Jack Grealish, care a semnat un record, recunoaște că transferul la Manchester City a fost "mult mai dificil" decât se aștepta

Jack Grealish spune că mutarea la Manchester City a fost "mult mai dificilă" decât a anticipat, după ce a avut un rol în victoria crucială a echipei cu 1-0 împotriva lui Chelsea.

Jack Grealish, de la Manchester City, controlează mingea împotriva lui Chelsea..aussiedlerbote.de

Grealish a doborât recordul britanic de transferuri când s-a alăturat lui City de la Aston Villa pentru o sumă anunțată de 100 de milioane de lire sterline (138 de milioane de dolari) în 2021.

De atunci, el s-a luptat cu forma de atunci - a marcat patru goluri și a înregistrat șase pase de gol în meciurile din Premier League - dar nu a existat nicio îndoială asupra impactului internaționalului englez joi.

Cu 30 de minute rămase pe Stamford Bridge, Grealish a ieșit de pe bancă și a produs o centrare superbă pentru a-l găsi pe Riyad Mahrez, care a înscris din apropiere pentru golul victoriei.

"Am fost la Villa toată viața mea și nu a trebuit niciodată să mă schimb, am fost mereu obișnuit cu asta", a declarat Grealish pentru Sky Sports, în timp ce reflecta asupra ultimelor 18 luni petrecute la Man City.

"Nu mi-am dat seama cât de greu este să te adaptezi la o altă echipă și la un alt manager. Când am venit aici, voi fi sincer cu voi, a fost mult mai dificil decât am crezut.

"În capul meu mă gândeam: Vin la o echipă care stă în fruntea campionatului, voi primi atât de multe goluri și pase de gol. Evident că nu este cazul, este mult mai dificil".

Mahrez înscrie împotriva lui Chelsea după o centrare a lui Grealish.

Victoria, care a dus Man City la cinci puncte în spatele liderului din Premier League, Arsenal, a demonstrat profunzimea echipei antrenorului Pep Guardiola.

Chiar și atunci când Erling Haaland - atacantul-vedetă al echipei, care nu a atins mingea în primele 20 de minute - a avut o seară relativ modestă, Guardiola a putut apela la jucători precum Grealish și Mahrez de pe bancă pentru a finaliza un pasaj de joc câștigător al meciului.

"Sunt un geniu", a glumit ulterior Guardiola când a fost întrebat despre înlocuirile pe care le-a făcut în a doua repriză. Aceasta a venit după o remiză frustrantă de 1-1 cu Everton sâmbătă, în timpul căreia Guardiola nu a făcut nicio schimbare până în minutul 87.

Victoria a venit într-un moment important al sezonului lui Man City. Următoarele sale două meciuri din Premier League sunt împotriva lui Manchester United și Tottenham, pe 14 și 19 ianuarie - confruntări potențial dificile, în timp ce campioana în exercițiu încearcă să reducă distanța față de o formație Arsenal, care se află la înălțime.

Chelsea, între timp, continuă să se lupte sub conducerea managerului Graham Potter și a câștigat doar unul din ultimele opt meciuri din Premier League.

Cea mai recentă înfrângere înseamnă că Blues se află pe locul 10 în clasament, urmând să joace duminică un alt meci împotriva lui Man City în Cupa Angliei.