Liverpool FC a obținut o victorie obligatorie pe terenul ultimei clasate, Sheffield United, în Premier League, și a rămas în contact cu liderul Arsenal FC.

Liverpool rămâne aproape de Arsenal cu o victorie pe terenul lui Sheffield United. Foto:.aussiedlerbote.de

Premier League - Liverpool FC își asigură o victorie obligatorie pe terenul ultimei clasate, Sheffield

Liverpool FC și-a asigurat o victorie obligatorie în Premier League pe terenul ultimei clasate, Sheffield United, și a rămas în contact cu liderul Arsenal FC.

Cu toate acestea, echipa antrenorului Jürgen Klopp nu a putut răsufla ușurată decât după ce Dominik Szoboszlai a marcat în prelungiri (minutul 90.+4) și a dus scorul final la 2:0 (1:0).

Singurul gol pentru mult timp a fost marcat de căpitanul Virgil van Djik cu capul, după un corner (37'). Fără fostul jucător din Bundesliga Joel Matip, accidentat la genunchi, oaspeții au ratat celelalte ocazii de a înscrie al doilea gol. Sheffield a plecat cu mâna goală în primul meci sub conducerea managerului Chris Wilder, care revine în țară.

Pascal Groß a marcat pentru Brighton

Între timp, mijlocașul internațional Pascal Groß a marcat pentru a completa revenirea lui Brighton & Hove Albion în fața lui Brentford FC. Mijlocașul a egalat în minutul 31, iar Jack Hinshelwood a marcat golul victoriei pentru 2-1 (52'). Bryan Mbeumo (27/penalty) îi adusese pe oaspeți în avantaj.

Victoria cu 5-0 a lui FC Fulham în fața lui Nottingham Forest a fost una clară. Echipa condusă de portarul german Bernd Leno a sărbătorit prin dublele reușite de Raul Jimenez (34/54) și Alex Iwobi (30/73), precum și prin golul lui Tom Cairney (86).