Kiel, Düsseldorf și Fürth fac lupta pentru promovare interesantă

Cinci echipe se află în plină cursă pentru primele trei locuri în Bundesliga 2. Cele trei principale rivale ale cluburilor Hamburg, HSV și Pauli, au obținut puncte. Kaiserslautern, în schimb, continuă să piardă

Jucătorii de la Kiel sărbătoresc victoria cu 1-0 împotriva lui SV Wehen Wiesbaden. Foto:.aussiedlerbote.de

Liga a 2-a - Kiel, Düsseldorf și Fürth fac lupta pentru promovare interesantă

Holstein Kiel, Fortuna Düsseldorf și SpVgg Greuther Fürth au profitat de remiza din derby-ul de la Hamburg și au făcut ca lupta pentru promovare să fie și mai interesantă.

Kiel a câștigat meciul de acasă cu SV Wehen Wiesbaden cu 3:2 (2:0) și a detronat Hamburger SV de pe locul doi în clasament. Cu o zi înainte, HSV remizase 2-2 cu liderul campionatului, FC St. Pauli, în cel mai important meci din a 2-a Bundesliga.

A patra clasată, Düsseldorf, s-a apropiat la un punct de Hamburg, grație victoriei cu 5-0 (3-0) pe terenul lui 1. FC Nürnberg. Fürth se află la egalitate de puncte după o victorie cu 1-0 (1-0) în deplasare la Eintracht Braunschweig, candidată la retrogradare. Doar patru puncte despart primul și al cincilea loc în clasament.

Kiel conducea deja cu 3-0, grație unui penalty transformat de Steven Skrzybski (19), al treilea gol al sezonului al lui Fiete Arp (37) și al unui gol al lui Finn Porath. Cu toate acestea, lucrurile s-au tensionat din nou în ultimele etape, în fața a 10.754 de spectatori, când Ivan Prtajin (81-lea/90+3) a marcat de două ori pentru SV Wehen și a redus din diferență.

Schimbare de arbitru la Nürnberg

Meciul de la Nürnberg a trebuit să fie întrerupt timp de câteva minute la jumătatea primei reprize, după ce arbitrul Richard Hempel s-a accidentat. În timp ce acesta a primit îngrijiri la gambă, ambele echipe au intrat la vestiare. Al patrulea oficial, Assad Nouhoum, a preluat apoi conducerea partidei, Hempel trecând în locul lui Nouhoum la linia de margine.

După această întrerupere neașteptată, Düsseldorf s-a dovedit a fi rece ca gheața. Olandezul Vincent Vermeij (minutul 39, 45+3, 56/ penalty cu mâna), ominosul Ao Tanaka (41) și Jona Niemiec (84) cu puțin timp înainte de final au adus Fortunei a patra victorie în deplasare a sezonului, cu o triplă.

Următoarea înfrângere pentru Kaiserslautern

Julian Green a asigurat a cincea victorie consecutivă a lui Fürth cu unicul gol al meciului, în minutul 31, din penalty. Totuși, avantajul a fost controversat: fundașul lui Eintracht, Ermin Bicakcic, l-ar fi faultat pe Armindo Sieb. Banca de rezerve a celor de la Braunschweig, în frunte cu antrenorul Daniel Scherning, a protestat vehement.

În ciuda demiterii antrenorului Dirk Schuster, 1. FC Kaiserslautern a pierdut din nou. Ei au suferit o înfrângere clară cu 1:4 (1:1) la 1. FC Magdeburg. A fost a patra înfrângere la rând. Potrivit presei, fostul profesionist Dimitrios Grammozis a fost numit noul antrenor pentru a opri căderea liberă a echipei din Palatinat.