Kovac, antrenorul lui Wolfsburg, după retragere: "Fotbalul este crud"

Gladbach visează la o lovitură de cupă

Fotbalul este frumos și crud în același timp..aussiedlerbote.de

După ce a câștigat turul 16-imilor de finală în Cupa DFB, Gladbach visează să ajungă în finala de la Berlin. Pentru că multe cluburi mari au eșuat, floreștenii cred că au o șansă. VfL Wolfsburg a aruncat cu nepăsare acest lucru. După înfrângerea din ultimul minut, antrenorul Niko Kovač spune adevărul despre învinși.

După eliminarea amară a lui VfL Wolfsburg din cupă, Niko Kovač a deplâns oportunitățile ratate. "Fotbalul este un sport frumos și un sport crud în același timp. Le-am experimentat pe amândouă astăzi - suntem triști, și pe bună dreptate", a declarat antrenorul lupilor după eliminarea în ultimul minut din 16-imile de finală ale Cupei DFB la Borussia Mönchengladbach.

După 120 de minute grele, golul de 0:1 al lui Manu Kone a consfințit a șaptea înfrângere consecutivă în deplasare pentru Wolves. Kovač a fost totuși mulțumit. "Am dominat a doua repriză și prelungirile și am fi putut decide meciul în minutul 90, așa cum a făcut Gladbach în minutul 120", a declarat jucătorul în vârstă de 52 de ani: "Dar așa stau lucrurile".

Atacantul Jonas Wind a avut două mari ocazii în minutul 90 și în prelungiri, dar prima dată nu a reușit să-l învingă pe portarul lui Gladbach, Moritz Nicolas, iar apoi a tras puțin pe lângă poartă. "Putem și trebuie să fim mulțumiți de performanță, dar nu și de rezultat. În momentul de față, trebuie să faci mai mult pentru a obține mai puțin, pentru că oricum nu obții mult cu puțin", a declarat Kovač: "Echipa a luptat mult și a fost nefericită că a fost eliminată".

Visează la primul titlu din 1995 încoace pe Rinul de Jos

Între timp, credința Borussiei Mönchengladbach într-o lovitură de cupă în acest sezon este din ce în ce mai mare. "Drumul devine din ce în ce mai scurt, probabilitatea este mare", a declarat directorul sportiv Roland Virkus după meci și având în vedere eliminarea lui Bayern Munchen și a campioanei în exercițiu RB Leipzig în runda precedentă: "Atunci avem cu siguranță o șansă, fără îndoială."

În cele din urmă, victoria norocoasă din prelungiri a fost în primul rând o victorie. "Nu a fost un răsfăț, dar asta nu contează. Ceea ce contează este că am progresat și am făcut asta", a spus Virkus, care speră acum la un adversar mai slab cotat în turul următor. Echipa sa a avut de jucat anterior cu cluburi din Bundesliga, Heidenheim și acum Wolfsburg. "Acum este rândul nostru", a spus Virkus.

Pe lângă favoritele Munchen și Leipzig, un număr neobișnuit de mare de echipe din prima divizie au eșuat deja în acest an, ceea ce înseamnă că și căpitanul Julian Weigl se așteaptă ca Borussia sa să ajungă, eventual, pentru prima dată în ultimii 28 de ani, într-o finală de cupă: "Cupa este incredibil de interesantă în acest an. Câteva echipe mari au fost deja eliminate. De aceea, cu siguranță ne va da un impuls". Tragerea la sorți pentru sferturile de finală va avea loc duminica viitoare. Ultima victorie a lui Gladbach în cupă până în prezent a fost în 1995, când a înfruntat în finală echipa de divizie secundă de atunci, VfL Wolfsburg.