SportȘtirifotbal

Liverpool a câștigat finala Cupei Angliei după ce a învins-o pe Chelsea la penaltiuri cu nervi tari

Această echipă a lui Liverpool are ceva aparte.

Jordan Henderson ridică Cupa Angliei după victoria lui Liverpool la lovituri de departajare....aussiedlerbote.de
Jordan Henderson ridică Cupa Angliei după victoria lui Liverpool la lovituri de departajare împotriva lui Chelsea..aussiedlerbote.de

Cu toate calitățile sale - presingul intens, soliditatea defensivă, atacurile furtunoase - poate că cel mai bun lucru al său este sentimentul de dramatism în ocazii ca acestea.

La fel ca în finala Cupei Ligii de la începutul acestui an, pe Wembley, oamenii lui Jurgen Klopp au avut nevoie de penalty-uri pentru a învinge Chelsea și a ridica argintul pe același stadion.

Oricât de improbabil ar fi ca Reds să devină prima echipă engleză care să câștige toate cele trei competiții interne și Cupa Europei, cvadrupla este încă posibilă datorită acestei victorii în Cupa Angliei.

Două trofee în vitrină în acest sezon, spațiul fiind păstrat pentru încă două. Acesta este motivul pentru care fanii lui Liverpool visează. Istoria încă se poate face.

Un scor de 120 de minute fără goluri a dezmințit calitatea meciului. S-au creat ocazii, s-au zdruncinat stâlpii de poartă, dar poate că a fost potrivit ca, la aniversarea a 150 de ani de la cea mai veche competiție de cupă din fotbal, finala să fie decisă în cel mai teatral dintre moduri.

Fundașul grec al lui Liverpool, Kostas Tsimikas, a fost eroul improbabil al loviturilor de departajare.

Chelsea a ratat al doilea penalty (Cesar Azplicueta), iar Liverpool al cincilea (Sadio Mane). A existat o senzație de deja vu, deoarece primele 10 penalty-uri nu au putut decide rezultatul și meciul a ajuns la moarte subită - finala Cupei Ligii s-a încheiat cu 11-10 la penalty-uri, portarii trebuind să facă un pas înainte.

De data aceasta, însă, a fost nevoie de mai puține penalty-uri, deoarece Alisson Becker a apărat lovitura de pedeapsă a lui Mason Mount, care i-a oferit lui Kostas Tsimikas șansa de a deveni eroul improbabil.

Internaționalul grec nu este un titular obișnuit pentru Liverpool, dar a înscris cu sânge rece pentru a declanșa sărbătorile de bucurie ale celor în roșu.

Jucătorii lui Liverpool l-au înghițit pe Tsimikas, managerul Jurgen Klopp a sprintat spre oamenii săi, iar fanii au aprins rachete de semnalizare pentru a satura aerul cu o nuanță de roșu.

Imnul clubului, "You'll Never Walk Alone", a răsunat pe stadion, fanii lui Liverpool oferind o serenadă unei echipe care le-a oferit prima victorie în Cupa Angliei pe Wembley în ultimii 30 de ani.

Cu toate acestea, așa de calibru este această echipă a lui Liverpool, sărbătorile vor trebui să fie de scurtă durată, deoarece există alte provocări la orizont - o finală a Ligii Campionilor la sfârșitul lunii și două meciuri din Premier League în care să încerce să depășească avantajul de trei puncte al lui Manchester City în fruntea campionatului.

Fanii lui Liverpool pot sărbători o primă victorie în Cupa Angliei din 2006 încoace.

Șanse din belșug

Chiar și o ocazie atât de tradițională ca aceasta - o fanfară înainte de startul meciului, regalitatea care prezintă trofeul - recunoaște evenimentele mondiale.

La fel ca la multe ocazii sportive grandioase, au fost făcute declarații politice. Mai întâi, fanii lui Liverpool au huiduit imnul național al Angliei, apoi căpitanii și oficialii au stat în picioare cu steagul ucrainean pe care erau inscripționate cu majuscule negre cuvintele "PEACE" și, chiar înainte de începerea acestei competiții mai vechi, jucătorii au îngenuncheat.

Meciul avea doar câteva minute când Liverpool a avut prima ocazie. În realitate, oamenii în roșu ar fi trebuit să înscrie cel puțin o dată, atât de mult au dominat primele 15 minute, dar Thiago, remarcabilul Luis Diaz, Mo Salah și Mane s-au zbătut în fața porții.

Deși Chelsea a jucat vioara a doua în cea mai mare parte a primei reprize, se poate spune că londonezii au avut cea mai bună șansă din acea perioadă, doar o paradă de clasă mondială a lui Alisson - un plonjon jos la picioarele lui Marcos Alonso - împiedicându-i să treacă în avantaj.

Ieșirea timpurie a lui Salah, cel mai bun marcator al lui Liverpool în acest sezon, din cauza unei accidentări, a contribuit la creșterea sentimentului de anxietate al lui Liverpool pe măsură ce jumătatea a avansat, dar, chiar și fără egiptean, Reds a reușit să-și reafirme dominația înainte de pauză.

Într-adevăr, înlocuitorul lui Salah, Diogo Jota, ar fi trebuit să îi aducă pe oamenii lui Klopp în avantaj chiar înainte de pauză.

Mo Salah a fost o mare lipsă pentru Liverpool, care a ieșit accidentat.

La fel ca și Liverpool în prima repriză, Chelsea a avut un start strălucit în a doua. Din nou, Alonso a fost împiedicat să înscrie, de data aceasta de bara transversală, deoarece lovitura sa liberă amenințătoare a lovit lemnul.

Două dintre cele mai bune echipe din fotbalul englez se aflau față în față și ocaziile au fost numeroase: Jota, Diaz și Andy Robertson pentru Liverpool; Christian Pulisic (de două ori) pentru Chelsea.

A fost fără suflu. A fost amuzant. A fost o atmosferă strălucitoare, în timp ce ambele seturi de fani au ridicat decibelii într-o frumoasă seară de vară londoneză.

Tot ceea ce a lipsit a fost un gol. Minutele treceau, înlocuitorii intrau pe teren, greșelile se strecurau în jocul picioarelor obosite, dar nimeni nu reușea să găsească golul.

Diaz a privit spre cer în timp ce impresionantul Edouard Mendy a oprit o altă șansă a sa, aceasta în minutul 82, iar gestul său a reflectat sentimentele tuturor fanilor care priveau: va fi oare vreunul dintre cei doi portari învins vreodată?

Robertson a lovit stâlpul cu șapte minute înainte de final, înainte ca Diaz să țintească din nou. Dar, la fluierul de final, meciul - cu toate ocaziile, cu tot spectacolul - a rămas 0-0.

Inevitabil, energia a scăzut în prelungiri și s-au creat puține ocazii, în timp ce penalty-urile se conturau la orizont.

Încă o dată, Chelsea, aflată încă sub sancțiunile guvernului britanic , a suferit cea mai crudă dintre înfrângeri, devenind prima echipă care pierde trei finale consecutive ale Cupei Angliei.

"Suntem triști, dar în același timp mândri pentru că am lăsat totul pe teren", a declarat managerul Thomas Tuchel după meci.