SportȘtirifotbal

Italia câștigă dramatic la penalty-uri împotriva Spaniei și se califică în finala Euro 2020

Italia s-a calificat în finala Euro 2020 după ce a trecut marți de Spania într-o dramatică lovitură de departajare la penalty-uri.

.aussiedlerbote.de

Federico Chiesa, cu un minunat șut cu efect, a adus Italia în avantaj la ora de joc, înainte ca înlocuitorul Alvaro Morata să finalizeze o frumoasă pasă de gol și să aducă Spania la egalitate cu doar 10 minute înainte de finalul timpului regulamentar.

Cum niciuna dintre cele două echipe nu a reușit să găsească golul victoriei în prelungiri, s-a ajuns la penalty-uri, iar Jorginho a marcat lovitura de pedeapsă decisivă după ratarea lui Morata, trimițând Italia în prima sa mare finală internațională de la Euro 2012.

Selecționerul Roberto Mancini a prezidat o schimbare remarcabilă pentru Italia, care nu a reușit nici măcar să se califice la Cupa Mondială din 2018.

Italia a dat startul Euro 2020 la 11 iunie cu o victorie cu 3-0 în fața Turciei și a apărut ca o candidată surpriză pentru a ridica Trofeul Henri Delaunay după câteva performanțe impresionante - această generație actuală de jucători este acum la doar un meci distanță de a câștiga doar al doilea Campionat European al țării și primul din 1968.

Oricare ar fi echipa cu care se va confrunta în finala de duminică - fie Anglia și Demark, care se vor confrunta miercuri - puțini vor paria împotriva italienilor.

Jorginho sărbătorește alături de Matteo Pessina și Domenico Berardi după ce a marcat penalty-ul victoriei Italiei.

Semifinalistele surpriză

Sub conducerea lui Mancini, din nou strălucitor în suavul său costum Armani, Italia s-a îndepărtat considerabil de stilul defensiv organizat și curajos care a ajuns să definească Squadra Azzurra de-a lungul anilor.

Cu siguranță, unele dintre aceste elemente rămân în continuare, mai ales în conducerea veteranilor din defensiva centrală Leonardo Bonucci și Giorgio Chiellini, dar la Euro 2020 Italia a adoptat un stil ofensiv mai fluid și mai agresiv.

Din păcate, una dintre componentele cheie ale succesului de până acum al echipei, Leonardo Spinazzola, va fi ținut pe tușă timp de mai multe luni, după ce a suferit o accidentare la tendonul lui Ahile în victoria din sferturile de finală împotriva Belgiei.

Spaniolul Aymeric Laporte și atacantul italian Ciro Immobile se luptă pentru minge.

În schimb, Spania a început turneul într-un mod relativ turgescent, reușind să obțină doar o remiză atât împotriva Suediei, cât și a Poloniei. În timp ce echipa lui Luis Enrique a dominat cu siguranță aceste meciuri, risipa sa în fața porții a însemnat că fotbalul său bazat pe posesie neîncetat a fost lipsit de un vârf de atac.

Totul s-a schimbat în cel de-al treilea meci din faza grupelor, împotriva Slovaciei, unde un autogol incredibil al portarului Martin Dubravka a deschis porțile, iar Spania a continuat să înscrie 10 goluri în doar două meciuri.

Semifinala de marți dintre cele două echipe a fost prima dată când Wembley a putut găzdui până la 60.000 de fani - față de 45.000 în rundele eliminatorii anterioare - deoarece guvernul britanic a permis o capacitate mai mare înainte de ridicarea restricțiilor.

Trecuse mai bine de un an de când un stadion din Marea Britanie nu mai găzduise o mulțime de asemenea dimensiuni, iar cele două seturi de suporteri s-au bucurat în mod audibil de oportunitatea de a-și susține echipele în număr mare.

Dacă ai fi închis ochii timp de 90 de secunde în timpul imnului național italian, ai fi fost iertat dacă ai fi crezut că te-ai întors pe Stadio Olimpico din Roma, unde Italia a jucat cele trei meciuri din faza grupelor.

Și, deși imnul național fără cuvinte al Spaniei nu a adus același nivel de zgomot din partea mării de tricouri roșii de la capătul opus al stadionului, suporterii spanioli au fost, fără îndoială, cei mai zgomotoși dintre cei doi odată ce meciul a început.

Când unii fani englezi - așezați în bolul superior de pe Wembley - au început să cânte "It's Coming Home", suporterii spanioli și italieni s-au unit în huiduieli pentru a-i îneca foarte repede.

Portarul spaniol Unai Simon salvează în timp ce este presat de Ciro Immobile.

Odată ce Italia a început să se impună în meci, fanii spanioli au răspuns cu strigăte de "Olé" de fiecare dată când echipa a dat o pasă în următoarea perioadă de posesie, aplaudând cu sălbăticie după ce Ferran Torres a realizat o execuție deosebit de curată.

Această acțiune s-a încheiat în cele din urmă cu Pedri găsindu-l pe Dani Olmo, care și-a reluat propriul șut blocat și a atras o paradă inteligentă din partea portarului italian Gianluigi Donnarumma, deși atacantul spaniol ar fi trebuit poate să facă mai mult - lucru care a devenit o frază obișnuită la Euro 2020.

Spania a fost cu siguranță echipa care s-a îmbunătățit în mod vizibil pe măsură ce repriza s-a scurs, dar Mikel Oyarzabal a irosit probabil cea mai bună ocazie a echipei sale, trimițând un șut înalt peste bară și adânc în bolul inferior de pe Wembley, după ce a fost preluat de Jordi Alba.

Prima repriză a avut un flux și reflux intrigant, niciuna dintre cele două echipe nereușind să exercite o perioadă semnificativă de dominare.

