SportȘtiritenis

Kiki Bertens, a cincea favorită, părăsește terenul în scaun cu rotile după victoria de la Roland Garros

Kiki Bertens, a cincea favorită, a părăsit terenul în scaun cu rotile, miercuri, după victoria epuizantă și înflăcărată în trei seturi în fața Sarei Errani, în turul al doilea de la Roland Garros.

.aussiedlerbote.de

Bertens s-a confruntat cu crampe pe măsură ce s-a desfășurat ultimul set, iar în cele din urmă s-a scufundat pe zgură, ușurată și dureroasă, după victoria cu 7-6 (7-5), 3-6, 9-7, care a durat trei ore și 11 minute.

Olandeza a trebuit să depășească un deficit de 5-2 și să salveze o minge de meci în setul al treilea, în timp ce se lupta cu crampele care au devenit atât de puternice încât a avut nevoie de scaunul cu rotile la Roland Garros.

Errani, care a părut să-și bată joc de crampele lui Bertens în timpul meciului, a părăsit terenul fără să bată cu racheta la fileu, așa cum se obișnuiește, și a mai strigat o obscenitate la plecare.

"După o oră, este accidentată, dar apoi aleargă ca niciodată", a declarat Errani, vicecampioană la Roland Garros în 2012, în fața presei.

"Pleacă de pe teren pe un scaun, iar acum este în vestiar și mănâncă la restaurant, perfect. Ea a exagerat. M-a înfuriat foarte tare. Așa că, bravo ei, dar poate câștiga și fără să facă asta".

CITEȘTE: "Nu i-ar da nici unui câine să mestece": Jucătorii de tenis se plâng de noile mingi de la Roland Garros

Bertens este scoasă de pe teren într-un scaun cu rotile după ce a câștigat meciul maraton cu Errani.

Ușor de tot

Pentru expertul în terenuri de zgură Rafael Nadal, a fost mai mult decât la fel miercuri.

Spaniolul a cedat doar patru game-uri și a trecut fără probleme de americanul Mackenzie McDonald pentru a se califica în turul al treilea, câștigând cu 6-1, 6-0, 6-3.

Nadal a avut nevoie de doar 35 de minute pentru a câștiga primul set și, după ce a reușit să spargă primul game de serviciu al lui McDonald în setul al doilea, a dominat meciul.

Jucătorul în vârstă de 34 de ani nu a avut de înfruntat nicio minge de break și a făcut doar 15 erori neforțate.

Nadal joacă un forehand în timpul meciului cu McDonald.

"Încerc să dau tot ce am mai bun în fiecare zi. Muncesc din greu la fiecare antrenament pentru a încerca să fiu din ce în ce mai bun în fiecare meci", a declarat Nadal. "Astăzi nu a fost atât de frig, așa că acesta este principalul lucru. Nu este atât de frig, condițiile nu sunt atât de rele".

Nadal a câștigat turneul de la Roland Garros de 12 ori, un record, și a pierdut doar două meciuri de la Roland Garros din 2005 încoace.

Vizitați CNN.com/sport pentru mai multe știri, reportaje și videoclipuri

Cel care a câștigat de 19 ori Grand Slam-ul își propune să ridice trofeul pentru al patrulea an consecutiv.

Numărul 2 mondial se va confrunta în turul următor cu Kei Nishikori sau cu italianul Stefano Travaglia.