Lipsită de încredere, dar încrezătoare: Leverkusen câștigă și la Bremen

Bayer Leverkusen continuă să se impună în Bundesliga. O prestație fără eleganța obișnuită a fost suficientă în victoria de la Werder Bremen.

Granit Xhaka (centru) s-a impus cu Leverkusen la Werder Bremen..aussiedlerbote.de

Nu trebuie să fie întotdeauna totul plin de farmec: Bayer Leverkusen și-a îndeplinit datoria în Bundesliga pe terenul lui Werder Bremen cu un 3:0 (2:0) încrezător, sobru și eficient și a recâștigat șefia clasamentului de la Bayern Munchen după doar o zi.

Un autogol al lui Olivier Deman de la Bremen (minutul 9), după o centrare a lui Jonas Hofmann, și Jeremie Frimpong (minutul 43), cu un șut puternic, au condus pe Werkself la a unsprezecea victorie în cel de-al doisprezecelea meci de campionat al sezonului înainte de pauza de sâmbătă. Alejandro Grimaldo (76) a marcat ultimul gol în repriza a doua.

Bremen, între timp, a suferit un eșec neașteptat după trei meciuri fără înfrângere, cu un total de cinci puncte. Ei vor trebui să adune puncte împotriva altor echipe pentru a rămâne în campionat. În ciuda unei prestații bune, Werder nu a reușit niciodată să oprească echipa de top a sezonului, Leverkusen.

Werder din nou cu același unsprezece de start

În fața a 42.100 de spectatori, în Weserstadion, care a avut sala plină, antrenorul Ole Werner, care se refăcea după o infecție gripală, a trimis pe teren, pentru a patra oară consecutiv, aceeași formație de start. Acest lucru a însemnat, de asemenea, că Michael Zetterer a fost din nou în poartă și a decis astfel duelul împotriva portarului titular de lungă durată Jiri Pavlenka în favoarea sa pentru moment. Cehul revenise după accidentarea la aductori. Dar Zetterer impresionase ca rezervă în ultimele patru meciuri. Pentru Leverkusen, internaționalul Jonathan Tah a trebuit să îi facă loc în centrul apărării lui Robert Andrich, debutant în DFB.

Vizitatorii au permis lui Bremen să se avânte în primele minute, dar apoi au preluat din ce în ce mai mult controlul cu jocul lor de clasă. Un gol marcat de Victor Boniface (6) a fost fluierat pe bună dreptate în offside. În afară de aceasta, Bayer nu a reușit inițial să își creeze ocazii majore. Autogolul lui Deman a fost suficient pentru a le oferi de data aceasta avantajul.

Werder s-a concentrat pe apărare și a încercat să creeze din când în când acțiuni ofensive. Totuși, acestea au eșuat în fața apărării puternice a lui Leverkusen și din cauza lipsei de consistență. Cuplul Rafael Borré și Marvin Ducksch a fost mult timp în inferioritate numerică. Cu puțin timp înainte de schimbare, o acțiune a fost suficientă pentru ca liderul campionatului să își mărească avantajul datorită lui Frimpong.

Leverkusen s-a străduit să controleze jocul și după pauză. Cu toate acestea, echipa extrem de talentată a continuat să nu emane nicio splendoare ludică. Werder a încercat totul pentru a juca în continuare și a se menține. Au reușit pentru o vreme. Presupusul gol de urmărire al noului internațional Ducksch (62') a fost anulat din cauza faptului că pasa lui Romano Schmid a fost considerată offside.

Antrenorul lui Bremen, Werner, a intensificat atacul, introducându-i pe Nick Woltemade și Justin Njinmah (72'). Patru minute mai târziu, planurile au fost date peste cap când Grimaldo a făcut diferența. Werder nu a renunțat după aceea - și a avut ghinion: Njinmah (85) a lovit doar bara transversală.