Fiete Arp (al doilea din stânga) a marcat pentru 2-0 pentru Kiel la Betzenberg..aussiedlerbote.de

Kiel învinge Kaiserslautern la Betzenberg

Holstein Kiel se descurcă bine în divizia a 2-a și face puncte și la temutul Betzenberg. Kiel ar putea beneficia de duelul orașului Hamburg în fruntea clasamentului săptămâna viitoare. Karlsruher SC, între timp, a dat o lovitură eliberatoare importantă în subsolul clasamentului

1 FC Kaiserslautern - Holstein Kiel 0:3 (0:2)

Holstein Kiel rămâne pe urmele liderului Hamburg în Bundesliga 2. Grație unei prestații mature și a unei eficacități nemiloase, echipa antrenorului Marcel Rapp s-a impus cu 3:0 (2:0) pe terenul celor de la 1. FC Kaiserslautern și și-a apărat cu succes locul de retrogradare în cursa pentru primele locuri. Benedikt Pichler (16/58) și Fiete Arp (44) au marcat la Betzenberg și au asigurat victoria "berzelor", care rămân în urma lui FC St. Pauli (30) și Hamburger SV (27), cu 26 de puncte. FCK, în schimb, a alunecat și mai mult în partea inferioară a clasamentului și nu a mai câștigat de cinci meciuri de campionat.

Vizitatorii au început perfect partida. Pichler a profitat de o pasă greșită fatală a lui Philipp Klement de la Lautern și și-a păstrat calmul pentru a finaliza. Kiel a fost echipa mai bună în fața unor gazde dezamăgitoare - și a lovit cu o precizie de gheață. Arp a marcat din corner. Profesioniștii de la FCK au folosit pauza pentru a se aduna și au ieșit de la vestiare mult mai activi. Cu toate acestea, Kiel a calmat rapid din nou jocul în fața a 38.367 de fani și a mai adăugat un gol după o cursă solitară a lui Pichler.

Karlsruher SC - 1. FC Nürnberg 4:1 (1:0)

Grație unui start absolut fulminant, Karlsruher SC a dat o lovitură eliberatoare importantă. După trei meciuri consecutive fără victorie, echipa antrenorului Christian Eichner s-a impus meritat cu 4:1 (1:0) în fața dezamăgitoarei 1. FC Nürnberg. Înfrângerea a însemnat că FCN nu a reușit să-și consolideze poziția în prima ligă. Paul Nebel a adus KSC în avantaj cu unul dintre cele mai rapide goluri din istoria diviziei secunde (1). Atacantul, care a beneficiat de o scăpare a fundașului clubului Jannes Horn, a avut nevoie de doar 12 secunde pentru a înscrie. Can Uzun, marele talent al celor de la Nürnberg, a egalat în repriza secundă (60'), gol pe care Fabian Schleusener l-a contracarat cu o lovitură de cap (70'). Budu Zivzivadze a completat scorul cu o dublă (89./90.+4).

Karlsruhe a dominat pe toată linia prima repriză, în fața a 25.966 de spectatori, în fața lui Nürnberg, aflat în mare formă în ultima perioadă, dar nu a reușit să fructifice alte numeroase ocazii mari. Fostul internațional Lars Stindl a ratat de două ori în poziții promițătoare, după o greșeală a portarului Christian Mathenia, în timp ce Igor Matanovic a nimerit stâlpul din unghi ascuțit. Uzun a răsturnat jocul în repriza a doua. Imediat după ce fostul atacant al clubului, Schleusener, a lovit bara transversală la celălalt capăt al terenului, a marcat al șaptelea său gol al sezonului după un contraatac pentru o egalare fericită. Dar Schleusener, eroul retrogradării lui Nürnberg din 2020, a marcat puțin mai târziu, după o centrare puternică a lui Nebel. Internaționalul georgian Zivzivadze a finalizat un contraatac pentru 3:1, marcând din nou dintr-un unghi ascuțit după o pasă de la Stindl.

SpVgg Greuther Fürth - SV Wehen Wiesbaden 2:0 (1:0)

Promovata SV Wehen Wiesbaden a suferit o înfrângere după patru victorii la rând. În etapa a 14-a, hessenii au pierdut cu 0:2 (0:1), la egalitate de puncte anterior cu SpVgg Greuther Fürth, care și-a prelungit propria serie de victorii la patru succese consecutive. Armindo Sieb (20') și Branimir Hrgota (84') au marcat pentru gazde, care, spre deosebire de formația din Wiesbaden, și-au menținut poziția de lider al clasamentului cu această victorie. Doar trei puncte despart echipa antrenorului Alexander Zorniger de ocupanta locului doi, Hamburger SV.

Fürth a preluat controlul jocului încă de la început, în fața unei apărări adânci a oaspeților - avantajul prin Sieb a fost meritat. Cu toate acestea, Wiesbaden a crescut apoi în încredere și și-a creat o serie de ocazii bune, pe care nu a reușit să le fructifice. Acest lucru s-a întâmplat și după doar câteva secunde din repriza a doua: Robin Heußer (46) a avut o lovitură liberă, dar nu a reușit să-l învingă pe Jonas Urbig în poarta lui Fürth. Pe măsură ce echipa gazdă a recăpătat controlul jocului după aceea, meciul s-a liniștit. Presingul exercitat de Fürth în special a avut efect, ceea ce a dus la scorul final de 2:0.