În rarele ocazii în care un jucător italian a reușit să pătrundă în spatele apărării spaniole sau să găsească un mic buzunar de spațiu, a fost repede sufocat de mai multe tricouri albe.

Când echipa lui Mancini a avut în cele din urmă o ocazie, Emerson nu a putut decât să găsească partea exterioară a lemnului dintr-un unghi închis, deși mâna întinsă a lui Unai Simon a fost poate mai dezinvoltă decât merita șutul.

Finalizare dramatică

După un început de repriză secundă liniștit, jocul a prins viață, cele două echipe schimbând ocazii rapide.

Mai întâi, un Sergio Busquets complet nemarcat ar fi trebuit să facă mai mult după ce a fost găsit de Oyarzabal la marginea suprafeței, dar el nu a putut trimite șutul său decât fluierând la câțiva centimetri peste transversală, înainte ca Chiesa să scoată o paradă bună de la Simon la celălalt capăt al terenului.

Federico Chiesa a deschis scorul cu un gol strălucit.

Cu toate acestea, doar câteva momente mai târziu, Chiesa avea să fie cel care a găsit în sfârșit desprinderea.

Contraatacul rapid al Italiei, inițiat de gândirea rapidă a lui Donnarumma, părea să fi fost respins de Aymeric Laporte, dar Chiesa a reacționat considerabil mai repede decât apărarea leneșă a Spaniei pentru a prelua mingea și a trimite un șut minunat la colțul lung.

Stadionul Wembley a erupt și pentru prima dată în toată seara a fost clar cât de mulți suporteri italieni au coborât în această parte a Londrei.

Spania a reacționat bine, încurajată de strigătele de "si se puede" - "da, se poate" - ale suporterilor săi, cu excepția lui Oyarzabal și Olmo, care nu au putut, deoarece și-au trimis șuturile pe lângă bară atunci când erau bine poziționate.

Spania a trebuit apoi să-i mulțumească lui Simon pentru că a ținut-o în joc, portarul ieșind rapid pentru a înăbuși șutul înlocuitorului Domenico Berardi.

Cu toate acestea, Spania a avut în curând egalarea pe care jocul său îmbunătățit o merita.

O altă mișcare frumoasă de pase a fost de această dată valorificată, Morata - foarte denigrat uneori în această competiție - și Olmo au făcut un un-doi minunat, iar primul a colectat minunat pasa de întoarcere, înainte de a înscrie cu calm în colțul de jos.

Alvaro Morata după ce a înscris golul egalizator pentru Spania.

Cum niciuna dintre cele două echipe nu a reușit să găsească un gol câștigător, meciul avea să ajungă în prelungiri, ceea ce înseamnă că fiecare meci eliminatoriu jucat de Spania avea să dureze 120 de minute.

În această etapă târzie, cu siguranță nu existau semne de nervozitate care să țină aceste echipe pe loc.

Fanii Spaniei, în special, au simțit că acest egal ar putea fi acolo pentru a fi luat și aproape că au avut un alt gol de aplaudat la doar câteva minute după prima repriză de prelungiri.

Lovitura liberă năprasnică a lui Gerard Moreno a fost parată de Donnarumma, iar Marcos Llorente nu a putut decât să ajute un șut dificil, puțin pe lângă bară, după un pinball în suprafața de pedeapsă.

Suporterii Italiei s-au liniștit într-o tăcere nervoasă, echipa lor fiind acum în inferioritate numerică, în timp ce o mică parte a fanilor spanioli de la celălalt capăt al stadionului începuse să cânte o "Macarena" improvizată.

Italienii au avut momentan un motiv de sărbătoare, crezând că Berardi a găsit golul victoriei în final, dar golul a fost anulat pentru offside.

În timpul tragerii la sorți pentru a decide în ce parte va avea loc lovitura de departajare, Chiellini râdea în timp ce încerca, în glumă, să-l convingă pe omologul său Jordi Alba să permită executarea penalty-urilor în fața fanilor italieni.

Alba a rămas cu fața împietrită, chiar dacă un Chiellini radiant l-a luat în brațe într-o îmbrățișare de urs. Donnarumma și Simon s-au îmbrățișat și ei înainte de începerea loviturilor de departajare.

Jucătorii Italiei sărbătoresc cu fanii lor după victoria echipei împotriva Spaniei.

După ce Manuel Locatelli și Olmo au avut un schimb de ratări la primele lovituri de pedeapsă ale echipelor lor, următoarele cinci penaltiuri au fost toate marcate înainte ca Morata să-și vadă șutul slab apărat de Donnarumma.

Selecționerul Spaniei, Enrique, a sugerat că Morata se lupta cu o accidentare.

"Morata a avut o problemă la aductori, dar tot a vrut să execute penalty-ul și asta spune foarte multe despre personalitatea sa", a declarat el reporterilor după meci.

"El a fost gigantic pentru noi în acest turneu ... în sportul profesionist, cu toții trebuie să învățăm cum să câștigăm și cum să acceptăm înfrângerea. De aceea vreau să felicit Italia.

"Ne întoarcem acasă, în Spania, conștienți de faptul că am fost în mod clar printre cele mai bune echipe de la acest turneu".

Jorginho a fost următorul, luându-și cu răceală mica bâlbâială caracteristică pentru a-l trimite pe Simon în direcția greșită și pentru a rostogoli cu dezinvoltură mingea în corner.

Masa de tricouri albastre din spatele porții s-a ridicat, în timp ce mii de fani se întindeau în față pentru a sărbători alături de eroul lor.

Ajungerea în finală a fost, poate, ceva ce nici cei mai înfocați suporteri italieni nu ar fi putut prezice cu încredere înainte de turneu, dar câștigarea întregii competiții pare acum o posibilitate foarte realistă.