Leipzig se lasă din nou cu frustrări la Manchester

Două reprize, două performanțe diferite. În cele din urmă, RB Leipzig a suferit a patra înfrângere în ultimele șase meciuri competitive.

În ciuda unei duble a lui Lois Openda (M), RB Leipzig a fost învinsă de Manchester City..aussiedlerbote.de

De data aceasta, trei goluri au fost suficiente pentru următoarea experiență dureroasă a lui RB Leipzig, la Manchester City. În ciuda faptului că a condus cu 2-0 la pauză, după o dublă a lui Lois Openda, a existat frustrare la scurt timp după meciul din Anglia, a relatat profesionistul RB, Nicolas Seiwald.

"Este clar că nu poți continua așa pe parcursul a 90 de minute. Dar faptul că am încasat trei goluri în repriza a doua este amar", a declarat Seiwald după înfrângerea cu 2:3. Cel puțin clubul din Bundesliga a fost scutit de șapte goluri ca la umilința din martie.

A patra înfrângere

"Știam că trebuie să ne apărăm mult timp și să avem răbdare", a declarat portarul Janis Blaswich după ultima înfrângere: "În cele din urmă, nu a funcționat". Oricât de bună a fost prestația din prima repriză și oricât de puternică este echipa campioanei în exercițiu a Ligii Campionilor, concluzia este că Leipzig a suferit a patra înfrângere în ultimele șase meciuri competitive. Campioana în exercițiu a ieșit din cupă și se află pe locul cinci în campionat înaintea celei de-a 13-a etape, la unsprezece puncte în spatele liderului Bayer 04 Leverkusen.

Până la urmă, Leipzig își asigurase deja locul în turul eliminatoriu al Ligii Campionilor Europeni înainte de meciul de la Manchester. Cu toate acestea, primul loc nu mai este posibil după această înfrângere, atunci când vor întâlni acasă pe Young Boys Berna în ultima zi a grupei, pe 13 decembrie.

De asemenea, ei ar putea lua multe lucruri bune din meciul cu City, a spus Seiwald: "Că putem să ne menținem în fața unor echipe de top timp de 45 de minute". Acum trebuie doar să reușească acest lucru timp de 90 de minute. Lucrurile ar trebui să meargă mai bine sâmbăta viitoare, acasă, împotriva nou promovatei 1. FC Heidenheim.