Juniorii DFB ajung în finala Cupei Mondiale după o semifinală palpitantă

Revenire, gol de vis, lovitură de gât

Naționala U17 a Germaniei a replicat o lovitură foarte târzie..aussiedlerbote.de

Naționala U17 a Germaniei a ajuns în finala Cupei Mondiale! Echipa DFB întoarce semifinala cu Argentina după ce a fost condusă la pauză. Tocmai când părea sigur că vor ajunge în finală, au suferit o lovitură pe final. Dar apoi echipa germană lovește din nou.

De la băiat rău la erou la Cupa Mondială: Paris Brunner i-a propulsat în mod dramatic pe fotbaliștii germani U17 în finala Cupei Mondiale din Indonezia. Jucătorul din Dortmund a transformat ultima lovitură de pedeapsă din penalty-ul 4:2 împotriva Argentinei, după ce marcase deja o dublă în timpul regulamentar. După 90 de minute spectaculoase, scorul a fost 3:3 (1:2).

Cel de-al doilea câștigător al meciului a fost portarul Konstantin Heide, care a intrat în scurt timp în locul lui Max Schmitt, bolnav, și care a apărat de două ori la loviturile de departajare. Adversarii lor din finala de sâmbătă (13:00 CET/Sky) vor fi fie vicecampioana europeană Franța, fie Mali.

Chiar și timpul regulamentar de la Surakarta a semănat cu un thriller: după golurile lui Brunner (9/58) și Max Moerstedt de la Hoffenheim (69), echipa germană a condus mult timp cu 3-2, înainte ca Agustin Ruberto să forțeze o decizie imediată din penalty cu al optulea său gol al turneului, în al șaptelea minut de întrerupere a partidei. Tânărul star adusese deja Argentina în avantaj la pauză (36./45.+4).

Brunner devine un erou

Brunner, în vârstă de 17 ani, furnizase deja golul decisiv în sfertul de finală împotriva Spaniei (1-0). El apăruse pe prima pagină a ziarelor negative înainte de turneu, fiind suspendat "din motive disciplinare" la BVB. Wück l-a nominalizat totuși, iar atacantul driblator a răsplătit încrederea.

La temperaturi de peste 30 de grade, a fost aproape un duș rece chiar în debutul meciului: după doar zece secunde, Claudio Echeverri a apărut liber în fața portarului Konstantin Heide, care intrase între buturi în scurt timp în locul lui Max Schmitt, bolnav. Cu toate acestea, Echeverri, care fusese deja aclamat ca fiind "noul Messi", nu a reușit decât să lovească exteriorul porții.

Un singur titlu la tineret pentru DFB

Echipa DFB și-a revenit pentru scurt timp - și a lovit la rece. Brunner s-a plimbat prin suprafața de pedeapsă și a finalizat cu un șut cu stângul dintr-un unghi ascuțit - cu ajutorul amabil al portarului Jeremias Florentin. Cei 10.000 de spectatori au avut parte acum de un spectacol de excepție. Egalarea a fost din ce în ce mai mult în aer: portarul Heide a făcut o paradă spectaculoasă la primul său meci internațional U17 din septembrie 2022 (22'), dar apoi a fost neputincios în fața lui Ruberto de două ori.

Cu toate acestea, echipa DFB a dat dovadă de moral și a egalat după pauză, cu al patrulea gol al lui Brunner. La scurt timp, Moerstedt a marcat chiar cu capul pentru a prelua conducerea, dar finalul spectaculos avea să vină.

Echipa U17 este doar a patra echipă U germană care ajunge într-o finală de Cupă Mondială: U20 a pierdut în 1987, la fel ca și U16 cu doi ani mai devreme. Singurul titlu de juniori de până acum a fost câștigat de U20 în 1981, cu jucători precum Rüdiger Vollborn, Michael Zorc, Ralf Loose și Roland Wohlfarth. Adversarii lor din finala de sâmbătă vor fi Franța sau Mali.