SportȘtirifotbal

Liverpool o domină pe Atlético Madrid într-un meci disputat în Liga Campionilor; se califică în faza eliminatorie

Liverpool a avut o prestație dominantă miercuri seară în fața lui Atlético Madrid, câștigând cu 2-0 într-o întâlnire încinsă pe Anfield, în Liga Campionilor.

Sadio Mane sărbătorește golul marcat împotriva lui Atletico Madrid..aussiedlerbote.de

Diogo Jota a dus gazdele în avantaj în fața campioanei în exercițiu a campionatului Spaniei în primele 15 minute, reluând cu capul o centrare încântătoare a internaționalului englez Trent Alexander-Arnold.

Și, în condițiile în care Liverpool părea echipa net superioară, Sadio Mane și-a dublat avantajul mai puțin de 10 minute mai târziu, înscriind din apropiere după o altă centrare a lui Alexander-Arnold.

Seara a mers din rău în mai rău pentru Atlético, care l-a eliminat pe Felipe mai târziu în prima repriză. Cu un om în plus timp de peste 50 de minute, Liverpool a continuat presiunea, irosind numeroase ocazii de a-și mări avantajul.

Asta înseamnă că, cu două meciuri rămase din faza grupelor, Liverpool este în faza eliminatorie a Ligii Campionilor, în timp ce Atlético se află pe locul trei, cu patru puncte, la unul în spatele lui Porto.

După meci, managerul lui Liverpool, Jurgen Klopp, a calificat performanța drept "aproape perfectă".

Oamenii vor să vadă mai multe goluri, dar ne-am creat mai multe ocazii. Cred că jocul a fost aproape perfect", a declarat el pentru BT Sport.

"Am marcat golurile în momentele potrivite. Ei au fost mult mai în față cu modul în care au început decât în meciul de acasă, dar noi am început bine. Au fost și finalizări fantastice, mai ales cel al lui Sadio. Cu cartonașul roșu, ei bine, nu-ți place asta, nu vrei să joci împotriva a 10 oameni, dar în cele din urmă este 2-0 și a fost o seară minunată.

El a continuat: "Câștigi mulți bani ca să câștigi meciuri în Liga Campionilor! Primul obiectiv a fost să trecem de această grupă. Dar am făcut-o cu două meciuri înainte de final. Ce putem să facem? Va trebui să vedem. Nu mă așteptam să fim calificați după patru meciuri, dar băieții au reușit și este foarte bine meritat."

Jota sărbătorește golul marcat împotriva lui Atlético Madrid.

Impresionant încă de la început

Când cele două echipe s-au întâlnit la Madrid, în prima lor întâlnire, au produs un meci uluitor, Liverpool a condus rapid cu 2-0, dar Atlético a ripostat și a egalat, iar Mohamed Salah a reușit o victorie dramatică în ultimele faze.

După ce a câștigat primele trei meciuri din faza grupelor, Liverpool se afla pe primul loc în Grupa B. Însă Atlético a călătorit în Marea Britanie având nevoie de un rezultat, după ce a câștigat doar unul dintre primele trei meciuri.

Dar nici că se putea să înceapă mai rău pentru oamenii lui Diego Simeone, primind un prim gol neglijent în primele faze ale meciului.

Internaționalul portughez Jota a beneficiat de o centrare somptuoasă a lui Alexander-Arnold și a trecut cu capul pe lângă portarul Jan Oblak, disperat.

Cunoscută pentru soliditatea sa defensivă, golul a zguduit o Atletico de obicei hotărâtă, dar avea să vină mult mai rău pentru echipa spaniolă.

A fost la două goluri în urmă în minutul 21, când Mane a lovit din nou din apropiere pentru a-l uimi pe Simeone pe bancă.

Deși Atlético a produs cea mai bună perioadă de joc ofensiv după ce a fost condusă cu două goluri, aceasta a fost de scurtă durată.

După ce a comis un fault la marginea careului lui Liverpool pentru a opri un atac rapid, fundașul brazilian Felipe a refuzat să se supună dorinței arbitrului Danny Makkelie de a veni și de a accepta cartonașul galben; Makkelie a decis să îi arate în schimb roșu lui Felipe.

Arbitrul Danny Makkelie îi arată un cartonaș roșu lui Felipe (nevăzut) de la Atletico Madrid.

Liverpool l-a mai testat de câteva ori pe Oblak în timp ce o primă repriză plină de luptă se încheia, lăsându-i lui Simeone multe de gândit în pauza de la jumătatea meciului.

A fost nevoie de doar câteva minute pentru ca Liverpool să aibă din nou mingea în poarta lui Atlético, doar că finalizarea rece a lui Jota a fost anulată de arbitrul asistent video (VAR) pentru offside.

Iar echipa gazdă a continuat să irosească ocazii glorioase, Salah, Joel Matip și Jota fiind la un pas de a aduce Liverpool în avantaj de trei puncte.

Împotriva cursului jocului, însă, Luis Suarez - revenind pe terenul unde a avut atât de mult succes ca jucător al lui Liverpool - a părut să dea un colac de salvare lui Atlético, șutul său deviat greșindu-l pe Alisson în poartă.

Vizitați CNN.com/sport pentru mai multe știri, reportaje și videoclipuri

Dar nu a fost să fie pentru Suarez, deoarece VAR a anulat golul pentru offside.

Din păcate, a fost mai mult din același lucru pentru Atlético, în timp ce Liverpool și-a menținut presiunea asupra porții lui Liverpool, iar lovitura de la distanță a lui Virgil van Dijk a trecut puțin peste.

Restul meciului a fost o demonstrație perfectă de gestionare a jocului din partea lui Liverpool, cu câteva accidentări aparente ale lui Roberto Firmino și Alex Oxlade-Chamberlain, singurele bube pe o seară altfel perfectă.

Acest rezultat înseamnă acum că Liverpool este neînvinsă în 25 de meciuri în toate competițiile, cea mai lungă serie de astfel de meciuri de când s-a alăturat Ligii engleze de fotbal în 1893.