Jucătorul de vis al lui Tuchel provoacă extaz sălbatic la Arsenal

Gol în ultimul minut la Luton

E ceva de sărbătorit: Rice, preferatul lui Tuchels, înscrie pe final de meci pentru Arsenal..aussiedlerbote.de

Arsenal FC și-a mărit pentru moment avansul în Premier League, grație unui gol marcat în ultimul minut. Superjucătorul DFB Kai Havertz a contribuit cu un gol important. Antrenorul Mikel Arteta nu-l mai poate opri pe Mikel Arteta după victoria din ultimul minut. El își pierde cumpătul și trebuie să suporte acum consecințele.

Arsenal FC și-a mărit avansul în fruntea clasamentului Premier League din Anglia, grație unei victorii în ultimul minut. Tunarii s-au impus cu 4:3 (2:1) pe terenul nou-veniților obraznici de la Luton Town, după un meci nebunesc marți seară, grație, printre altele, unui gol al internaționalului Kai Havertz. Declan Rice (90.+7) a marcat golul victoriei pe final de meci, cu o lovitură de cap.

Anterior, Arsenal a fost implicată într-un schimb deschis de lovituri cu nou-veniții din campionat. Gabriel Martinelli (20) și Gabriel Jesus (45) i-au adus pe vizitatori în avantaj de două ori pe Kenilworth Road. Cu toate acestea, Gabriel Osho (25) și Elijah Adebayo (49) au contraatacat în ambele ocazii, înainte ca Ross Barkley (57) să aducă Luton în avantaj. Havertz (60) a egalat cu al doilea său gol în campionat al sezonului.

Rice a fost unul dintre candidații favoriți ai antrenorului lui Bayern, Thomas Tuchel, în vară. În cele din urmă, însă, fundașul central a renunțat la o mutare în Bundesliga și s-a mutat în schimb în Londra, de la West Ham la Arsenal. Marți, internaționalul în vârstă de 24 de ani l-a scutit pe managerul echipei Angliei, Mikel Arteta, de o discuție importantă despre portarul David Raya.

Arteta își sărbătorește echipa ...

Spaniolul în vârstă de 28 de ani s-a alăturat tunarilor de la Brentford înainte de începerea sezonului. După primele zile de meci, el a preluat postul de portar titular de la Aaron Ramsdale, în vârstă de 25 de ani. Recent, s-a zvonit că Ramsdale se gândea să părăsească clubul.

Decizia lui Arteta în favoarea compatriotului său nu a fost unanim bine primită și cu siguranță ar fi fost pusă din nou sub semnul întrebării după cele două gafe ale lui Raya înaintea golurilor de la 2:2 și 2:3. Dar golurile super jokerului lui Julian Nagelsmann, Havertz și Rice, au readus accentul pe jocul sălbatic.

"Acesta este lucrul incredibil la fotbal. Toate aceste emoții pe care le trăiești împreună cu oamenii", a declarat Arteta după victorie. "A fost o seară specială. Felicitări lui Luton și acestei atmosfere de aici. A fost grozav modul în care au fost antrenați, cum ne-au îngreunat situația. Dar am găsit calea de a câștiga. Rezistența, caracterul, calitatea și, bineînțeles, voința echipei mele de a câștiga - toate acestea au fost minunate".

... și este suspendat

Victoria, și în special ultimul gol, l-a entuziasmat pe Arteta într-un mod care îi va oferi o pauză la începutul sezonului. După golul din al șaptelea minut de întrerupere, a fost de neoprit și a ieșit în trombă. Arbitrul Samuel Barrott nu a avut de ales în primul său sezon în Premier League: l-a avertizat pe Arteta, care va fi lăsat să se odihnească pentru următorul meci de la Aston Villa, după ce a primit deja al treilea cartonaș galben al sezonului. "Chiar nu puteam să stau acolo", a explicat Arteta. "A fost emoție pură. Dacă e galben, e galben".

Arsenal a mers mai departe cu a patra victorie consecutivă în campionat și și-a mărit avansul față de urmăritori la cinci puncte. Liverpool FC, cu managerul echipei Jürgen Klopp, poate reduce din nou diferența cu o victorie la Sheffield United, miercuri (20.30). Manchester City ar putea, de asemenea, să reducă diferența la trei puncte cu o victorie la Aston Villa (21.15).