SportȘtirifotbal

Jamaica face istorie învingând Panama și obținând prima victorie la Cupa Mondială feminină

Jamaica a obținut sâmbătă prima victorie istorică din istorie la Cupa Mondială feminină, învingând Panama cu 1-0, după un gol al căpitanului Allyson Swaby.

Allyson Swaby sărbătorește golul marcat..aussiedlerbote.de

A fost un turneu revoluționar pentru Reggae Girlz, cu o remiză împotriva Franței în meciul de deschidere, care a adus primul punct la o Cupă Mondială feminină și, dintr-o dată, se pot gândi serios să ajungă pentru prima dată în fazele eliminatorii, această victorie ridicându-le la egalitate de puncte cu Franța, liderul grupei.

A fost o primă repriză fără goluri, una în care istoria în joc pentru ambele echipe - Panama căuta și ea o primă victorie la Cupa Mondială - a fost palpabilă, în timp ce Jamaica a tras șut după șut peste transversală, iar Panama părea mulțumită să joace din spate.

În cele din urmă, însă, dominarea Jamaicăi și-a spus cuvântul, iar Swaby a reluat un corner în minutul 56, lovitura sa de cap găsind fundul porții și dovedind diferența dintre cele două echipe.

Jamaica și-a asigurat prima victorie la Cupa Mondială feminină.

Jamaica va înfrunta în continuare Brazilia în ultimul său meci din faza grupelor, cu vedeta și talismanul Khadija 'Bunny' Shaw revenind în echipă după ce a ispășit o suspendare de un meci pentru că a primit un cartonaș roșu în acea remiză cu Franța.

Reggae Girlz a avut cele mai bune momente din debutul meciului de la Perth, navigând prin mijlocul aglomerat al terenului, dar nu a reușit să găsească poarta, în ciuda unei serii de cornere și a unor încercări de gol care au zburat sus și pe lângă poartă.

Șutul lui Drew Spence, după o cursă fulminantă în minutul 33, a găsit doar plasa laterală, în timp ce încerca să învârtă mingea în jurul apărării panameze, cu două minute înainte ca șutul puternic al lui Vyan Sampson din afara careului să fie respins cu pumnul de portarul panamez Yenith Bailey.

Între timp, Panama a luptat pentru a se menține în joc, provocând ocazional linia de fund a Jamaicăi, în timp ce propria apărare s-a luptat bine pentru a ține Reggae Girlz la distanță.

Dar părea o chestiune de timp până când Jamaica va găsi fundul porții, iar Swaby și-a adus în cele din urmă echipa în avantaj, declanșând sărbători de bucurie pe teren.

În timp ce ceasul intra în prelungiri, Reggae Girlz a primit un penalty pentru handbal, care ar fi putut consfinți victoria, dar arbitrul asistent video (VAR) a anulat decizia, ceea ce a determinat un atac întârziat al Panama și un final tensionat al meciului, deși Jamaica s-a agățat de o victorie celebră.