor.

Împotriva unei echipe puternice a lui Liverpool, care îi includea pe jucători precum Mo Salah și Sadio Mane, Villa a fost nevoită să alinieze o echipă de tineri după ce clubul a suferit o epidemie de Covid-19 la începutul săptămânii. Cei 11 jucători care au început meciul pentru Villa au debutat cu toții în prima echipă.

"Experiența noastră în această situație în ultimele două zile a fost un scenariu înfricoșător, deoarece am trecut de la 100% negativ la 1 ianuarie la 14 cazuri", a declarat directorul executiv al lui Villa, Christian Purslow, pentru BT Sport.

"Mulți dintre jucătorii din această seară sunt atât de tineri încât mamele și tații lor îi vor lăsa la Villa Park".

Louie Barry înscrie pentru Aston Villa în meciul echipei Aston Villa din Cupa Angliei cu Liverpool.

Liverpool a preluat conducerea devreme prin lovitura de cap a lui Mane, dar un gol minunat al lui Barry a asigurat Villa a fost egalată la pauză.

Mijlocașul Thiago Alcantara a intrat pentru Liverpool la începutul reprizei secunde și introducerea sa a înclinat jocul în favoarea vizitatorilor, golurile lui Georginio Wijnaldum și Salah, precum și o altă lovitură de cap a lui Mane asigurând victoria echipei lui Jurgen Klopp.

Dar golul lui Barry și interviurile sale de după meci, în care, în mod normal, nu se putea opri din zâmbit, au fost cele care au încapsulat vervă și vigoare a performanței lui Villa.

"Simt că și echipa a meritat-o pentru modul în care ne-am aplicat în repriza secundă și chiar în a doua repriză", a declarat un Barry radiant, care s-a alăturat echipei din Birmingham de la Barcelona anul trecut, la Villa TV.

"Când am marcat, a fost un moment suprarealist. Puteai să vezi toată ușurarea care ieșea din mine și din echipă, toată lumea sărea unii pe alții.

"A fost cel mai bun moment din viața mea și probabil și din viața lor".

Barry sărbătorește după ce a marcat la debutul său la Villa.

După meci, Barry a făcut schimb de tricouri cu internaționalul brazilian al lui Liverpool, Fabinho, înainte ca adolescentul să se răzgândească în privința faptului că nu a păstrat tricoul în care a debutat.

El a alergat după Fabinho, care apoi i-a înapoiat lui Barry tricoul lui Villa - și l-a lăsat pe tânărul de 17 ani să păstreze topul fundașului lui Liverpool.

"Copiii s-au descurcat foarte bine", a spus Klopp. "Am avut probleme în pase și în deplasare. Prea mulți pe partea greșită a mingii, nu suficiente recuperări de pase.

"Am avut ocazii și am tras direct în portar. A fost ruginit, dar mai bine în a doua repriză. Avem mulți jucători fără ritm".

Barry a jucat pentru Barcelona înainte de a se alătura echipei Aston Villa.

CITEȘTE: Vedetele din Premier League, condamnate pentru încălcarea închiderii de la Covid-19

Covid-19 țeapă

La începutul acestei săptămâni, Premier League din Anglia a anunțat 40 de noi cazuri pozitive la Covid-19 în rândul jucătorilor și personalului clubului în ultima rundă de teste - mai mult decât dublu față de săptămâna precedentă.

Într-o declarație de marți, liga a precizat că, între 28 și 31 decembrie, 1.311 jucători și membri ai personalului cluburilor au fost testați pentru Covid-19 - dintre aceștia, au existat 28 de noi teste pozitive.

Între 1 și 3 ianuarie, au fost efectuate teste Covid-19 la 984 de jucători și membri ai personalului cluburilor, 12 teste fiind pozitive.

Este prima săptămână în care jucătorii și personalul clubului au fost testați de două ori pe săptămână pentru Covid-19.

Începând de marți, patru meciuri din Premier League au fost amânate în acest sezon din cauza problemelor legate de Covid-19.

Liga a adăugat că "continuă să aibă încredere în protocoalele sale COVID-19, susținute pe deplin de guvern, pentru a permite ca meciurile să se dispute conform programului".