Kiel câștigă meciul de top cu Füchse Berlin 30:26

Campioana en-titre își încordează mușchii și provoacă prima înfrângere a sezonului în fața clubului din capitală, în Bundesliga de handbal. Germanii din nordul țării revin astfel în lupta pentru titlu.

Harald Reinkind (M) de la Kiel aruncă pe poartă..aussiedlerbote.de

Campioana en-titre la handbal, THW Kiel, a provocat prima înfrângere a sezonului în Bundesliga, în fața lui Füchse Berlin.

Nord-germanii s-au impus cu 30:26 (14:10) în Kiel Arena, cu 10.285 de spectatori, care a fost arhiplină, și și-au păstrat șansele la titlu cu 16:10 puncte. Berlinezii au 21:3 puncte. Cei mai buni marcatori au fost Domagoj Duvnjak pentru THW și Mathias Gidsel pentru Vulpița, cu câte nouă goluri fiecare.

A fost clar încă de la început că întreaga echipă a lui Kiel a vrut să se revanșeze pentru umilința înfrângerii cu 18:27 din Liga Campionilor în fața lui Aalborg. Cu toate acestea, gazdele au avut mari probleme cu portarul berlinez Dejan Milosavljev în prima repriză, care a făcut câteva parade remarcabile. Cu toate acestea, cum vulpile au făcut multe greșeli în acțiunile lor de atac, jocul a rămas deschis la început.

Aripa stângă Magnus Landin a adus primul avantaj de patru goluri pentru echipa gazdă, scor 13:9 în minutul 28. "Se vede că am arătat o altă față astăzi. Lucrăm din greu în apărare și avem soluții bune în față", a declarat la pauză Patrick Wiencek, centrul lui THW.

Condusă de danezul Gidsel, clubul berlinez a redus din nou diferența după pauză și a reușit să egaleze la 19:20 (42:00). Totuși, golul lui Niclas Ekberg, care a dus scorul la 27:22 (55') în poarta goală a lui Füchse, a stabilit cursul victoriei lui Kiel.