Legenda darts Phil Taylor își anunță retragerea

"Mi se rupe inima"

Phil Taylor a fost "The Power"..aussiedlerbote.de

"Puterea" nu mai vrea nimic. La vârsta de 63 de ani, viitorul sportiv al lui Phil Taylor a luat sfârșit. Campionul mondial de 16 ori vrea să mai joace doar un an în circuitul seniorilor și apoi să se oprească, dacă nu se întâmplă o minune.

Legenda darts Phil Taylor se va retrage din sportul de performanță după anul viitor. De 16 ori campion mondial a făcut anunțul luni prin intermediul furnizorului său de echipament, Target. "Mă voi retrage din competiții la sfârșitul anului viitor - cu excepția cazului în care voi arunca de fiecare dată un nine-darter, atunci va trebui să mă trageți afară", a declarat Taylor, citat de Target.

Taylor, în vârstă de 63 de ani, și-a încheiat cariera la PDC după Campionatul Mondial din 2018, în care a pierdut doar în finală în fața lui Rob Cross. Cu toate acestea, el a revenit la oche pe circuitul senior nou creat din 2022. La cele două Campionate Mondiale de anul trecut și de anul acesta, însă, "The Power" a fost eliminat în sferturile de finală.

"Mi se rupe inima când nu ai performanțe cât de bune poți", a spus Taylor, care plănuiește sezonul următor ca pe un fel de turneu de adio. În acest scop, englezul vrea să apară și în mai multe turnee de show, așa cum a făcut deja în mai multe rânduri. Cu toate acestea, el intenționează să rămână implicat în continuare în sportul darts, pe care l-a dominat timp de peste un deceniu și pe care l-a ridicat aproape de unul singur la un nou standard.

Doar cinci înfrângeri în 21 de finale de Campionat Mondial

"A fost o călătorie bună. Dar acum a sosit timpul. Voi împlini 65 de ani în 2025", a declarat Taylor, care a câștigat în total 85 de titluri majore și a devenit multimilionar prin intermediul darts: "Această decizie este atât o decizie fizică, cât și una mentală."

Finala Campionatului Mondial din 2007 dintre Raymond van Barneveld și Phil Taylor rămâne, 16 ani mai târziu, unul dintre cele mai mari meciuri din istoria darts. Englezul a comparat în repetate rânduri meciurile împotriva olandezului cu confruntarea dintre "Mike Tyson și Muhammad Ali" sau cu meciurile de fotbal dintre "Olanda și Germania în finala Cupei Mondiale".

În 2007, van Barneveld a decis finala într-o manșă cu moarte subită. Acea finală a catapultat sportul de darts în noi sfere. Pentru Taylor, aceasta a fost una dintre cele doar cinci înfrângeri din totalul de 21 de finale ale Campionatului Mondial.