Kane o trimite pe FC Bayern în fruntea clasamentului pentru moment

A zecea victorie în al doisprezecelea meci al sezonului și a zecea victorie la rând la 1. FC Köln: FC Bayern Munchen continuă să-și facă datoria în Bundesliga. Mai ales datorită lui Harry Kane.

Din nou golgheterul meciului pentru Bayern: Harry Kane..aussiedlerbote.de

Și din nou și din nou Harry Kane: În ciuda unei pregătiri neobișnuit de scurte și a unei exploatări neglijente a ocaziilor, Bayern Munchen s-a impus și în fața noii lor adversari favoriți, 1. FC Köln, și a preluat conducerea clasamentului din Bundesliga, cel puțin pentru 19 ore.

Golgheterul englez Kane a marcat al 18-lea său gol al sezonului (minutul 20) într-o victorie inutil de strânsă, 1-0 (1-0), și a obținut a zecea victorie consecutivă în deplasare la Köln. Succesul precedent îi adusese lui Bayern al unsprezecelea titlu de campioană consecutiv cu 181 de zile înainte.

Antrenorul lui Bayern, Thomas Tuchel, vorbise în batjocură despre o "listă de meciuri glorioasă" și despre un "meci senzațional" înaintea partidei, având în vedere deplasările internaționale din care unii jucători ai lui Bayern s-au întors abia joi. Contrar practicii obișnuite, echipa sa a călătorit cu un avion privat în ziua meciului - spre deosebire de înfrângerea cu 2-1 din Cupa DFB în fața echipei de divizia a treia 1. FC Saarbrücken, în urmă cu trei săptămâni, lucrurile au mers bine de data aceasta.

FC a alunecat, cel puțin temporar, pe ultimul loc la începutul celei de-a 12-a zile de meci. Cele cinci meciuri rămase din pre-sezon împotriva unor competitori predominant colegi precum Darmstadt, Mainz, Freiburg, Union Berlin și Heidenheim vor avea acum o importanță fundamentală.

Antrenorul echipei Köln, Steffen Baumgart, a trecut la o linie de trei fundași. Faptul că extrema Linton Maina a devenit fundaș stânga în prima repriză a fost aproape la fel de creativ ca și transferul lui Kai Havertz la echipa națională de către selecționerul Julian Nagelsmann.

Tuchel își schimbase echipa în patru poziții, inclusiv dându-i preferință lui Eric-Maxim Choupo-Moting în locul lui Thomas Müller în atac. Unul dintre motivele invocate de el a fost forța acestuia "în apărarea loviturilor de departajare".

Dar internaționalul camerunez a avut și el prima ocazie în minutul 5, când a ratat de puțin. A fost semnalul de start pentru o fază de presiune extremă a lui Bayern.

Mai întâi, fundașul din Köln Timo Hübers a fost salvat de stâlp de la autogol (minutul 6), apoi Leroy Sané a ratat o șansă sută la sută în fața portarului FC Marvin Schwäbe când a încercat să dea un lob (minutul 7) în loc să împingă mingea peste poartă. Și apoi Köln a avut brusc 1:0 pe picior, Jan Thielmann nu a reușit să-l învingă pe Manuel Neuer (10).

Gazdele păreau acum să fie mai bine în joc - și au dat peste un contraatac în exuberanța lor: Un șut al lui Choupo-Moting a fost scos de pe linie de Jeff Chabot, dar Kane a transformat șutul următor. Acțiunea era cât pe ce să se repete un minut mai târziu, dar Schwäbe l-a împiedicat pe Choupo-Moting să facă 2-0.

Sané, care a fost din nou foarte vizibil, în ciuda faptului că nu și-a valorificat bine ocaziile, a ratat din nou de puțin (27'). Deși Neuer a trebuit să salveze și o lovitură de cap perfidă a lui Rasmus Carstensen (31'), Bayern ar fi trebuit să fie în avantaj la pauză.

După schimbare, însă, Köln a fost mai compactă, iar Bayern, în ciuda creșterii posesiei, nu a reușit să găsească aproape deloc spații și nu și-a creat nicio ocazie bună pentru o perioadă lungă de timp. În minutul 78, Kingsley Coman a avut o ocazie mare de a pune meciul la adăpostul oricărui dubiu, dar lovitura sa de cap a lovit bara transversală.

Trei minute mai târziu, francezul a ratat mingea dintr-o poziție promițătoare. Antrenorul Tuchel nu a fost mulțumit de acest meci inutil, dar, în cele din urmă, echipa sa a reușit să își păstreze avantajul strâns.