Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Portugaliei și și-a asigurat a 97-a victorie din carieră

Lewis Hamilton a arătat duminică de ce este de șapte ori campion mondial, obținând cea de-a 97-a victorie din carieră în Marele Premiu al Portugaliei în fața lui Max Verstappen de la Red Bull și a coechipierului său de la Mercedes, Valteri Bottas.

Membrii echipei Mercedes sărbătoresc la boxe în timp ce Lewis Hamilton trece linia de sosire pentru....aussiedlerbote.de
Membrii echipei Mercedes sărbătoresc la boxe în timp ce Lewis Hamilton trece linia de sosire pentru a câștiga Marele Premiu al Portugaliei..aussiedlerbote.de

Hamilton a alunecat pe locul trei după o reluare a Safety Car-ului, cauzată de coliziunea lui Kimi Raikkonen de la Alfa Romeo cu roata din stânga spate a lui Antonio Giovinazzi în turul șapte.

Dar Hamilton, în vârstă de 36 de ani, l-a depășit pe Verstappen în turul 11, trecând în cele din urmă de Bottas, care plecase din pole position, pentru a prelua conducerea nouă tururi mai târziu.

Odată ce a trecut în față pe Circuitul Internațional Algarve, Hamilton nu a mai privit înapoi, câștigând cu o diferență confortabilă de 29,148 secunde.

Victoria lui Hamilton este a doua din acest sezon și îl plasează cu opt puncte în fața lui Verstappen de la Red Bull în clasamentul pentru titlu.

"A fost o cursă atât de grea din punct de vedere fizic și mental", a declarat Hamilton reporterilor după cursă. "Astăzi nu a fost totul perfect, așa că ne vom uita la acele zone și vom întoarce pietrele".

Hamilton sărbătorește pe podium după ce a câștigat Marele Premiu al Portugaliei.

Septuplul campion mondial va încerca să își extindă avansul în clasamentul titlului la Marele Premiu al Spaniei, pe 9 mai.