Kiel rezistă în fața lui Wiesbaden, deși a primit două goluri..aussiedlerbote.de

Kiel împinge HSV pe locul retrogradabil

Hamburger SV își pierde locul de promovare directă în a 2-a Bundesliga. Holstein Kiel trece la limită cu o victorie în fața lui Wehen Wiesbaden. Fürth și Düsseldorf se află și ele în mijlocul acțiunii, în timp ce frenezia de goluri a celor de la Fortuna nu este descurajată de o accidentare a arbitrului.

1st FC Nürnberg - Fortuna Düsseldorf xx:xx (0:3)

Accidentarea arbitrului Richard Hempel a umbrit în prima repriză meciul dintre 1. FC Nürnberg și Fortuna Düsseldorf din a 2-a Bundesliga. Acesta a trebuit să fie întrerupt în minutul 27 și nu a putut fi continuat decât după o întrerupere de aproximativ zece minute. Al patrulea oficial, Assad Nouhoum, l-a înlocuit pe arbitrul accidentat.

Fortuna s-a impus cu 5:0 (3:0) la Franconia, grație unei triplete a lui Vincent Vermeij, și se află pe locul patru, la un singur punct în spatele lui Hamburger SV, care a remizat vineri cu 2:2 pe terenul liderului FC St. Pauli. Vermeij (39./45.+3/56., penalty cu mâna după proba video), Ao Tanaka (41.) și Jona Niemiec (84.) au asigurat un rezultat clar în favoarea renanezilor.

Düsseldorf a fost mult mai eficient la finalizarea golurilor și a făcut totul clar în câteva minute după pauză. Pentru club, pauza a avut un efect foarte negativ din cauza accidentării arbitrului, iar ordinea a fost complet pierdută. Fortuna a sărbătorit a doua victorie consecutivă și și-a menținut șansele bune în cursa pentru promovare. În schimb, franțuzoaicele nu au reușit să se revanșeze pentru înfrângerea cu 4-1 suferită la Karlsruhe în urmă cu o săptămână.

Hempel se pare că s-a accidentat la gambă, iar echipele au fost trimise inițial la vestiare. Arbitrul nu a putut relua jocul. A fost a patra apariție a jucătorului de 26 de ani în divizia a 2-a în acest sezon.

Eintracht Braunschweig - SpVgg Greuther Fürth 0:1 (0:1)

SpVgg Greuther Fürth se află chiar în fruntea clasamentului după a cincea victorie consecutivă. Echipa antrenorului Alexander Zorniger s-a impus cu 1-0 (1-0) pe terenul lui Eintracht Braunschweig și, cu 27 de puncte, se află acum la un singur punct în spatele lui Hamburger SV, pe locurile retrogradabile. În schimb, situația devine din ce în ce mai sumbră pentru penultima clasată, Braunschweig. Distanța față de locul 16 este deja de opt puncte pentru echipa antrenorului Daniel Scherning, după victoria obținută de Schalke în ziua precedentă (4:0 cu Osnabrück).

Julian Green a marcat unicul gol din penalty, după un fault discutabil al fundașului Ermin Bicakcic de la Braunschweig asupra lui Armindo Sieb (31'). Deosebit de remarcabil: Spielvereinigung nu a primit niciun gol în cele cinci victorii consecutive.

Zorniger, care și-a prelungit luni contractul cu trifoiștii până în 2026, și-a văzut echipa dominând încă de la început. În special în primele faze, vizitatorii au controlat și au combinat bine în fața a 17.517 spectatori, în condiții de zăpadă și temperaturi sub zero grade. În cel de-al treilea meci sub comanda noului antrenor Scherning, gazdele au ieșit îmbunătățite de la vestiare, dar egalarea nu a mai avut loc în meciul disputat.

Holstein Kiel - Wehen Wiesbaden 3:2 (2:0)

Holstein Kiel a urcat pe locul doi în clasament. Storks a câștigat meciul de pe teren propriu cu SV Wehen Wiesbaden cu 3:2 (2:0). Kiel se află la două puncte în spatele echipei Millerntor și la un punct în fața lui HSV.

Steven Skrzybski (19, penalty) a marcat primul gol al echipei din Schleswig-Holstein. Gino Fechner îl doborâse pe Lewis Holtby în suprafața de pedeapsă. Fiete Arp (37) a majorat avantajul spre finalul primei reprize. Finn Porath (59) a dus scorul la 3:0 pentru gazde. Ivan Prtajin (81 și 90+3, penalty după probe video) a redus din diferență.

Kiel a sărbătorit a treia victorie consecutivă și este acum neînvinsă în patru meciuri. A fost a doua înfrângere consecutivă pentru vizitatori; înfrângerea cu 2-0 la SpVgg Greuther Fürth a fost prima înfrângere pentru hessieni după patru victorii consecutive.