Locul 34 la sprint: biatlonistul Nawrath pierde șefia clasamentului general

Philipp Nawrath a pierdut titlul de lider la general al Cupei Mondiale. Un loc 34 la Hochfilzen nu este suficient.

Philipp Nawrath fotografiere. Foto:.aussiedlerbote.de

Cupa Mondială în Hochfilzen - Locul 34 la sprint: biatlonistul Nawrath pierde șefia clasamentului general

Biatlonistul Philipp Nawrath nu a reușit să apere tricoul galben al liderului general al Cupei Mondiale. Bavarezul în vârstă de 30 de ani a trebuit să se mulțumească cu locul 34, după trei penalizări în cursa de sprint de la Hochfilzen, în Austria, unde norvegianul Tarjei Bö a tras fără greșeală.

Nawrath a fost nevoit să cedeze șefia clasamentului general în favoarea suedezului Sebastian Samuelsson, care a sprintat până pe locul trei cu o singură penalizare. Norvegianca Sturla Holm Laegreid a terminat pe locul al doilea (0 greșeli).

"Este păcat că trebuie să renunț la tricou. Dar încă mai ai șansa de a ataca și de a arăta din nou curse bune", a declarat Nawrath. El are deja ocazia de a ataca din nou în urmărirea de sâmbătă.

Benedikt Doll a ratat de puțin podiumul după o greșeală la startul în picioare. El a terminat pe locul șapte. Johannes Kühn a completat rezultatul decent al echipei cu locul nouă. Colegul de echipă Justus Strelow a fost singurul german care a rămas fără penalizări, dar a fost semnificativ mai lent decât cei mai rapizi concurenți pe pista de schi fond. Saxonului a terminat cursa de 10 kilometri pe locul 15. După ce s-a îmbolnăvit, Roman Rees (2) a revenit cu locul 31, iar David Zobel (2) a terminat pe locul 26.