Liga Campionilor: Femeile lui Bayern au cedat la finalul meciului, 2-2

FC Bayern Munchen a ratat un start de succes în faza grupelor Ligii Campionilor. Nici măcar un avantaj de 2:0 nu a fost suficient împotriva campioanei Italiei, AS Roma.

Echipa feminină a lui Bayern, condusă de Georgia Stanway (r), a irosit un avantaj de 2-0 cu AS....aussiedlerbote.de
Echipa feminină a lui Bayern, condusă de Georgia Stanway (r), a irosit un avantaj de 2-0 cu AS Roma..aussiedlerbote.de

Echipa feminină de fotbal FC Bayern a irosit un avantaj de 2-0 în fața celor de la AS Roma. Campioana Germaniei a încasat un gol de egalitate pe final de meci, prin Manuela Giugliano (90.+1), într-o remiză 2:2 (2:0) în deschiderea fazei grupelor Ligii Campionilor.

Anterior, Jovana Damnjanovic (minutul 20) și Elena Linari (autogol/45.+4) marcaseră pentru formația din Munchen. Oaspetele făcuseră 1-2 prin Evelyne Viens (58'), în fața a 2.500 de fani din campusul FC Bayern, înainte ca Giugliano să egaleze scorul final.

Într-un meci în mare parte echilibrat, Munchenul a preluat conducerea prin intermediul unei mingi fixe. Katharina Naschenweng a trimis o centrare din lovitură liberă de la jumătatea terenului în suprafața de pedeapsă, unde căpitanul lui Bayern, Glodis Viggosdottir, a împins mingea la picioarele lui Damnjanovic, care a înscris cu ușurință.

Romanii, impulsionați de fostele jucătoare de la Munchen Saki Kumagai și Laura Feiersinger, au ținut pasul, dar au ratat inițial cele mai bune ocazii. Aceasta și-a luat revanșa. Cu puțin timp înainte de fluierul de pauză, Naschenweng a șutat puternic, iar mingea dublu deviată a intrat în plasă și a dus scorul la 2:0. Fundașul central al Romei, Linari, a apărut în statistici ca autor (auto)marcator.

Roma a presat pentru egalare și a fost răsplătită

După pauză, golul de urmărire al lui Viens a creat o nouă tensiune, iar Roma a presat pentru egalare. Sydney Lohmann ar fi putut calma nervii fanilor FCB, dar fundașul Romei, Moeka Minami, a salvat senzațional pe linie (85'). De data aceasta, romanii au capitalizat - căpitanul Giugliano a șocat Bayern cu un șut din nou.

Pe 23 noiembrie, Munchen se va deplasa la Paris Saint-Germain, în timp ce al treilea adversar din Grupa C este Ajax Amsterdam. Primele două echipe se califică în sferturile de finală, unde Bayern a ajuns întotdeauna în ultimele cinci sezoane.

Eintracht Frankfurt s-a impus deja marți cu 2:1 pe terenul campioanei record a Suediei, FC Rosengard. Finalista din acest an a primei ligi, VfL Wolfsburg, a fost eliminată de Paris FC înainte de meciurile din grupe.