Jimmy Butler are o prestație istorică și Heat câștigă primul meci cu Celtics

Jimmy Butler a reușit 41 de puncte, nouă recuperări, cinci pase decisive, patru recuperări și trei aruncări blocate - cifre nemaiîntâlnite până acum într-un meci din playoff-ul NBA - și a condus Miami Heat la o victorie în retur cu 118-107 în fața lui Boston Celtics în primul meci al finalei...

Jimmy Butler a marcat 27 de puncte în repriza a doua..aussiedlerbote.de

"MVP Jimmy și-a făcut treaba. Ne-a pus pe spate", a declarat Tyler Herro, fundașul lui Heat, după meci.

În ciuda faptului că și-au pierdut doi dintre titulari - Marcus Smart și Al Horford - cu câteva ore înainte de startul partidei, Celtics au început în forță meciul 1 cu un parțial de 7-0.

În prima repriză, Boston a condus cu până la 13 puncte și a intrat la pauză cu 62-54. Atacantul Jayson Tatum a egalat recordul carierei în playoff la puncte marcate într-o repriză, el contribuind cu 21 de puncte.

Apoi, meciul s-a întors pe dos după pauză.

La un minut după începerea sfertului al treilea, când Heat era condusă de Celtics cu un punct, încercarea de trei puncte a lui Gabe Vincent a ricoșat în jantă. Butler a preluat ricoșeul ofensiv și a transformat o aruncare, punând Miami în avantaj pentru a doua oară în meci.

Butler a avut 12 din 19 aruncări de pe teren în această seară.

Numai în sfertul al treilea, Butler însuși a depășit întreaga echipă a lui Celtics cu 17-14, în timp ce Boston a primit opt mingi pierdute și a aruncat 2 din 15 aruncări de pe teren - cel mai slab procentaj de aruncări în orice sfert din ultimele patru sezoane.

"Am continuat să joc baschet așa cum trebuie: să arunc mingea când sunt liber, să atac, să lovesc omul liber", a declarat Butler reporterilor după meci. "Sincer, a fost un efort de echipă".

Deși Celtics s-au mobilizat în al patrulea sfert - depășindu-i pe Heat în cele 12 minute și revenind la nouă puncte cu 7:35 rămase - răul fusese deja făcut.

"Au fost învinși la pauză și au ieșit și au jucat din greu în sfertul al treilea", a declarat Tatum reporterilor după meci.

"Este vina mea, am avut șase recuperări. Trebuie să am mai multă grijă de minge, mai ales în acele situații când ei au astfel de curse".

Tatum a marcat 29 de puncte pentru a conduce pe Celtics.

Tatum a avut 29 de puncte, opt recuperări și șase pase decisive pentru Celtics, în timp ce Jaylen Brown a reușit un double-double cu 24 de puncte și 10 recuperări.

Vincent, înlocuindu-l pe Kyle Lowry, de șase ori NBA All-Star la poziția de fundaș, a fost și el vedetă pentru Heat și a contribuit cu 17 puncte.

Este pentru a treia oară când Celtics și Heat se înfruntă în finala Conferinței de Est, Miami câștigând în ambele ocazii anterioare.

Meciul 2 al seriei cel mai bun din șapte este programat joi la Miami.