Joker Koné o răscumpără pe Gladbach abia în minutul 120

Cupa DFB: St. Pauli rece ca gheața

Joker Koné o lovește pe Wolfsburg în inimă pe final de meci..aussiedlerbote.de

Nici măcar un gol curios nu este de ajuns: liderul diviziei secunde, St. Pauli, desființează clubul din divizia a patra FC Homburg. Hamburg se califică în sferturile de finală ale Cupei DFB după o repriză secundă puternică. Între timp, Gladbach și Wolfsburg s-au chinuit timp de 120 de minute - înainte ca un wild card să înțepe.

FC 08 Homburg - FC St. Pauli 1:4 (1:1)

Liderul diviziei secunde, FC St. Pauli, a pus capăt basmului de cupă al rebelului FC Homburg. Echipa antrenorului Fabian Hürzeler s-a impus cu 4:1 (1:1) pe terenul clubului din liga regională din Saarland, deși a primit un gol curios, și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei DFB, la fel ca în urmă cu doi ani.

După victoriile din primele două runde cu Darmstadt 98 (3-0) și SpVgg Greuther Fürth (2-1), favorita Homburg a ratat următoarea senzație - deși căpitanul Michael Mendler a marcat și el datorită unei greșeli pe teren (28). Cu toate acestea, Hauke Wahl (24), Elias Saad (64), Marcel Hartel (69) și Johannes Eggestein (73) au propulsat echipa neînvinsă a lui Hamburg spre victorie.

Fotbaliștii de la Homburg au muncit din greu pentru "meciul vieții lor" cu câteva zile înainte de startul partidei. Ei au întins prelate pe teren din cauza temperaturilor geroase și au dat zăpada la lopată. Cu toate acestea, așa cum era de așteptat, oaspeții au preluat inițial inițiativa în meci. St. Pauli a dominat - și a aplaudat atunci când Wahl a marcat dintr-o învălmășeală pentru a prelua conducerea.

Cu toate acestea, Homburg a continuat să contraatace cu tupeu și a dat răspunsul potrivit: o lovitură liberă scurtă a oaspeților în suprafața de pedeapsă a ricoșat peste piciorul portarului Sascha Burchert, ceea ce înseamnă că Mendler a trebuit doar să înscrie. Subofițerii au arătat "mentalitatea David versus Goliat" împotriva căreia Hürzeler avertizase.

Liderii din Regionalliga Südwest s-au epuizat treptat pe măsură ce a doua repriză a avansat. Cu toate acestea, St. Pauli și-a creat inițial doar câteva ocazii notabile. Cu toate acestea, o centrare a lui Eric Smith a ajuns exact în calea lui Saad, care a marcat cu o precizie de gheață pentru a prelua conducerea. Hartel a marcat un gol de vis, iar Eggestein a mai adăugat la calm.

Borussia Mönchengladbach - VfL Wolfsburg 1:0 (0:0) n. V.

Borussia Mönchengladbach a acutizat criza de la VfL Wolfsburg și a antrenorului Niko Kovac cu o victorie muncită în sferturile de finală ale Cupei. În timp ce victoria cu 1:0 (0:0, 0:0) după prelungiri i-a făcut pe "vulpi" prima echipă din prima divizie care ajunge în optimi, se trag semnale de alarmă pentru lupi. A șaptea înfrângere consecutivă în deplasare îl lasă, de asemenea, pe Kovac să aibă nevoie de o explicație.

Jokerul Manu Koné (120') a asigurat Borussiei a cincea victorie consecutivă pe teren propriu, într-un meci extrem de slab. La trei zile după înfrângerea amară cu 3:1 de la VfL Bochum, Lupii au ratat două goluri de mare calibru în ultima parte a timpului regulamentar - și au fost apoi aspru pedepsiți.

"Să fiu sincer, nu simt nicio presiune", a declarat Kovac înainte de startul partidei. O încredere în sine pe care echipa sa a afișat-o și la început. Spre deosebire de înfrângerea cu 4-0 în campionat cu doar 25 de zile mai devreme, Wolfsburg a jucat cu pasiune. Cu toate acestea, ambele echipe au fost lipsite de idei, iar cei 39.827 de spectatori prezenți în Borussia Park, rece și umed, abia dacă și-au meritat banii.

Revanșa finalei din 1995 a fost lipsită mai ales de creativitate și precizie. Gladbach a intrat încet-încet mai bine în joc, cu Alassane Plea în special, care a impresionat ca un distribuitor de mingi harnic. Cu toate acestea, niciuna dintre cele două echipe nu a creat cu adevărat un pericol real, pasele greșite și întreruperile dominând în schimb acțiunea.

Singurul aspect pozitiv a fost că apărarea ambelor echipe nu a fost întotdeauna sigură. Acest lucru a fost valabil atât pentru cele trei fundași ai Borussiei, în care Fabio Chiarodia, în vârstă de 18 ani, și-a făcut debutul ca titular, cât și pentru apărarea Wolves, condusă de atentul Moritz Jenz.

Repriza a doua a adus cel puțin o surpriză: Chiarodia a tras peste poartă de la un metru, dar Plea era în offside (49'). Lupii, care au eliminat-o pe campioana în exercițiu RB Leipzig în runda a doua, s-au retras acum mult în spate și au stat la pândă pentru contraatacuri.

Rata erorilor a rămas ridicată de ambele părți, dar Wolfsburg a revenit în joc. Tiago Tomas (86) a fost doar în offside când a marcat. Portarul lui Gladbach, Moritz Nicolas, l-a apărat puternic pe Jonas Wind (90), care a ratat de puțin ținta în prelungiri. În prelungiri, Lupii au fost din nou în control. Joakim Maehle (108') a ratat următoarea mare ocazie.