SportȘtirifotbal

Lionel Messi suferă prima înfrângere ca jucător al lui PSG, iar Rennes face o surpriză

Paris Saint-Germain a suferit o înfrângere șocantă, duminică, cu 2-0 în fața celor de la Rennes, punând astfel capăt startului său perfect în noul sezon din Ligue 1.

Lionel Messi reacționează în timpul înfrângerii lui PSG în fața lui Rennes, pe 3 octombrie 2021..aussiedlerbote.de

Parizienii câștigaseră toate cele opt partide de campionat înainte de deplasarea la Rennes, echipă aflată la mijlocul clasamentului, dar nu au reușit să înregistreze niciun șut pe poartă în acest meci, în ciuda faptului că Lionel Messi, Kylian Mbappe și Neymar au jucat de la început.

Rennes a marcat de fiecare dată după pauză pentru a cimenta o victorie celebră, Gaetan Laborde și Flavian Tait înscriind.

În ciuda faptului că a pierdut primele puncte din acest sezon, PSG rămâne în fruntea clasamentului, dar rezultatul ridică noi întrebări cu privire la echilibrul din cadrul echipei.

CITEȘTE: Ronaldo îi salvează rușinea lui Manchester United și marchează un gol dramatic în ultimul minut

Jucătorii lui Rennes sărbătoresc o victorie celebră împotriva lui PSG.

Mbappe, Messi și Neymar sunt considerați, pe bună dreptate, trei dintre cei mai buni jucători de pe planetă, iar cei trei au arătat sclipiri de joc de legătură în prima repriză.

Messi, care a marcat primul său gol pentru PSG marți, în victoria impresionantă a echipei împotriva lui Manchester City, a fost cel mai aproape de a înscrie, dar în schimb a văzut cum lovitura sa de pedeapsă caracteristică se lovește de partea inferioară a barei transversale.

În ciuda unui joc mătăsos, PSG nu a reușit să se desprindă, ceea ce i-a permis lui Rennes să înscrie de două ori și să tranșeze disputa.

Laborde a sosit la timp pentru a ghida un voleu cu câteva momente înainte de fluierul de pauză, iar Tait a dublat avantajul gazdelor cu o finalizare de mare efect după reluare.