Naționala feminină a Germaniei sărbătorește o victorie meritată pe teren propriu împotriva Danemarcei - și își păstrează în viață visul de a ajunge la Paris 2024.

Alexandra Popp a adus în avantaj femeile DFB în fața Danemarcei. Foto:.aussiedlerbote.de

Liga Națiunilor - Jocurile Olimpice sunt încă posibile: Echipa DFB impresionează împotriva Danemarcei

Ușurarea fanilor și a jucătorilor nu a putut fi doar simțită, ci și auzită și văzută. După victoria atât de necesară cu 3:0 (2:0) a echipei feminine de fotbal a Germaniei împotriva Danemarcei, vineri seara, la Rostock nu a fost decât o atmosferă de petrecere.

"Astăzi a fost o zi de succes pe toate planurile, suntem cu toții fericiți", a declarat jucătoarea națională Svenja Huth la ZDF.

După o victorie binemeritată în meciul din Liga Națiunilor, echipa antrenorului interimar al naționalei, Horst Hrubesch, are acum șansa de a câștiga din nou grupa înaintea ultimului meci din Țara Galilor, care va avea loc marți. Căpitanul Alexandra Popp (minutul 14), Marina Hegering (minutul 26) și Klara Bühl (90+3) au marcat în fața a 19.180 de fani, în Ostseestadion, care a avut sala plină. Cu toate acestea, Hrubesch nu a vrut să vorbească încă despre creșterea semnificativă a șanselor lor la Jocurile Olimpice: "Acum trebuie să ne facem temele".

Echipa DFB poate face totul clar în Țara Galilor

După 0:2 în prima manșă, comparația directă împotriva danezilor revine acum echipei germane. În timp ce echipa DFB va juca în Țara Galilor și poate pune totul la punct cu o victorie, danezii vor primi în același timp vizita Islandei. Echipa DFB trebuie să termine pe primul loc pentru a se califica la turneul Final Four al Ligii Națiunilor de la sfârșitul lunii februarie, unde se vor decide cele două locuri olimpice europene.

La pauză au fost deja aplauze puternice din tribune. După 45 de minute, scorul era 2:0 în favoarea puternicei echipe gazdă, exact rezultatul pe care germanii îl sperau în avans. Echipa germană a fost harnică, a combinat puternic pe alocuri și s-a chinuit să găsească multe soluții în atac. Cu succes în cele din urmă.

Împotriva Danemarcei, absența mijlocașului defensiv Lena Oberdorf de la VfL Wolfsburg și a atacantei de la Bayern, Lea Schüller - ambele nevoite să se retragă din cauza unei accidentări - a fost aproape insesizabilă. În orice caz, Hrubesch a convocat șase jucătoare din recenta victorie cu 2-0 în fața Islandei, printre care căpitanul Popp și Sjoeke Nüsken de la Chelsea FC. În timp ce Popp, care și-a revenit, și-a dovedit abilitatea de a da lovitura de cap încă de la început, după o centrare a fundașului stânga Sarai Linder, Nüsken a continuat apoi să distribuie inteligent mingea din centrul terenului.

De asemenea, nemțoaicele au încercat adesea să joace pe flancuri, unde Linder și fundașul dreapta Giulia Gwinn au fost ocupate să împingă în față. Cu toate acestea, scorul de 2-0 a fost rezultatul unui corner pe care Klara Bühl l-a livrat brusc în fața porții și a găsit destinatarul perfect în Hegering. Cu toate acestea, a fost supărător faptul că Hegering, în vârstă de 33 de ani, a primit un cartonaș galben la scurt timp după aceea - ea va lipsi de acum în Țara Galilor.

Daneze inofensive

În general, a fost puțin din partea danezilor, în ciuda numeroaselor bătăi de tobă din partea "Fanklubben Blok G". Sanne Troelsgaard și Amalie Vangsgaard, dubla marcatoare din prima etapă, au avut cele mai bune ocazii, în timp ce Merle Frohms, care a revenit în poartă pentru Germania după ce a suferit o comoție, a avut două intervenții.

Echipa DFB, în care a debutat Elisa Senß, de la Leverkusen, a rămas mai eficientă după pauză. Lohmann a șutat puternic la poartă, dar a ratat golul de 3:0, la fel ca și Popp, care nu a nimerit stâlpul. A rămas o tensiune inutil de tensionată, chiar dacă vizitatorii păreau destul de inofensivi. Echipa antrenoarei Andrée Jeglertz nu a putut compensa absența lui Pernille Harder de la Bayern.

Între timp, fanii germani au trimis ovații laudative după ovații prin stadion. Atmosfera a fost pe măsură pentru un meci în care echipa lui Hrubesch a făcut atât de multe alte lucruri bune. Bühl a marcat golul perfect în prelungiri.