SportȘtirifotbal

Jurgen Klopp, antrenorul lui Liverpool, salută "golurile frumoase" dintr-un meci "pe care nu-l vei uita niciodată

Cei care au urmărit victoria lui Liverpool în Premier League împotriva lui Fulham au avut parte duminică nu doar de unul, ci de patru goluri impresionante, în timp ce Reds au obținut o victorie dramatică cu 4-3.

Managerul lui Liverpool, Jurgen Klopp, sărbătorește după ce echipa sa a învins duminică pe Fulham..aussiedlerbote.de

Liverpool și-a completat revenirea cu două goluri în ultimele minute, dar calitatea celor patru goluri ale lui Liverpool a fost cea care a ieșit cel mai mult în evidență.

"Nu cred că am văzut vreodată un meci cu o asemenea cantitate de goluri frumoase. Am marcat goluri incredibile astăzi", a declarat managerul lui Liverpool, Jurgen Klopp, pentru Sky Sports.

Trent Alexander-Arnold a deschis scorul cu o lovitură liberă sclipitoare în minutul 20 - deși golul a fost declarat în cele din urmă autogol al lui Bernd Leno, după ce lovitura fundașului a ricoșat în spatele portarului lui Fulham înainte de a trece linia de pedeapsă.

Vizitatorii au egalat apoi prin Harry Wilson, înainte ca Alexis Mac Allister să restabilească avantajul lui Liverpool cu o lovitură sublimă de la distanță în minutul 38. Câștigătorul Cupei Mondiale a tăiat o jumătate de voleu pentru a-și trimite șutul în colțul din dreapta sus.

În ciuda faptului că a jucat bine pentru perioade mari de timp ale meciului, Liverpool s-a aflat în urmă în ultimele etape, după ce golurile lui Kenny Tete și Bobby De Cordova-Reid au pus Fulham la un pas de o victorie celebră.

Trent Alexander-Arnold sărbătorește după ce a marcat golul victorios în ultimele minute.

Liverpool, însă, nu era pregătită să renunțe la seria de 13 luni de invincibilitate pe teren propriu în Premier League și a egalat în minutul 87 prin Wataru Endo.

Internaționalul japonez a alergat pe pasa lui Mohamed Salah pentru a trimite cu piciorul lateral cu multă măiestrie mingea în colțul scurt.

"Cu plăcere

Câteva secunde mai târziu și Liverpool a reușit să câștige prin Alexander-Arnold, aflat în formă. Internaționalul englez a controlat mingea la marginea careului înainte de a trimite un șut spectaculos în colțul scurt în minutul 88, declanșând scene frenetice în interiorul stadionului.

"Nu cred că cineva s-ar fi gândit înainte de meci [că] Liverpool - Fulham va fi un meci pe care nu-l veți uita în viața voastră", a declarat Klopp reporterilor după meci.

"Dar sunteți bineveniți. Oricine a fost aici astăzi nu va uita niciodată în viața lor".

Victoria o duce pe Liverpool pe locul al doilea în campionat, la două puncte în spatele lui Arsenal, pe primul loc, și cu unul în fața lui Manchester City, pe locul al treilea, și a subliniat că echipa are șanse la titlu.

Klopp a păstrat o laudă specială pentru Alexander-Arnold după meci. Fundașul, care a fost numit Omul meciului duminică, s-a confruntat cu întrebări legate de apărarea sa, dar continuă să își reducă criticii la tăcere cu abilitățile sale tehnice.

"Nimeni nu se îndoiește de cât de mult am o părere bună despre Trent", a declarat Klopp reporterilor după meci.

"Astăzi a fost un adevărat lider pe teren - asta este probabil cea mai mare îmbunătățire, dacă vreți".

Jucătorii lui Liverpool nu vor avea prea mult timp să se recupereze înainte de confruntarea de miercuri cu Sheffield United în Premier League. Un alt meci de campionat, împotriva lui Crystal Palace, urmează sâmbătă.